Rehber Windows 10 kurulum özelleştirme V2

Düzenleme notu : Merhabalar, daha önceden hazırladığım rehberlerin yeni versiyonlarını hazırlarken kaçırdığım bir kaç noktanın olduğunu fark ettim. Konuya yeni başlayanların belli noktaları atladığımdan dolayı mağdur olmasını istemediğimden anlatımı toplama anlamında Setup alanı için son rehberi hazırlıyorum.

Merhabalar, NTLite Windows 10 özelleştirme serimiz devam ediyor. Her şey iyi güzel de V2 nedir? Zaten hali hazırda bir rehber hazırlamıştım ancak çalışmalarım sonucu orijinal Windows 10 setup dosyasını eklentili hale getirdim. Önceki çalışmamda ghostspectre'nin çalışmalarından derlemiştim. Lafı fazla uzatmadan nasıl yapacağınızı adım adım anlatıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu kafanızın karışmaması için izlemenizi öneririm. Zaten video içinde gerekli uyarıları ve uygulanabilecek tüm aşamaları yaptım.

Lazım olan programlar sırasıyla;

• Düzenleyeceğimiz setup, Windows dosyasını Microsoft'un sitesinden indireceğiz. 4 GB indirmek istemiyorum diyenler için install.esd dosyası çıkarılmış original Windows setup dosyalarını buradan Zip veya İsoolarak indirebilirsiniz. Elinizdeki Windows 10 ISO dosyalarında da bu işlemi uygulayabilirsiniz.
  • NTlite: Setup dosyalarını açıp özelleştirmek için gerekli.
  • Unlocker: Değiştireceğimiz dosyaları silmek ve kopyalamak için lazım.
  • Değiştirilecek dosyalar , içindeki alt, üst, sağ, sol reg dosyalarıyla menümüzü istediğimiz konuma alabiliriz. Lerup Launcher program bu, bunu kurulumda kullanmayacağız hoşunuza gittiyse bilgisayarınızda kullanmak isterseniz indirip deneyebilirsiniz.
İndirdiğimiz ISO dosyasını WinRAR, 7-ZIP veya Windows dosya gezgini ile klasöre çıkarılım. NTLite açıp ekle kısmından dosyaları çıkardığımız klasörü seçelim. Karşımıza böyle bir ekran gelecek buradan;

878304-10876fe670533db7b986c72b9fc6076a.jpg

1. "Microsoft Windows setup (X64)" çift tık yapıp dosyanın açılmasını bekleyin.
  2. Dosya çıkarma işlemi bittikten sonra "Microsoft Windows setup (X64)" sağ tıklayın "bağlama dizinini keşfedin" tıklayın.
  3. Açılan ekranda setup.exe sağ tıklayıp unlocker ile silin.
  4. Source klasörünü açın; background.bmp dosyasını unlocker ile silin.
  5. Windows\system32\setup.bmp dosyasını unlocker ile silin.
  6. Bu üç dosyayı sildikten sonra yukarıda verdiğim. Değiştirilecek dosyaları indirin ve ilgili kısımlara atacağınız görselleri atın.
  7. Silme ve yeni görselleri ekledikten sonra Değiştirilecek dosyalariçindeki "program files/ source/ Windows /setup.exe" kopyalayıp, "bağlama dizinini keşfedin kısmına" atınız.
    • Çok fazla kafanızı karıştırmaya gerek yok. Background.bmp, setup.bmp ve setup.exe sildikten sonra değiştirilecek dosyaları kopyalayıp "bağlama dizinini keşfedin" kısmına atınız.
    • Tüm bunlara rağmen kafanız çok mu karıştı, bu karmaşadan kurtulup Red Dead Redemption 2 temalı/menüsü altta, iso dosyasını indiriniz. 4 ve 5. adımları gerçekleştirirken kendi görsellerinizi atın ve işlemleri tamamlayın.
  8. Uzantı ve isimlerin aynı olmasına dikkat edin, aksi taktirde istediğimiz sonucu alamayız (.bmp istediği yere png veya jpg resim atmayın).elimde .jpg veya .png uzantılı resim var, ben bunu nasıl .bmp yaparım diyorsanız aşağıdaki linklerden uygun olana tıklayın ve çevirme işleminizi gerçekleştirin.
  9. Bu işlemlerden sonra açtığımız tüm klasörleri kapalım. NTLite programını açın > sol menüden "uygula" seçin > sol üst köşeden "işlem" seçin ve işlemlerin bitmesini bekleyin. ISO olarak da çıktı almak istiyorsanız "ISO oluştur" kısmını işaretleyiniz.

instalsız.jpg
  10. -11. adımda ISO dosyası oluşturmadıysanız ve işlem bittikten sonra nasıl yaparım diyorsanız. "görüntü geçmişi" altındaki dosya yolunu seçip yukarı menüden.

iso oluştur.jpg

Seçiniz. Kayıt yerini seçip, isim verdikten sonra ISO dosyanız oluşacaktır.
İşlemleri tam olarak anladıktan sonra setup dosyanızı hazırlmaya başlayın. İyi çalışmalar.

@OgnitorenKs ustam görselleri nereden bulacağım nasıl değiştireceğim teşki resim atsaydın.
@OgnitorenKs ustam günaydın görsel resimleri nasıl bulacağız yolunu resim atsaydın teşki.
NTLite > Sol menüden "KAYNAK" tıklayın. Açılan bölümden Windows 10 üzerine sağ tıklayın ve "BAĞLAMA DİZİNİNİ KEŞFEDİN" tıklayın. Çıkan uyarıyı tekrar gösterme deyip "TAMAM"ı seçin. Açılan klasör penceresinde dosya yolunu kopyalayıp alabilirsiniz.

Bağlama Dizini açma.jpg

UYARI: Dosya yolunu aldıktan sonra bu pencereyi kapatın. Aksi halde işlemleri bitireceğimiz zaman hata alırız.
NTLite Dosya Yolu.jpg

@OgnitorenKs selamün aleyküm usta nasılsın katılımsız programları imaj dosyasına nasıl atabiliriz USB içinde kurulu yardımcı olur musun programsız şekilde atmak istiyorum. Windows'un kurulu olduğu USB içine hangi bölüme atacağım.
@OgnitorenKs ustam bu yazıyı yapmak istiyorum olur mu öğretir misin rica etsem.
Programlarin kurulum dosyasini CD icine atip onu da imaja cevirebilirsin.
@OgnitorenKs ustam ya.
@OgnitorenKs usta nerelerdesin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı