Windows 10 Pro'dan 11'e geçilmeli mi?

Windows 11'in artısı Dirext X 12 Ultimate çatısı altında Directstorage özelliği için geçilir. NVME SSD'leri oyunlarda tam anlamıyla kullanan bir teknolojiymiş hatırladığım kadarıyla. Normalde oyunda bölüm vs. yüklemelerinde veriler RAM, işlemci ve ondan sonra VRAM'e geçer. İşlemci ve RAM'e fazladan yük bindirir. Directstorage ile NVME SSD'den veri direkt VRAM'e gidiyor.
Bu teknolojiyi destekleyen oyunlar çıktı mı bilmiyorum ama bu ilerde işe yarar diye Windows 11'e format ile geçtim. Donanım standartlarını karşılıyor sistemim tabi ki.
Ben bir sorun yaşamadım ama format atmadan, yükseltme ile Windows 11'e geçenlerde sorun daha fazla diye biliyorum.

Windows 11'in artısı Dirext X 12 Ultimate çatısı altında Directstorage özelliği için geçilir. NVME SSD'leri oyunlarda tam anlamıyla kullanan bir teknolojiymiş hatırladığım kadarıyla. Normalde oyunda bölüm vs. yüklemelerinde veriler RAM, işlemci ve ondan sonra VRAM'e geçer. İşlemci ve RAM'e fazladan yük bindirir. Directstorage ile NVME SSD'den veri direkt VRAM'e gidiyor.
Bu teknolojiyi destekleyen oyunlar çıktı mı bilmiyorum ama bu ilerde işe yarar diye Windows 11'e format ile geçtim. Donanım standartlarını karşılıyor sistemim tabi ki.
Ben bir sorun yaşamadım ama format atmadan, yükseltme ile Windows 11'e geçenlerde sorun daha fazla diye biliyorum.
Ben de ISO dosyası şeklinde indirip kurdum. Henüz m.2 ssd yok sistemimde ama yakın zamanda alacağım. Benim kendi görüşüm TPM 2.0 ve Secure Boot varsa geçilmeli. Bunları bypass ederek geçmek mantıklı gelmiyor ve ileride sorunlara yo laçabilir.

Ne gibi buglar hocam? Hiç karşılaşmadımda. Sadece üstteki arkadaşın dediği gibi TPM 2.0 ve Secure Boot desteği yoksa oyunlarda sorun yaşarsınız, onun dışında ben hiç bir bug ile karşılaşmadım.
Parlaklık bugu, bildirimlerin tam gözükmeme bugu, uygulamaların bazen kafasına göre takılması vs. gibi buglar var.

Parlaklık bugu, bildirimlerin tam gözükmeme bugu, uygulamaların bazen kafasına göre takılması vs. gibi buglar var.
Açıkçası ben hiç bug yaşamadım. Sadece ilk kurduktan sonra bir chrome sekmelerinde sıkıntı oldu reset attım PC ye düzeldi ve ondan beri hiç bir sıkıntı yok. Hem TPM ve Secure Boot sayesinde daha güvenli hem de m.2 ssd ve dx12 destekli bir gpu varsa çok daha verim alınacak. Çok uzun yıllar da kullanımda kalacak win 11.

Yeni konular

Geri
Yukarı