Windows 10 Pro'dan Home'a Geçilmeli midir?

Whister

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. 3GB RAM olan bir PC'ye sahibim. Geçen yıla kadar hep Windows 7 kullandım fakat görünüşü eski durduğu için Windows 10'a geçiş yaptım. SSD satın aldım zaman format atarak Windows 10 kurulumu yaptırmıştım. Adam hangi sürümü istediğimi sordu fark etmez dedim ve en yenisi olsun diye Pro kurdu. Şu an Pro kullanıyorum yaklaşık 5 aydır. Bu günlerde fark ettim ki RAM kullanımı boşta iken 1 GB yakın RAM kullanılıyor. Home daha rahat bir sistem olduğunu söylüyorlar. RAM kullanımı vs daha az olduğunu ve Pro sürümü işletmeler için olduğunu söylüyorlar. Şu an Pro kullanıyorum fakat RAM tüketiminden memnun değilim. 32 Bit kullanmayı tercih ederdim fakat çoğu uygulama 32 Bit desteklemiyor diye 64 Bit kurdum. Home'a geçmeyi düşünüyorum. Sizce geçmeli miyim? Ürün anahtarı satın alabilir veya bulabilir miyim? Performansda artış olur mu?

Mesajı tam yazamamıştım telefonda olduğum için şimdi düzelttim. İşlemcimi yakın zamanda değiştirmeyi ve ram miktarını arttırmayı düşünüyorum. 500mb hıza sahip ssd kullanıyorum işlemler, açılış, kapanış hızları yeterli. Fakat şuan için sadece oyun oynarken veya boşta ram kullanımı miktarı için konuşuyorum. Sanırım şuan işlemciden kaynaklı olarak ram miktarını arttırmamım bir faydası yokmuş. Pek anlamıyorum bileşenlerden kusura bakmayın. Ama Windows 7 kullanırken ssd takmış oldaydım sanırım 10 a bir süre daha geçiş yapmazdım. Windows 10 gerçekten 7 ye oranla daha çok ram kullanıyor gibi gözlemledim. Ayrıca home'a geçmek için temiz kurulum gerekli imiş. Sadece SSD (C sürücüsünü) sıfırlayıp usb bellek ile yüklemeyi düşünüyorum. Herhangi bir sorun olur mu harici (D ve E) diskleri için?

Windows 10 HOME da aynı oranda RAM'i kullanacaktır. Bende Win10 PRO boşta 2.5 GB kadar RAM kullanıyor. Sizin RAM az olduğu için yine insaflı davranıyor.

RAM kullanımı normal bence geçmenize gerek yok. Ama yeterli görmüyorsanız uygulamalar için siz bilirisiniz.
Yani %33-40 arası bir süre sonra %50 ye kadar çıkıyor. Fakat ilk açılıştan itibaren %33 olarak başlıyor. Şuan üşendiğim için pek geçme taraftarı değilim fakat Home ev için Pro ise işletmeler için uygunmuş. Ve performansları arasında fark varmış diye duydum.

Yani %33-40 arası bir süre sonra %50 ye kadar çıkıyor. Fakat ilk açılıştan itibaren %33 olarak başlıyor. Şuan üşendiğim için pek geçme taraftarı değilim fakat Home ev için Pro ise işletmeler için uygunmuş. Ve performansları arasında fark varmış diye duydum.
Önerdiğim en hafifidir.
Windows 10 1809 Home Single Language kurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı