Windows 10 Rufus ile Nasıl Kurulur?

Swind

Kilopat
Daha fazla  
İyi akşamlar. Az önce Recep Baltaş'ın anlattığı Windows Kurulum Rehberi videosunu izledim. O videoda ISO dosyası ve Rufus diye bir dosya vardı. ISO dosyasını indirmek için bir link vermiş ve yine onu indirmek için ayrı bir video yapmış. Herhangi birinden indirsem bir şey değişir mi ? Rufus dosyası ne ? O dosyayı nereden indirebilirim ? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son bir sorun olacaktı. Verdiği linkten indirmekle, Microsoft'un kendi sitesinden indirmekle arasında bir fark olur mu ?

İyi akşamlar. Az önce Recep Baltaş'ın anlattığı Windows Kurulum Rehberi videosunu izledim. O videoda ISO dosyası ve Rufus diye bir dosya vardı. ISO dosyasını indirmek için bir link vermiş ve yine onu indirmek için ayrı bir video yapmış. Herhangi birinden indirsem bir şey değişir mi ? Rufus dosyası ne ? O dosyayı nereden indirebilirim ? Şimdiden teşekkürler.

Rufus - Önyüklemeli USB sürücü oluşturmanın en kolay yolu

Buradan indirebilirsiniz.

Her zaman güncel sürüm indirmek daha iyidir.

Windows 10'un ISO dosyasını da Medya Oluşturma Aracı ile indirebilirsiniz.

Tamam, şimdi Google'a Medya Oluşturma Aracı yazınca anladım. Aşşağıda "Sürüm Seçin" yazıyor. Tıklayınca Windows 10, Windows 10 N ve Windows 10 Single Language çıkıyor. Bu durumda Windows 10 Home hangisi oluyor ?

Birde sürümü seçtikten sonra "Ürün Dilini Seçin" yazıyor, ama Türkçe yok. İngilizce seçersem ne olur ? İngilizce çok bilmiyorum.

Windows 10 kuracaksan elindeki lisans anahtarının hangi sürüme ait olduğunu bilmen gerekiyor. Şayet lisans anahtarın windows10 home veya pro ise aşağıda verdiğim linkten direkt olarak windows 10 seçip sonra dilini Türkçe, sürümünü de 32 ise 32 veya 64 ise 64 bit seçip download etmen gerekiyor.
Link: Windows 10 ISO

Rufus yazılımı ise elindeki flash bellekten windowsu kurmana yardım edecek flash diski bootable hale getiren bir programdır.
Yani rufus olmadan windowsu10'un iso uzantılı dosyasını direk flash belleğin içine atarsan pc'yi başlattığında windows kurma menüsü gelmez. Ama rufus ile flash belleğe windows10 iso dosyasını gösterir ve starta basarsan elinde tıpkı dvd'den yükleme yapılan windows10 gibi bir flash bellek olur.

Rufusla işlemini bitirdikten sonra biosa girip boot seçeneklerinden flash belleği ilk sıraya alıp kaydedip biostan çıkacaksın. Pc reset atınca flash belleğindeki windows kurma menüsünü gösterecektir.

Ayrıca, verdiğim linkteki windows10 en güncel sürüm olan 1607 yıldönümü güncellemesini barındırmaktadır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı