Rehber Windows 10 Setup (Kurulum) Özelleştirme

OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
16
Düzenleme notu : Merhabalar, daha önceden hazırladığım rehberlerin yeni versiyonlarını hazırlarken kaçırdığım bir kaç noktanın olduğunu fark ettim. Konuya yeni başlayanların belli noktaları atladığımdan dolayı mağdur olmasını istemediğimden anlatımı toplama anlamında Setup alanı için son rehberi hazırlıyorum.

Windows 10'dan gereksiz izleme özellikleri NTLite ile nasıl silinir adlı bir konu açtıktan sonra konuyu zaman buldukça genişletmeye karar verdim. Bu konu da anlatacağım Windows Setup kısmını özelleştirebilir veya Ghostspectre'nin çalışmalarındaki gibi eklentili hale getirebilirsiniz. Benim tavsiyem eklentili bir şekilde kurulum dosyası hazırlamanız. "Eklentili Setup" dosyalarını Ghostspectre'nin çalışmalarından derledim. Bir kaç ilave program ve Türkçe dil desteği ekledim. Tüm bunları bir video haline getirdim izleyerek yapmak isteyenler için.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyu uzatmadan lazım olan programları söylüyorum;
  1. Düzenleyeceğimiz Setup, Windows dosyasını Microsoft'un sitesinden indireceğiz. 4 GB indirmek istemiyorum diyenler için install.esd dosyası çıkarılmış original Windows Setup dosyalarını buradan Zip veya İso olarak indirebilirsiniz.
  2. Eklentili Setup dosyasını buradan Zip veya İso olarak indirin.
  • Sistem dosyalarını düzenlemek ve İSO dosyası hazırlamak için NTLite
  • NTLite ile açtığımız dosyaların içinde dosya silmek için Unlocker
  • .Dll dosyası editlemek için Resource Hacker programı lazım.
  • Aşağıda setup kısmı için anlattığım tüm dosyaların klasörlenmiş hali burada. Aşağıda işlemleri karıştırıp en başa döndüyseniz bu dosya sizin için kılavuz görevi görebilir.
Öncelikle Zip veya İso dosyalarımızı ulaşabileceğimiz bir klasöre çıkaralım. NTLite programızı açıp "Ekle" kısmından dosyaları çıkarttığımız klasörü seçelim. Bu kısımda eğer;
Sadece Setup olan dosyaları indirdiyseniz,
instalsız.jpg

Microsoft'un sitesinden indirdiğiniz dosya ise, böyle bir ekranla karşılacaksınız.
installı.jpg
Setup dosyasını önceden özelleştirip, sonradan format atmak istediğiniz zaman, Microsoft'un sitesinden indireceğiniz İso dosyası içinden "source/install.esd" veya "install.wim" dosyasını, özelleştirdiğiniz setup dosyasınızın içinde "source" kısmına atarak kullanabilirsiniz. Sistem içindeki gereksiz ıvır zıvırları silerken masaüstü wallpaper'ınızı da yüklersiniz.
  • Görsellerde ilgili kısım olan "Microsoft Windows Setup (x64)" çift sol tık yapıp açılmasını sağlayın.
  • Dosya çıkarma işlemi bittikten sonra "Microsoft Windows Setup (x64)" sağ tıklayın "Bağlama dizinini keşfedin" tıklayın.
  • Açılır pencere de "source" klasörünü açın "background.bmp" silin yeni görsel dosyanız da "background.bmp" isminde olmalı, "spwizimg.dll" dosyasını Resource Hacker ile açın. Ardından;
    • "Bitmap > '517 : 1033'" sağ tıklayın > "Replace Bitmap" seçin > "Open file with new bitmap" seçin > .BMP uzantılı resim dosyanızı seçin > "Replace" seçin. > Sol üst köşeden "File > Save As" seçin ve "spwizimg.dll" diye kaydedin. Yeni oluşturduğumuz bu dosyayı NTLite > "Bağlama dizinini keşfedin" > source > içindeki eski "spwizimg.dll" silerek yenisini atalım.
    • Burada "source" içine attığımız yeni "background.bmp" ve "spwizimg.dll" dosyalarını yedekleyin. "Bağlama dizinini keşfedin" kısmındaki işlemlerimiz bittiği zaman eklentili veya original setup dosyalarımızın olduğu yerde "source" klasörüne de atacağız.
  • Şimdi NTLite > "Bağlama dizinini keşfedin" > Windows > System32 > "setup.bmp" ve "winpe.jpg" dosyalarını silin ve yeni görsellerle değiştirelim. Uzantı ve isimlerin aynı olmasına dikkat edin, aksi taktirde istediğimiz sonucu alamayız (.bmp istediği yere png veya jpg resim atmayın).Elimde .jpg veya .png uzantılı resim var, ben bunu nasıl .bmp yaparım veya .bmp görselini nasıl .jpg yaparım diyorsanız aşağıdaki linklerden uygun olana tıklayın ve çevirme işleminizi gerçekleştirin.
  • Bu işlemlerden sonra açtığımız tüm klasörleri kapalım. NTLite programını açın > Sol menüden "Uygula" seçin > Sol üst köşeden "İşlem" seçin ve işlemlerin bitmesini bekleyin. İso olarak da çıktı almak istiyorsanız "İso Oluştur" kısmını işaretleyiniz.
  • Şimdi yukarı da belirttiğim "background.bmp" ve "spwizimg.dll" dosyalarını "Eklentili veya Original" dosyaların olduğu yerde "source" klasörünün içine atın ve değişiklikleri onaylayın.
  • Yaptığımız değişiklikleri İso haline getirmek için;
  • instalsız.jpg
  • "Görüntü geçmişi" altındaki dosya yolunu seçip yukarı menüden iso oluştur.jpg seçiniz. Kayıt yerini ismini seçebilirsiniz.
Windows wallpaper değişimi için;
  • NTLite programından "install.esd veya install.wim" menüsü altında çıkan Windows sürümlerinden birini seçiniz > dosya çıkarma işlemi bittikten sonra > "Bağlama dizinini keşfedin" kısmına gidiniz. Buradan Windows > Web > Walpaper > img0.jpg dosyasını değiştirin. Burada farklı işlemler gerçekleştirmeyecekseniz açtığınız tüm klasörleri kapatın.
  • NTLite ile Windows ıvır zıvırlarını silecekseniz sol tarafta yer alan menülerden işlemlerinizi gerçekleştirin. Bu konu hakkında fikir sahibi değilseniz ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız [Rehber] Windows 10 ISO dosyasını NTLite ile düzenleme konuma bakabilirsiniz.
  • NTLite'da tüm işlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz. Sol menüden > Uygula > İşlem > İso dosyası istiyorsanız "İso Oluştur" tıklayın > sol üst köşeden uygula deyin ve yaptığınız işlemleri kaydedin.
Yukarı da belirtmiştim ancak konuyla alakalı olduğu için buraya da not düşüyorum;
Setup dosyasını önceden özelleştirip, sonradan format atmak istediğiniz zaman, Microsoft'un sitesinden indireceğiniz İso dosyası içinden "source/install.esd" veya "install.wim" dosyasını, özelleştirdiğiniz setup dosyasınızın içinde "source" kısmına atarak kullanabilirsiniz. Sistem içindeki gereksiz ıvır zıvırları silerken masaüstü wallpaper'ınızı da yüklersiniz.

Eklentili Setup Görseli
eklentili.png

Original Setup Görseli
Eklentisiz.png

Windows 10'dan gereksiz izleme özellikleri NTLite ile nasıl silinir adlı bir konu açtıktan sonra konuyu zaman buldukça genişletmeye karar verdim. Bu konu da anlatacağım Windows setup kısmını özelleştirebilir veya ghostspectre'nin çalışmalarındaki gibi eklentili hale getirebilirsiniz. Benim tavsiyem eklentili bir şekilde kurulum dosyası hazırlamanız. "eklentili setup" dosyalarını ghostspectre'nin çalışmalarından derledim. Birkaç ilave program ve Türkçe dil desteği ekledim. Tüm bunları bir video haline getirdim izleyerek yapmak isteyenler için.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1. Düzenleyeceğimiz setup, Windows dosyasını Microsoft'un sitesinden indireceğiz. 4 GB indirmek istemiyorum diyenler için install.esd dosyası çıkarılmış original Windows setup dosyalarını buradan Zip veya İso olarak indirebilirsiniz.
  2. Eklentili setup dosyasını buradan Zip veya İso olarak indirin.
  • Sistem dosyalarını düzenlemek ve ISO dosyası hazırlamak için NTLite
  • Aşağıda setup kısmı için anlattığım tüm dosyaların klasörlenmiş hali burada. aşağıda işlemleri karıştırıp en başa döndüyseniz bu dosya sizin için kılavuz görevi görebilir.
Öncelikle ZIP veya ISO dosyalarımızı ulaşabileceğimiz bir klasöre çıkaralım. NTLite programızı açıp "ekle" kısmından dosyaları çıkarttığımız klasörü seçelim. Bu kısımda eğer;
Sadece setup olan dosyaları indirdiyseniz,
Eki Görüntüle 877045

Microsoft'un sitesinden indirdiğiniz dosya ise, böyle bir ekranla karşılacaksınız.
Eki Görüntüle 877046
Setup dosyasını önceden özelleştirip, sonradan format atmak istediğiniz zaman, Microsoft'un sitesinden indireceğiniz ISO dosyası içinden "source/install.esd" veya "install.wim" dosyasını, özelleştirdiğiniz setup dosyasınızın içinde "Source" kısmına atarak kullanabilirsiniz. Sistem içindeki gereksiz ıvır zıvırları silerken masaüstü wallpaper'ınızı da yüklersiniz.
  • Görsellerde ilgili kısım olan "Microsoft Windows setup (X64)" çift sol tık yapıp açılmasını sağlayın.
  • Dosya çıkarma işlemi bittikten sonra "Microsoft Windows setup (X64)" sağ tıklayın "bağlama dizinini keşfedin" tıklayın.
  • Açılır pencere de "Source" klasörünü açın "background.bmp" silin yeni görsel dosyanız da "background.bmp" isminde olmalı, "spwizimg.dll" dosyasını resource hacker ile açın. Ardından;
    • "Bitmap > '517 : 1033'" sağ tıklayın > "replace bitmap" seçin > "open file with New bitmap" seçin > .bmp uzantılı resim dosyanızı seçin > "replace" seçin. > sol üst köşeden "file > Save as" seçin ve "spwizimg.dll" diye kaydedin. Yeni oluşturduğumuz bu dosyayı NTLite > "bağlama dizinini keşfedin" > Source > içindeki eski "spwizimg.dll" silerek yenisini atalım.
    • Burada "Source" içine attığımız yeni "background.bmp" ve "spwizimg.dll" dosyalarını yedekleyin. "bağlama dizinini keşfedin" kısmındaki işlemlerimiz bittiği zaman eklentili veya original setup dosyalarımızın olduğu yerde "Source" klasörüne de atacağız.
  • Şimdi NTLite > "bağlama dizinini keşfedin" > Windows > System32 > "setup.bmp" ve "winpe.jpg" dosyalarını silin ve yeni görsellerle değiştirelim. Uzantı ve isimlerin aynı olmasına dikkat edin, aksi taktirde istediğimiz sonucu alamayız (.bmp istediği yere png veya jpg resim atmayın).elimde .jpg veya .png uzantılı resim var, ben bunu nasıl .bmp yaparım veya .bmp görselini nasıl .jpg yaparım diyorsanız aşağıdaki linklerden uygun olana tıklayın ve çevirme işleminizi gerçekleştirin.
  • Bu işlemlerden sonra açtığımız tüm klasörleri kapalım. NTLite programını açın > sol menüden "uygula" seçin > sol üst köşeden "işlem" seçin ve işlemlerin bitmesini bekleyin. ISO olarak da çıktı almak istiyorsanız "ISO oluştur" kısmını işaretleyiniz.
  • Şimdi yukarı da belirttiğim "background.bmp" ve "spwizimg.dll" dosyalarını "eklentili veya original" dosyaların olduğu yerde "Source" klasörünün içine atın ve değişiklikleri onaylayın.
  • Yaptığımız değişiklikleri ISO haline getirmek için;
  • Eki Görüntüle 877045
  • "Görüntü geçmişi" altındaki dosya yolunu seçip yukarı menüden Eki Görüntüle 877050 seçiniz. Kayıt yerini ismini seçebilirsiniz.
  • NTLite programından "install.esd veya install.wim" menüsü altında çıkan Windows sürümlerinden birini seçiniz > dosya çıkarma işlemi bittikten sonra > "bağlama dizinini keşfedin" kısmına gidiniz. Buradan Windows > web > wallpaper > img0.jpg dosyasını değiştirin. Burada farklı işlemler gerçekleştirmeyecekseniz açtığınız tüm klasörleri kapatın.
  • NTLite ile Windows ıvır zıvırlarını silecekseniz sol tarafta yer alan menülerden işlemlerinizi gerçekleştirin. Bu konu hakkında fikir sahibi değilseniz ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız [Rehber] Windows 10 ISO dosyasını NTLite ile düzenleme konuma bakabilirsiniz.
  • NTLite'da tüm işlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz. Sol menüden > uygula > işlem > ISO dosyası istiyorsanız "ISO oluştur" tıklayın > sol üst köşeden uygula deyin ve yaptığınız işlemleri kaydedin.
Yukarı da belirtmiştim ancak konuyla alakalı olduğu için buraya da not düşüyorum;

eklentili setup görseli
Eki Görüntüle 877060

original setup görseli
Eki Görüntüle 877058

Elinize sağlık.

Tam bir profesyonel kurulum gerektiriyormuş görsellik kazandırmak için, ayrıca videoda simge, ikon değiştirme işlemi var mı yoksa benmi göremedim.

Tam bir profesyonel kurulum gerektiriyormuş görsellik kazandırmak için, ayrıca videoda simge, ikon değiştirme işlemi var mı yoksa benmi göremedim.
Setup rehberinde ikon değiştirme yok. Ama zahmetli bir iş, ikon grubu bulmak zor iş. Görsel olarak güzel olanlar ücretli satılıyor. Ben şuan kendi ikon grubumu yapıyorum uygulayıp ilgili görselleleri rehberle atacağım. Belgerimin için hazırladığım icolar. Burada paylaşacağım hazırladıklarımı.

1613338594811.png

@Nurettin bey iconlar üzerinde bayadır uğraşıyorum. Ancak NTLite üzerinden katılımsız kurulum kısmını maalesef gerçekleştiremedim. Bir kaç program buldum ancak bunları da Bitdefender zararlı olarak işaretleyince kullanmadım. Regedit üzerinden ilgili ico kayıtları bulunup tek tek düzenlenip yapılabilir ancak o tarz bir konuyla da şuan uğraşmak istemediğim için hiç bulaşmadım. En son "Stardock İconPackager" isimli programı buldum. Ancak bunun da ücretsiz sürümü kısıtlı özelliklere sahip olduğundan belirlediğiniz icoları ya tek tek seçip yükleyeceksiniz ya da ücretsiz olarak sunulan 3 icon paketinden birini yükleyeceksiniz. Ben açıkçası Windows 10'un kendi ico paketini daha çok seviyorum. Programın eski versiyonları sitelerde ico paketleriyle sunuluyor ancak verilen sürüm Windows 10 üzerinde çalışmıyor. Haliyle onlarca paketi alamıyorsunuz. Ancak tamamen katılmsız hale getirmek için stardock ile simgeler tek tek veya paket halinde yüklenir sonra sistemin imajı alınır o şekilde kullanmaya çalışırsınız. Tavsiyem Windows'u kendi ico paketleriyle kullanmanız. Yoksa ico değiştirme durumunda bazı icolarda sıkıntı yaşanabiliyor. Yine de uğraşacam derseniz bulduğum ücretsiz programları buradan indirebilirsiniz. Rar içinde nasıl kullanıldıklarını açıkladım.

Burada önemli olan katılımsız ikon paketleri bulmak nereden buluruz ki. Bilemedim. Zira ben katılımsız Windows 10 ikon paketini bulup Windows 7 üzerinde denedim harika olmuştu

Windows 10'dan gereksiz izleme özellikleri NTLite ile nasıl silinir adlı bir konu açtıktan sonra konuyu zaman buldukça genişletmeye karar verdim. Bu konu da anlatacağım Windows setup kısmını özelleştirebilir veya ghostspectre'nin çalışmalarındaki gibi eklentili hale getirebilirsiniz. Benim tavsiyem eklentili bir şekilde kurulum dosyası hazırlamanız. "eklentili setup" dosyalarını ghostspectre'nin çalışmalarından derledim. Birkaç ilave program ve Türkçe dil desteği ekledim. Tüm bunları bir video haline getirdim izleyerek yapmak isteyenler için.

1. Düzenleyeceğimiz setup, Windows dosyasını Microsoft'un sitesinden indireceğiz. 4 GB indirmek istemiyorum diyenler için install.esd dosyası çıkarılmış original Windows setup dosyalarını buradan Zip veya İso olarak indirebilirsiniz.
  2. Eklentili setup dosyasını buradan Zip veya İso olarak indirin.
  • Sistem dosyalarını düzenlemek ve ISO dosyası hazırlamak için NTLite
  • Aşağıda setup kısmı için anlattığım tüm dosyaların klasörlenmiş hali burada. aşağıda işlemleri karıştırıp en başa döndüyseniz bu dosya sizin için kılavuz görevi görebilir.
Öncelikle ZIP veya ISO dosyalarımızı ulaşabileceğimiz bir klasöre çıkaralım. NTLite programızı açıp "ekle" kısmından dosyaları çıkarttığımız klasörü seçelim. Bu kısımda eğer;
Sadece setup olan dosyaları indirdiyseniz,
Eki Görüntüle 877045

Eki Görüntüle 877046
Setup dosyasını önceden özelleştirip, sonradan format atmak istediğiniz zaman, Microsoft'un sitesinden indireceğiniz ISO dosyası içinden "source/install.esd" veya "install.wim" dosyasını, özelleştirdiğiniz setup dosyasınızın içinde "Source" kısmına atarak kullanabilirsiniz. Sistem içindeki gereksiz ıvır zıvırları silerken masaüstü wallpaper'ınızı da yüklersiniz.
  • Görsellerde ilgili kısım olan "Microsoft Windows setup (X64)" çift sol tık yapıp açılmasını sağlayın.
  • Dosya çıkarma işlemi bittikten sonra "Microsoft Windows setup (X64)" sağ tıklayın "bağlama dizinini keşfedin" tıklayın.
  • Açılır pencere de "Source" klasörünü açın "background.bmp" silin yeni görsel dosyanız da "background.bmp" isminde olmalı, "spwizimg.dll" dosyasını resource hacker ile açın. Ardından;
    • "Bitmap > '517 : 1033'" sağ tıklayın > "replace bitmap" seçin > "open file with New bitmap" seçin > .bmp uzantılı resim dosyanızı seçin > "replace" seçin. > sol üst köşeden "file > Save as" seçin ve "spwizimg.dll" diye kaydedin. Yeni oluşturduğumuz bu dosyayı NTLite > "bağlama dizinini keşfedin" > Source > içindeki eski "spwizimg.dll" silerek yenisini atalım.
    • Burada "Source" içine attığımız yeni "background.bmp" ve "spwizimg.dll" dosyalarını yedekleyin. "bağlama dizinini keşfedin" kısmındaki işlemlerimiz bittiği zaman eklentili veya original setup dosyalarımızın olduğu yerde "Source" klasörüne de atacağız.
  • Şimdi NTLite > "bağlama dizinini keşfedin" > Windows > System32 > "setup.bmp" ve "winpe.jpg" dosyalarını silin ve yeni görsellerle değiştirelim. Uzantı ve isimlerin aynı olmasına dikkat edin, aksi taktirde istediğimiz sonucu alamayız (.bmp istediği yere png veya jpg resim atmayın).elimde .jpg veya .png uzantılı resim var, ben bunu nasıl .bmp yaparım veya .bmp görselini nasıl .jpg yaparım diyorsanız aşağıdaki linklerden uygun olana tıklayın ve çevirme işleminizi gerçekleştirin.
  • Bu işlemlerden sonra açtığımız tüm klasörleri kapalım. NTLite programını açın > sol menüden "uygula" seçin > sol üst köşeden "işlem" seçin ve işlemlerin bitmesini bekleyin. ISO olarak da çıktı almak istiyorsanız "ISO oluştur" kısmını işaretleyiniz.
  • Şimdi yukarı da belirttiğim "background.bmp" ve "spwizimg.dll" dosyalarını "eklentili veya original" dosyaların olduğu yerde "Source" klasörünün içine atın ve değişiklikleri onaylayın.
  • Yaptığımız değişiklikleri ISO haline getirmek için;
  • Eki Görüntüle 877045
  • "Görüntü geçmişi" altındaki dosya yolunu seçip yukarı menüden Eki Görüntüle 877050 seçiniz. Kayıt yerini ismini seçebilirsiniz.
  • NTLite programından "install.esd veya install.wim" menüsü altında çıkan Windows sürümlerinden birini seçiniz > dosya çıkarma işlemi bittikten sonra > "bağlama dizinini keşfedin" kısmına gidiniz. Buradan Windows > web > wallpaper > img0.jpg dosyasını değiştirin. Burada farklı işlemler gerçekleştirmeyecekseniz açtığınız tüm klasörleri kapatın.
  • NTLite'da tüm işlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz. Sol menüden > uygula > işlem > ISO dosyası istiyorsanız "ISO oluştur" tıklayın > sol üst köşeden uygula deyin ve yaptığınız işlemleri kaydedin.

eklentili setup görseli
Eki Görüntüle 877060

original setup görseli
Eki Görüntüle 877058

Sen ne yaptın be... Tam istediğim şey The Last of Us delisi olduğum için arkaya iyi gider. Bekle beni kurulum özelleştirme. Bu arada eline sağlık.

Burada önemli olan katılımsız ikon paketleri bulmak nereden buluruz ki. Bilemedim. Zira ben katılımsız Windows 10 ikon paketini bulup Windows 7 üzerinde denedim harika olmuştu
Buraya bakın belki işinize yarıyabilir.
Sen ne yaptın be... Tam istediğim şey The Last of Us delisi olduğum için arkaya iyi gider. Bekle beni kurulum özelleştirme. Bu arada eline sağlık.
Yaptıktan sonra görselleri de atarsanız sevinirim. Böylece farklı örnekler olur. Ayrıca setup özelleştirme V2 versiyonu yapıcam menüyü istediğiniz tarafa alabileceksiniz.

Benim kurulum ekranı..!

Dosya Ekleri

• kurulum ekranı1.PNG
    kurulum ekranı1.PNG
    247,2 KB · Görüntüleme: 140
  • kurulum ekranı3.PNG
    kurulum ekranı3.PNG
    45,1 KB · Görüntüleme: 149
  • kurulum ekranı windows yükleme.PNG
    kurulum ekranı windows yükleme.PNG
    33 KB · Görüntüleme: 163

Yeni konular