Windows 10 Store Uygulamalarında Zamanla Oluşan Gecikme Sorunu

ufoozgur

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar (Özellikle Recep :) )

Bir süredir yaşadığım ve her yerde aratıp çözüm bulamadım bir sorun mevcut. Sanırım Nvidia sürücüleriyle ilgili bir problem bu yaşadığım.

Öncelikle işletim sistemim en son güncellemeleri almış durumda. Yonga seti vs. de aynı şekilde en son sürümde.

Problem şöyle:

Microsoft Store üzerinden indirdiğim uygulamalar - Spotify, Whatsapp, Slack vb. - ilk açıldıkları andan geçen her saniye giderek yavaşlayarak çalışıyorlar ve kullanılamaz hale geliyorlar. Uygulamaları silip tekrar kurmak, WSReset.exe komutunu kullanmak gibi çözümler de bir işe yaramıyor.

Sorunun grafik sürücüsü kaynaklı olduğunu düşünüyorum. DDU ile defalarca silip tekrar temiz kurulum yapmama rağmen çözemedim problemi. 1 ay önce DDU sayesinde çözülmüştü. Ancak bugün yine aynı sorunu yaşamaya başladım.

Store üzerinden indirilen oyunlarda (Forza Horizon 4 gibi) herhangi bir sorun yok. Sistemde bunun dışında da performans problemi yok. Sadece Store'dan indirilen bu uygulamalar kullanılamayacak kadar yavaş. Aşağıda örnek olarak Whatsapp arayüzümün bir videosunu paylaşıyorum. Tuşa basmamla yazının belirmesi arasındaki gecikmeyi göreceksiniz. Bu bir süre sonra tamamen aktarmamaya kadar gidiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benzer bir sorun yaşayan varsa, yardımcı olursanız sevinirim.

Regedit altından \HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Avalon.Graphics bu yola giderek,
DWORD tipi ile DisableHWAcceleration adıyla yeni bir kayıt oluşturup 1 değerine verdikten sonra yeniden başlatıp dener misin?

Eğer bu da çalışmaz ise aynı konuma giderek oluşturduğun kayıtı sil.
s1.PNG

Şu an en azından bir nebze olsun kullanılabilir oldu. Ama hala o akıcılık yok. Sanırım sorun Nvidia sürücülerinden kaynaklanıyor. DDU'yla silip, bir önceki sürücüye dönmeyi deneyeceğim şimdi.
Test etmek için regedit girdisini sildim. DDU ile silip bir önceki driver'ı temiz kurulum yaptım. Sorun devam ediyor. Hala çözemedim neyden kaynaklandığını.

Son düzenleme:
AIDA64 raporu hazırlar mısın?

Bunu da dener misin?
Pek olacağını sanmıyorum ama :(
s1.PNG

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı