Çözüldü Windows 10 Sağ Tık Yapınca Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berke Gokmen

Hectopat
Daha fazla  
Masaüstünde veya başka bir klasörün içinde herhangi bir şeye sağ tıkladığımda işaret dönüyor dönüyor böyle 2 sn falan sonra masaüstü önce beyaz sonra siyah oluyor sonra geri geliyor ve sağ tık yapamıyorum.

Biraz araştırdım regedite girip HKEY_CLASSES_ROOT\CLISD\{8E74D236-7F35-4720-B138-1FED0B85EA75}\ShellFolder'e gidip izinleri yapmamız gerekiyormuş.

Ama bende {8E74D236-7F35-4720-B138-1FED0B85EA75} adlı bir klasör bulunmuyor. Diğer çözümlere de baktım ama işe yaramadı. {8E908FC9-BECC-40f6-915B-F4CA0E70D03D} adlı klasörün içinde ShellFolder var aynısını ona uyguladım ama işe yaramadı. Bilen bir arkadaş varsa lütfen yardım edebilir mi? Okullar açılıncaya kadar düzeltmem gerek yoksa bir dahaki yaza kadar düzeltemeyeceğim.

Artık bir çileye dönüştü, lütfen yardım edin. Emin değilim ama sanırım Chrome yükledikten sonra oldu bu. Arada bilgisayarım Windows 10 olduktan sonra oldu ama hemen olmadı 1 gün sonra oldu. Sistem geri yükleme yapıcaktım ama bulamadım bir arkadaş veya Recep Abi bununla bir ilgilenirsen çok mutlu olacağım.

CCleaner > Tools > Context Menu bölümünden sağ tık menüsüyle ilgili olan her şeyi pasif hale getirin. Alternatif olarak Nirsoft Shell Extensions Manager programını kullanabilirsiniz.

CCleaner > Tools > Context Menu bölümünden sağ tık menüsüyle ilgili olan her şeyi pasif hale getirin. Alternatif olarak Nirsoft Shell Extensions Manager programını kullanabilirsiniz.
Konu eski ama sorunumuz nerdeyse birebir aynı olduğu için paylaşıyorum. Masaüstü yerine bende dosyaların üstüne veya klasör içinde sağ tık yapınca oluyor. Sizin dediğiniz Ccleaner-Tools-Context Menu diye bir şey yok. Öyle bir menü aradım bulamadı.

Ben çok nadir sorun yaşıyorum. Windows açık sistem. Kurduğunuz programlar sistemi etkiliyor. Win32 mağazası gelince bilmeyen kullanıcılar için sadece mağazadan program indirerek sistemde sorun çıkması riski azalacak.

Sağ tık yaparken sistem kilitleniyorsa sabit diskte de sorun olabilir. HD Tune programıyla durumunu test edin. İşlemci ile ilgili sorun da olabilir. Kuzenimin kurduğu sistemde sağ tık yapınca donuyordu. Yeniden başlatıyorduk. Yeni kurduğumuz için sistemi işlemci ve soğutucuya odaklandık. Sorun sistemde tek değiştirmediğimiz parça olan sabit disktenmiş.

Bir de şu programı deneyin. ShellExView
Yapmanız gereken programı açıp firma listesine göre sıralamak. Bilmediğiniz firmalara ait programların girdilerini pasif hale getirin. F7 kısayolu ile pasif hale getirebilirsiniz.

Benim HDTune raporum.

hdtune_health.png
hdtune_errorscan.png

ShellExView denedim, sıkıntı yok. Yabancı karşılaştığım bir firma ismi yok. İşlemcinin sorunlu olacağını sanmıyorum. Sorunlu olsaydı başka programlarda da sorun olabilirdi bence. Yazılımsal gibi gözüküyor. explorer.exe ile ilgili bir sorun olmasın?

Son düzenleme:
Diğer sabit disklerde sorun olması da etkileyebilir. Varsa diğer diskleri de kontrol edin. Bir de size temiz önyükleme yapmayı önermemişim. Bilgisayarda çalışan programlar da etkiliyor olabilir. Temiz önyükleme yapınca programların etkilemediğinden emin olabiliriz. Temiz önyükleme için bu siteye girin. Windows 10 için de geçerlidir.

Bu videoyu ve aşağıdaki siteleri inceleyin. Videoda benim söylediğim ShellExView programı anlatılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Solved File Explorer crashes after Right Click in Desktop - Windows 10 Forums
Solved Right Click Menu Lag on my pc - Page 2

Yeni konular

Geri
Yukarı