Windows 10 oyun için en iyi sürüm

Linux performansi daha iyi cünkü hem daha hafif hem de daha hızlı sistemi bos yere yormaz.

Linux destekli kaç tane oyun var desem, Google'dan copy paste yaparsınız. Herkes biliyor oyun konusunda sınırlı olduğunu. PS'ye özgü oyunların Windows'a portlandığı gibi, Windows'a özgü oyunların da Linux'e portlanması gerekir. Linux kullanan adamın oyunla zaten işi olmaz. Daha profesyonel ve özgür takılmak için Linux tabanlı herhangi bir seri seçer. Yani bir şeyler dikte etmeye gerek yok. Bir kişinin yorumuna karşılık verirken belirteceğiniz kaynaklar ve bilgilerde bu yönde olmalı. Kısacası oyun için Windows 10 Home kullanılır. Pro gibi iş ofis programları ve hizmetlerle beraber gelmez.

Linux destekli kaç tane oyun var desem, Google'dan copy paste yaparsınız. Herkes biliyor oyun konusunda sınırlı olduğunu. PS'ye özgü oyunların Windows'a portlandığı gibi, Windows'a özgü oyunların da Linux'e portlanması gerekir. Linux kullanan adamın oyunla zaten işi olmaz. Daha profesyonel ve özgür takılmak için Linux tabanlı herhangi bir seri seçer. Yani bir şeyler dikte etmeye gerek yok. Bir kişinin yorumuna karşılık verirken belirteceğiniz kaynaklar ve bilgilerde bu yönde olmalı. Kısacası oyun için Windows 10 Home kullanılır. Pro gibi iş ofis programları ve hizmetlerle beraber gelmez.

Windows'taki neredeyse bütün oyunları açabiliyorsun desteği olsun ya da olmasın copy paste gerek yok bunu bilmek için. 2 tane rehberim var bununla alakalı. Daha araştırmadan cevap yazıyorsun. Kendi fikrim bu konu dışı mesaj yazıyorsun bir de. Performans olarak işlemci olsun ekran kartı olsun daha iyi performans veriyor Linux.
Hayatında Windows dışında işletim sistemi kullanmamışsın büyük ihtimalle.
Bunlar desteği olan oyunlar. Desteği olmadan da oyun oynayabiliyorsun crackli oyun da oynayabiliyorsun Linux'a özel cracklerde var.

Ek olarak Windows Home kursan bile bir sürü bloat var Linux'ta bunlar yok silmek için uğraşmıyorsun kaynak kullanımı az ve daha hızlı ve her zaman daha performanslı olarak kalacak.

Son düzenleme:
Hayır, oyunların Linux'a portlanması gerekmiyor. Valve'ın da arkasında olduğu Proton uyumluluk katmanı ile windows oyunları Linux'da açılıyor, hatta Linux daha iyi performans veriyor.
Bu olay donanima gore degisiyor, Linux bazı sistemlerde oyunları iyi çalıştırıyor, bazı sistemlerde kötü çalıştırıyor.
Bilgisayarı sadece ve sadece oyun icin kullanan birisi windows kullansın, ama oyun oynayan ve bilgisayarlar hakkında ortalama bilgisi olan biri Linux'da rahatça oyun oynayabilir.
Linux'un oyun desteği doğal olarak windows'a göre daha kısıtlı ama son zamanlarda anti-cheat kullanan oyunlar dışında pek bir sorunu kalmadı.

Hizmetlerin ve uygulamaların çoğu engelli Home 22H2 kullanıyorum, 3.5 GB nispeten boşta RAM kullanımı. (Laptop uygulamaları, NVIDIA hizmetleri vs) Debloat edince mi o kadar düşüyor? Windows'un kendine ayırmasına hiç izin vermiyorsun galiba mavi ekran yiyor musun hiç?

Debloat etsen bile minimum 1, 6 GB kullanır. 2 GB RAM kullanıyorsan bile :D

Hizmetlerin ve uygulamaların çoğu engelli Home 22H2 kullanıyorum, 3.5 GB nispeten boşta RAM kullanımı. (laptop uygulamaları, NVIDIA hizmetleri vs) debloat edince mi o kadar düşüyor? Windows'un kendine ayırmasına hiç izin vermiyorsun galiba mavi ekran yiyor musun hiç?

Sadece debloat etmekle olmaz ama evet mümkün. Mavi ekran hiç yemedim tek eksisi her yeni sürümde yeniden yapmam gerekiyor(normal Windows 10 da)

Debloat etsen bile minimum 1, 6 GB kullanır. 2 GB RAM kullanıyorsan bile :D

AtlasOS'un kendi yaptığı şeyleri el ile yaparsak 900 MB kullanıyor. Ben dediklerini kendim yaprım RAM kullanımı 1,1 GB (antivirüs dahil)

Oyun oynanmak için tasarlanmış Linux distro ve kernelleri var. CS:GO ve Valve'ın yaptığı oyunlarda daha çok FPS alma ihtimaliniz var. Kendi testlerimde Minecraft'da 50 FPS arttı. Ayrıca Warband da 160 FPS alan bilgisayarım Linux'a geçince 185 FPS almaya başladı. Oyuna göre değişir.

Hizmetlerin ve uygulamaların çoğu engelli Home 22H2 kullanıyorum, 3.5 GB nispeten boşta RAM kullanımı. (laptop uygulamaları, NVIDIA hizmetleri vs) debloat edince mi o kadar düşüyor? Windows'un kendine ayırmasına hiç izin vermiyorsun galiba mavi ekran yiyor musun hiç?

Windows'un kendine bilgisayarımdan bilgi toplamasına izin vermiyorum. NVIDIA programları yüklüyken bende 100 MB RAM kullanımı arttı.

Son düzenleme:
Sadece debloat etmekle olmaz ama evet mümkün. Mavi ekran hiç yemedim tek eksisi her yeni sürümde yeniden yapmam gerekiyor(normal Windows 10 da)

Bende de bilgi toplama, edge, cortana falan %70 windows uygulama ve hizmetleri engelli 3.5 GB oluyor en az. Laptop kullandığım için extra uygulamalar var arka planda, Acer uygulamaları, Killer, DTS, Nvidia vs 1 GB civarı onlar kullanıyordur. Boşta CPU kullanımı %0.5e düştü ama halen rami senin dediğine yaklaştıramadım. Buna windowsun aslında gerekenden fazla ram ayırması da neden oluyor, W7'den beri mavi ekrana buldukları ''çözüm'' o yüzden sordum.

Bu forumdaki bilgisizlik özgüveni beni bazen şaşırtıyor. Hani yeni fikirlere de açık değil direkt olarak hükmü koyuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı