Windows 10 sistemi SSD'ye taşımak

Itx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşımın 8 yıllık bilgisayarına SSD eklemesi yaptık ve haliyle Windows 10'u taşımamız gerek. Aklıma disk klonlamayla taşımak geldi ancak HDD MBR olduğundan işlem işe yaramadı. Mecburen flash bellek üzerinden sıfırdan kurmam gerek ancak aklımda bazı sorular var:
-Technopat'ın UEFI Windows 10 kurulum rehberine göre sistem UEFI desteklemiyor. (Intel 3. nesil ve sonrası isteniyor, sistem i5 2. nesil) bu durumda sisteme nasıl Windows 10 kurmalıyım?
-Aynı rehberde legacy kurulum öneriliyor ancak bu kurulumla ilgili kaynak pek yok gibi, sizin önereceğiniz kaynak var mı?
-Legacy kurulum SSD'nin performansını etkiler mi? (Cahilliğime verin "ne alakası var?" Diyebilirsiniz ama arkadaşın sistemi söz konusu olduğundan iki gün sonra bir sıkıntı olursa vebali benim üstüme o yüzden soruyorum)
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI kurmanız en iyisi olur. Sistemin açılıp kapanma sürelerini etkiliyor. Ben de Legacy kullandığım sistemden UEFI'ye formatsız geçtim, şöyle;
Rufus'la yazdırmadan CMD ile flash belleği hazırladıktan sonra direk kurulum dosyalarını attım, boot menüsünde flash belleği en üste getirdikten sonra kurulum ekranında HDD'yi biçimlendirmeden geçtim. Windows'u SSD'ye UEFI olarak kurduktan sonra HDD'deki önemli dosyalarımı alıp biçimlendirdim. (Bu kısmı kaçırmışım, UEFI desteklemiyor demişsiniz. Anakartın modelini atarsanız yardımcı olabilirim.)

Son düzenleme:
Bazen istisnalar olabiliyor nesil konusunda. Benim de laptopun 2. nesil İ3 işlemciye sahip ve UEFI desteği var. Belki sizin sisteminiz de UEFI destekliyordur. Legacy kurmak SSD performansını sadece sistemin açılmasında etkiler diye biliyorum. Onun haricinde etkileyeceğini sanmıyorum.

BIOS ekranını ekledim. "UEFI BIOS" ibaresi rehberde anlatılan kurulumu yapabileceğim anlamına mı geliyor?

Dosya Ekleri

• 2A291C9A-ADAA-42FB-A44B-40C839CE914E.jpeg
    2A291C9A-ADAA-42FB-A44B-40C839CE914E.jpeg
    191,8 KB · Görüntüleme: 31

Yeni konular

Geri
Yukarı