Windows 10 Sanal Bellek Ayarlama

bybozkurt

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim üzere sorunum Disk Belleği değil, bir türlü ayarlarını bulup kapatamadığım Sanal Bellek. Sistemimde 16 GB RAM var, bu yüzden sanal belleğe gerek olmadığını düşünüyorum. Üstelik HDD'yi de yeterince zorladığından bilgisayarım yavaş çalışıyor. Aşağıya ekran alıntılarını bırakıyorum arkadaşlar. Yorum sizin. Şimdiden teşekkürler...

3.PNG
2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu hortlatmak gibi oldu ama yine de cevapsız kalmasını istemem, olayı çözdüm. O görülen boyut Pagefile +RAM'den ibaret. Konu kilitlenebilir.

Derdim konu hortlatmak değil, ancak aynı sorun bendede oluştu ekran kartımda 10 gb olarak görülüyor 2 gb kendi hafızası 8 gb sanal disk olarak nasıl düzelttin arkadaşım bu olayı? Görev yöneticisindekini komple kapatmama rağmen hala sanal disk ram ve ekran kartı olarak görülüyor ve SSD'den kullandığı için normalden yavaş çalışıyor, çözümü bilen paylaşabilir ise sevinirim. Teşekkürler.

Benim olayım ekran kartında değildi dostum, sistemimde 16GB fiziksel bellek olmasına rağmen 18GB sanal bellek gözüküyordu. Olayın daha sonra farkına vardım. Windows 10 sanal bellek boyutunu fiziksel bellek (RAM)+disk belleği dosyasını toplayarak hesaplıyor.
Anladığım kadarıyla sizin sorununuz ekran kartınıza paylaşımlı olarak bellek verilmiş. Sizin sorununuzu dxdiag panelinden anlamaya çalıştım. Benim ekran alıntısında 1 ile gösterdiğim değer, ekran kartının paylaşımlı ve paylaşımsız bellekler üzerinden alabileceği maksimum bellek miktarıdır. Mesela benim entegre grafik kartım maksimum 2160 mb belleği kullanabilir. 2 ile gösterdiğim değer ekran kartının kendi paylaşımsız belleğidir. Örneğin HD4600 entegre GPU'da 112 mb paylaşımsız bellek var. 3 ile gösterdiğim değer ise RAM'den paylaşılan alandır. Benimkine 2048 mb verili durumda. Siz de "Çalıştır" pencersine gelip "dxdiag" yazıp çıkan değerleri paylaşır mısınız?

Dosya Ekleri

• sssdaa.PNG
    sssdaa.PNG
    16 KB · Görüntüleme: 1.026
Benim olayım ekran kartında değildi dostum, sistemimde 16GB fiziksel bellek olmasına rağmen 18GB sanal bellek gözüküyordu. Olayın daha sonra farkına vardım. Windows 10 sanal bellek boyutunu fiziksel bellek (RAM)+disk belleği dosyasını toplayarak hesaplıyor.
Anladığım kadarıyla sizin sorununuz ekran kartınıza paylaşımlı olarak bellek verilmiş. Sizin sorununuzu dxdiag panelinden anlamaya çalıştım. Benim ekran alıntısında 1 ile gösterdiğim değer, ekran kartının paylaşımlı ve paylaşımsız bellekler üzerinden alabileceği maksimum bellek miktarıdır. Mesela benim entegre grafik kartım maksimum 2160 mb belleği kullanabilir. 2 ile gösterdiğim değer ekran kartının kendi paylaşımsız belleğidir. Örneğin HD4600 entegre GPU'da 112 mb paylaşımsız bellek var. 3 ile gösterdiğim değer ise RAM'den paylaşılan alandır. Benimkine 2048 mb verili durumda. Siz de "Çalıştır" pencersine gelip "dxdiag" yazıp çıkan değerleri paylaşır mısınız?

Ancak benim sorunum hem sanal bellek ( ram ) hemde ekran kartı vram'i ile ikiside arttı kontrol edemiyorum, bilgisayarım dan girdiğim performans / sanal bellek ayarlarında bu kullanım kapalı olarak görülüyor, windows belirlesin dediğimde yada herhangi bir değer girdiğimde değişiklik olmuyor. Sizce neden olabilir?

Dosya Ekleri

• yuksekkullanim (1).jpg
    yuksekkullanim (1).jpg
    47,6 KB · Görüntüleme: 1.118
  • yuksekkullanim (2).jpg
    yuksekkullanim (2).jpg
    63,7 KB · Görüntüleme: 822
Hocam sisteminizle HD Graphics arasında bir sorun var gibi gözüküyor. Görünüşe göre sistem görüntü sürücülerinde bir sorun var. Bilgisayarınızı güvenli moda alıp tüm sürücülerinizi kaldırınız. Ardından normal modda ilk olarak HD Graphics sürücüsünü kurunuz. Sonra sistemi yeniden başlatıp AMD Radeon sürücüsünü kurunuz. Son olarak sürücüleri yeniden indirmenizin de belki yararı olabilir.

Hocam sisteminizle HD Graphics arasında bir sorun var gibi gözüküyor. Görünüşe göre sistem görüntü sürücülerinde bir sorun var. Bilgisayarınızı güvenli moda alıp tüm sürücülerinizi kaldırınız. Ardından normal modda ilk olarak HD Graphics sürücüsünü kurunuz. Sonra sistemi yeniden başlatıp AMD Radeon sürücüsünü kurunuz. Son olarak sürücüleri yeniden indirmenizin de belki yararı olabilir.
İyi hoş diyorsunuz ancak ram'dede sorun var ekran kartı driverinde sorun olsa ram değil yalnızca ekran kartı vramı artmış olurdu değil mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı