Windows 10 SSD olmadan 15 saniyede açılması normal mi?

Valla bravo !..
8 sn./4 sn./3 sn. muhabbetleri havada uçuşmuş.
NASA'da çalışıp, zamanla mı yarışıyorsunuz be birâder ?

Bilgisayarın power tuşuna bastığınızda, donanımın tüm devrelerinie gereken enerjinin ulaşması zâten 2-3 sn alır. Buna BIOS içindeki yazılımın ve işletim sisteminin açılmasını eklerseniz, açılışta geçen 20-30 sn süre gâyet normâl...

Intel Q 8300 işlemci ve 4 GB RAM ile çalışan PC'de açılış; Windows 7 ile 90 sn sürüyordu. Ekranın görünmesini kasdetmiyorum. Bilgisayarın tam olarak kullanıma hazır hâle gelmesi sürecini anlatıyorum. Üç ay evvel, yeni PC topladım. i5 6600 skaylake işlemci ve 8 GB RAM olan bilgisayar ise Windows 10 Home ile 15 saniyede kullanıma hazır hâle geliyor. Bu süre, bir ev kullanıcısı için ideal bence.
Abartıyorsunuz. Tek uzun süren şey monitörün uyku modundan görüntü verme moduna geçmesi oluyor ki o da 1-2 saniye sürüyor. FastBoot olduğu zaman post ekranı hiç görünmüyor neredeyse anında post ediyor sistemi ve eğer UEFI şeklinde kurulduysa Windows yüklenme işlemine anında başlanıyor. Hızlı Başlat gibi teknolojiler ile birlikte yüklenme ekranını da göremeden masaüstü geliyor. Sonuç olarak monitörün açılış süresi 2 saniye dersek, masaüstünün gelme süresi de 2-3 saniye sürüyor yani elimizde 5 saniyede açılan bir bilgisayar olmuş oluyor ayrıca kullanıma hazır dediğiniz durum zaten SSD olduğu için beklemeden kullanabiliyorsunuz.

UEFİ olarak format atarsanız, tabi anakartınız destekliyorsa, daha hıazlı açılıyor. Ben de sdd var. Açma tuşuna bastığım gibi 7-8 sn de açılıyor. Önce bios görünüyor, daha sonra windows logosu daha görünür gibi olmadan, masaüstü gelmiş. Ne kadar hızlı açılırsa o kadar iyidir. Benim win10 da tek sorunum var. O da windows tan mı yoksa anakarttan mı kaynaklı bilmiyorum. Usb lere 2.4 ghz kablosuz(mouse,klavye,gamepad) gibi cihazlarda uzaktan çekmemesi ve bağlantının kopma sorunu hiç kimsede bu soruna bi cevap bulamadı. :)
Aynen bende de çekmiyor, Logitech. Bence her yerden çeken kumandalar gibi yapmalılar.

Aynen bende de çekmiyor, Logitech. Bence her yerden çeken kumandalar gibi yapmalılar.
Bende TX Freeshot kablosuz gamepad var. Gta yükledikten sonra fark ettim. X, O ve üçgen tuşlarına bastığımda soldaki joistick i sol tarafa çektiğimde sağa dönüyor. Nasıl düzelir? Windows tan mı kaynaklanıyor? Yoksa ben yanlış bir yazılım yüklemiş olabilirmiyim? Sadece gamepad in yanında verilen cd yi yükledim. Siz de gamepad ayarlarına girip deneyebilir misiniz Windows 10 da?

Abartıyorsunuz.
Abartmak için bir nedenim yok. Windows 7'nin tam olarak kullanıma hazır hâle gelmesi için 90 sn gerekiyordu. Windows 10 kurduktan sonra, bu süre 25-30 sn civarına geriledi.

Tek uzun süren şey monitörün uyku modundan görüntü verme moduna geçmesi oluyor ki o da 1-2 saniye sürüyor.

Öyle anlaşılıyor ki, kullandığınız monitör ve PC son sistem ve en pahalılarından.
Güle güle kullanın.
Ben monitörü kampanyadan almıştım.
Çin malı AOC marka monitör.
Açılışı da 5-7 sn civârı.

FastBoot olduğu zaman post ekranı hiç görünmüyor neredeyse anında post ediyor sistemi
Bu dediğinizin ne olduğunu bilmiyorum.
BIOS, "Fabrika ayarları" ile çalışıyor.
Çinliler; "Çalışıyorsa kurcalama" der.
Ben de bilmediğim hususları kurcalamayı sevmem.

ve eğer UEFI şeklinde kurulduysa Windows yüklenme işlemine anında başlanıyor. Hızlı Başlat gibi teknolojiler ile birlikte yüklenme ekranını da göremeden masaüstü geliyor. Sonuç olarak monitörün açılış süresi 2 saniye dersek, masaüstünün gelme süresi de 2-3 saniye sürüyor yani elimizde 5 saniyede açılan bir bilgisayar olmuş oluyor ayrıca kullanıma hazır dediğiniz durum zaten SSD olduğu için beklemeden kullanabiliyorsunuz.

Siz, bir takım müdâhele ve ayarlamalar ile bu süreyi elde etmiş olabilirsiniz. Ben her ne kadar PC konusunda "câhil" olsam da şimdiye kadar epey bilgisayar gördüm ve kullandım. Bunların içinde 5 saniyede açılanına rastlamadım henüz. Önceki mesajımda da sözünü etmiştim. Ekranın görünmesi önemli değil. Ekran göründükten sonra yaklaşık bir 10-15 sn kadar da kurulu programların açılması için süre geçmesi gerekiyor. Şu anda elimdeki bilgisayarın açılış ve kullanıma hazır duruma gelmesi için geçen süre yaklaşık, 25-30 sn. Bu da benim için "Jet hızı" gibi.:)

Son düzenleme:
Siz, bir takım müdâhele ve ayarlamalar ile bu süreyi elde etmiş olabilirsiniz. Ben her ne kadar PC konusunda "câhil" olsam da şimdiye kadar epey bilgisayar gördüm ve kullandım. Bunların içinde 5 saniyede açılanına rastlamadım henüz. Önceki mesajımda da sözünü etmiştim. Ekranın görünmesi önemli değil. Ekran göründükten sonra yaklaşık bir 10-15 sn kadar da kurulu programların açılması için süre geçmesi gerekiyor. Şu anda elimdeki bilgisayarın açılış ve kullanıma hazır duruma gelmesi için geçen süre yaklaşık, 25-30 sn. Bu da benim için "Jet hızı" gibi.:)
Benim size tavsiyem eğer bilgisayarınız biraz olsun yeni ise (yeni dediğim 1-2 sene) hiç kapatmayın. Bilgisayarınızı kullanmadığınız süreler uyku moduna alın, zira yeni bilgisayarlar hiç kapanmadan çok uzun süreler çalışabiliyor ve kendimden örnek vermem gerekirse herhangi bir güncelleme ya da program kurulumu gibi zorunlu yeniden başlatmaya maruz kalmadığım sürece kapatmıyorum. Şu ana kadar her hangi bir bozulma ya da arıza yaşamadım. Bilgisayarımın 14 gündür açık bulunduğunu da resim ile göstereyim. Screenshot_3.png

Kısacası artık 30-35 saniye gibi süreler bana çok fazla geliyor, ben dizüstü bilgisayarımın kapağını açtığımda kullanıma hazır olmuş oluyor ki neredeyse 2 saniye demek. Aynı şekilde masaüstü bilgisayarımın faresine tıklamam ile açılması bir oluyor, neden kapatayım ki?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı