Windows 10 Ses Cızırdaması Sorunu

Faruk08klc

Decapat
Herkese öncelikle merhaba. Geçen ay yeni bir sistem topladım fakat ne yaptıysam çözemediğim bir problemim var. Özellikle videolarda, müziklerde ve oyunlarda ses anlık takılıyor ve cızırdama yapıyor. Bilgisayar özelliklerim;
Anakart: MSI B450 Tomahawk
İşlemci: Amd Ryzen 5 2600x
Ekran Kartı: RX 570
RAM: 8GB

Ses driverından kaynaklanabileceğini düşündüm ve forumdaki son sürüm realtek driverı olsun, msı anakart sitesinde ki ses driverı olsun birçok ses driverı yükledim ama sorun yine de geçmedi. (Ama doğru driverı yükleyememişte olabilirim pek anlamıyorum bu driver olaylarından). Sorunu çözmemde yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.
Ek Açıklama.png
Ek Açıklama1.png
Ek Açıklama2.png

Hocam bir BIOS sıfırlayın. Bazen hayat kurtarıyor. Ayrıca düşük bir ihtimal ama jak soketinde kırık vb. olabilir. Kasanın önündeki jakları bir deneyin. Yine olursa arka tarafı deneyin. Sorun devam ederse garantiye gönderin.

Hocam bir BIOS sıfırlayın. Bazen hayat kurtarıyor. Ayrıca düşük bir ihtimal ama jak soketinde kırık vb. olabilir. Kasanın önündeki jakları bir deneyin. Yine olursa arka tarafı deneyin. Sorun devam ederse garantiye gönderin.

Hocam BIOS'u sıfırladım, başka jack girişlerini de denedim hem önlü hem arkalı, hoparlör yerine kulaklıkta denedim sorun devam ediyor.

İmzam da mevcut olanı sistemi kullanmaktayım. Daha önce RX460 kullanıyordum, sorun yoktu. Ancak RX570 aldıktan sonra aynı sorun bende de mevcut. BIOS ve diğer tüm kurulumlar güncel. Kartı taktıktan sonra format öncesi veya format sonrası o ses var ancak bende rahatsız edici değil. Ayrıca sadece oyunlara giriş yaptığımda başlıyor. Oyunun sesi ise bastırıyor. :)

Ekran kart sürücüleri kaldırıp tekrar denediniz mi? Amcamın bilgisayarında ekran kart sürücüsünü kaldırıp kurunca düzelmişti. Ses sürücüsü zannetmiştim fakat ekran kartını kaldırıp deneyim dedim oldu ben ise şok. :)

Arkadaşlar araştırmalarım sonucu sorunu çözmeyi başardım. Yabancı kaynakları tararken anladığım kadarıyla Windows 10 'da sıkıntı olduğunu, Realtek LAN driverı ile Realtek ses driverının çakışabileceği, Realtek LAN driverının kaldırılması, devre dışı bırakılması veya silip yeniden yüklenmesi gibi adımlarla sorunun çözülebileceği yazılmış. Bana pek mantıklı gelmedi ses sorununu LAN driverını devre dışı bırakmakla çözüleceği ama Realtek PCIe GBE Family Controller driverını devre dışı bırakıp sistemi yeniden başlatmam ile sorun giderilmiş oldu.
Random buzzing sound with audio in Windows 10
Link paylaşmak yasakmı bilmiyorum ama burada başka çözüm yollarıda var fakat ingilizcem fazla yeterli olmadığı için buraya teker teker yazamıyorum. Bu soruna sahip kişilerin kesinlikle işine yarayacağını düşündüğüm bir site.
Sorunum çözüme ulaştı konu kilitlelenebilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı