Windows 10 Sıfırlama İşlemi

umut pamuk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, asus marka laptopumda bazı kasmalar oldu, halledemeyince sıfırlama işlemini keşfettim(önceki bilgisayarım windows 7 idi.) ama merak ettiğim bir şey var, bu sıfırlama işlemi senelerdir hepimizin bildiği format işlemi mi?

Diğer sorunum da şu, her şeyi silme seçeneğini işaretleyip başlattım ama izlediğim bir videoda "sürücüleri de siler" gibi bir şey duydum, sürücü silmesi normal mi? Yani silinen sürücüleri geri yüklüyor mu yoksa kendim yüklemem mi gerek? Bilgisayar bilgim kısıtlı olduğundan kafama takıldı bunlar.

Açıkçası biraz da tedirginim, çok uzun sürdüğüne ve yüklenmediğine dair söylentileri de başlattıktan sonra gördüm.

Son düzenleme:
Herşeyi silme seçeneğini işaretlerseniz C sürücüsündeki kişisel dosyalarınız ve kurulum için gereken dosyalar hariç diğer dosyalar silinir. Sıfırlama yöntemi yerine aşağıda bahsettiğim yöntemi uygulayın.

USB ile uğraşmanıza gerek yok. Windows içinden temiz kurulum başlatabilirsiniz.

Microsoft sitesinden ISO dosyasını indirebilirsiniz. Windows 10 Türkçe 64 bit seçeneklerini seçip iso olarak indirdikten sonra USB'ye yazdırmak yerine doğrudan ISO içini sıkıştırma programıyla açıp setup.exe çalıştırıp otomatik olarak seçilen ayarları koruma seçeneğini değiştirip 2. seçenekle temiz kurulum yapabilirsiniz. Otomatik olarak seçilmezse 1. seçenek pasif olacak gene 2. seçenekle temiz kurulum başlatabileceksiniz.

Microsoft'un sunduğu bu araçla da temiz kurulum başlatabilirsiniz.
Start fresh with a clean installation of Windows

Bu arada Windows içinden temiz kurulum başlatılmaz diyen biri çıkacak olursa şimdiden cevabı vereyim: "Clean Installation" Türkçesi "Temiz Kurulum". Yukarıdaki bağlantıdaki araç Windows içinden temiz kurulum başlatıyor.

Ayarlardan sıfırlama yöntemi de var. O yöntemi tavsiye etmem, sıkıntı yaşayanlar oluyor.

Herşeyi silme seçeneğini işaretlerseniz C sürücüsündeki kişisel dosyalarınız ve kurulum için gereken dosyalar hariç diğer dosyalar silinir. Sıfırlama yöntemi yerine aşağıda bahsettiğim yöntemi uygulayın.

Peki bu uygulamanın, yani temiz kurulumun windows ile birlikte gelen sıfırlama özelliğiyle arasındaki fark ne?

Bahsettiğim yöntemde kurulum dosyalarını indirmiş oluyorsunuz. Sıfırlama yönteminde kurulum işletim sistemindeki dosyalar ile başlıyor. Herhangi eksiklik varsa sıfırlama aşamasında sorun çıkabiliyor. Ayarlarda sıfırlama olan menüde en altta ek kurtarma metotları gibi bir başlık altında temiz kurulum aracı mevcut.

Bahsettiğim yöntemde kurulum dosyalarını indirmiş oluyorsunuz. Sıfırlama yönteminde kurulum işletim sistemindeki dosyalar ile başlıyor. Herhangi eksiklik varsa sıfırlama aşamasında sorun çıkabiliyor. Ayarlarda sıfırlama olan menüde en altta ek kurtarma metotları gibi bir başlık altında temiz kurulum aracı mevcut.

Çok teşekkür ederim, biraz önce bitti kurulum. Okuduklarım kadar büyük sorunlar ya da sürede uzamalar yaşamadım ama bir dahakinde bu yöntemi kullanacağım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı