Windows 10 Sürekli Reset Atma Sorunu

OrderBro

Hectopat
Daha fazla  
Elimde eski 320 GB HDD vardı açışta sürekli restart atıyordu ancak açılınca sorunsuz çalışıyordu. Forumdan bir arkadaş HDD değiştirmem gerektiğini söyledi ki benim de birinci şüphem HDD idi. Seagate Barracuda 1TB HDD Aldım. HD Tune ile tarattım. Her şey sorunsuz sağlığı '' OK '' durumunda ve diskte Bad Sector yok. Ancak Reset atma olayı devam etmekte. Misal açıyorum bilgisayari 2-3 reset sonrası sorunsuz çalışıyor. (Boot ekrani geldikten 2 saniye sonra Reset atiyor.) Ancak 2-3 saat sonra tak diye bir daha reset atıyor. RAM, işlemcide sıkıntı yok. İşlemci fanı sabit (işlemci fanını kontrol et diyen arkadaşlar için). BIOS ile sıkıntılıdır diye CMOS Reset attım sorun yine aynı. Son olarak artık sorun PSU'da diye düşünüyorum zaten eski bir PSU yakında değiştireceğim. 12V kanalından 13A veriyor normal de yetmesi lazım oyun açmıyorum bilgisayar boşta çalışıyor. Sorun ne kaynaklı?

@Recep Baltaş @Mikail Fidan

@BERWAR @Recep Baltaş @Mikail Fidan

Memorytest sonuclari olumlu sorun cikmadi. Windows 10'un orijinal medya oluşturma aracı ile Windows kurmaya çalışınca reset atiyor kurulum bitince surekli o sekil devam ediyor. Korsan ile yaptigim zaman aciliyor. Artik son dusuncem korsan Windows oldugu icin boyle bir hatayi vermesi. Windows 7 indirip deneyecegim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yo yo Windows 7'ye aman bulaşma :) Sen Technopat'ın Windows10 rehberindeki İSO dosyasını indir, o medya ile bir dene.
Window kurma aşamasında da Restar'a düşüyorsa PSU'yu tekrardan bir düşün derim.
Sen farklı bir medya ile dene, daha net konuşmaya başlayacağım.

Memorytest sonuclari olumlu sorun cikmadi. Windows 10 un orjinal medya oluşturma aracı ile windows kurmaya çalışınca reset atiyor kurulum bitince surekli o sekil devam ediyor. Korsan ile yaptigim zaman aciliyor. Artik son dusuncem korsan windows oldugu icin boyle bir hatayi vermesi. Windows 7 indirip deniyecegim.
Windows ile pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Önceki yazılarınızda daha sistem boot ederken reset attığını da söylemişsiniz. Güç kaynağınız yetersiz büyük ihtimal. Sistem yük altında kaldığı zaman güç kaynağı yetmiyor gibi.

Yo yo Windows 7'ye aman bulaşma :) Sen Technopat'ın Windows10 rehberindeki İSO dosyasını indir, o medya ile bir dene.
Window kurma aşamasında da Restar'a düşüyorsa PSU'yu tekrardan bir düşün derim.
Sen farklı bir medya ile dene, daha net konuşmaya başlayacağım.
Şuan indiriyorum 1 saat gibi sonucu yazacağım.
Anlamadigim olay orjinal iso dosyasinda restarta düşerken korsan olanında sapasağlam kuruyor. ben korsandan yana değilim ama bizim bilgisayar sanırım korsandan yana:LOL:

Windows ile pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Önceki yazılarınızda daha sistem boot ederken reset attığını da söylemişsiniz. Güç kaynağınız yetersiz büyük ihtimal. Sistem yük altında kaldığı zaman güç kaynağı yetmiyor gibi.

Evet benim de ilk şüphem PSU idi. Ancak windowsu ilk kurduğumda ki olaydan sonra iyice kafam karıştı. PSU yetmese windowsu kurduktan sonra illa ki aniden bir problem çıkacak kapanıcak ama 3-4 saat dayanıp sonra kapanması iyice kafamı karıştırdı. Ki bu olayları dahili GPU ile de denedim harici ekran kartı ile de sonuç yine aynı.

Korsanı kurduktan sonra gündelik kullanımda da restart ediyor galiba.
Bu testi bir uygula, yüksek güç tüketiminde ne yaptığına bakalım, GPU'yu da seç programda.
AIDA64 Stability Test Rehberi

PSU'da sorun varsa anakartı düzgün besleyemediği için, dolaylı olarak işlemci düzgün ve stabil bir şekilde beslenemediği için restart olayını yapar. PSU sağlam ancak anakartta arıza varsa yine bu problemi yapabilir.

Bu yüzden en net teşhisi deneyerek koyabiliriz. Ben, emin olmadan anakartını servise yolla veya yeni bir PSU al diyemem, keyfi harcama yaptıramam sana :) Donanımsal arıza varsa denemen gerekebilir.

Şuan 160 Gblik eski hdd mi kullaniyorum. Sizin verdiğiniz testleri bu HDDden yapacağım. 2-3 saattir sorunsuz calisiyor bilgisayar. Sanirim sorun HDD de idi program sorunsuz gosteriyor ama ...

Korsanı kurduktan sonra gündelik kullanımda da restart ediyor galiba.
Bu testi bir uygula, yüksek güç tüketiminde ne yaptığına bakalım, GPU'yu da seç programda.
AIDA64 Stability Test Rehberi

PSU'da sorun varsa anakartı düzgün besleyemediği için, dolaylı olarak işlemci düzgün ve stabil bir şekilde beslenemediği için restart olayını yapar. PSU sağlam ancak anakartta arıza varsa yine bu problemi yapabilir.

Bu yüzden en net teşhisi deneyerek koyabiliriz. Ben, emin olmadan anakartını servise yolla veya yeni bir PSU al diyemem, keyfi harcama yaptıramam sana :) Donanımsal arıza varsa denemen gerekebilir.

Biraz kullan bakalım, anakart - PSU veya işlemci kaynaklı bir sorunsa tekrarlayacaktır.
Aidayi iyice bilgisayari zorlamak icin 20 dakikadir calistiriyorum ne donma ne kasma ne kapanma sorunu oldu şuan da. Ekran görünt
Biraz kullan bakalım, anakart - PSU veya işlemci kaynaklı bir sorunsa tekrarlayacaktır.
Aida'yı 10 dakika aralıksısz çalıştırdım. Donma, kasma, kapanma sorunu yaşamadım.
Isı değerleri de normal.

yz40VM.png

Sorun HDD'de artık. HD Tune'da yanılabiliyormuş demekki:LOL:

SSD'yi HDTune ile test etsek yanılabilir de HDD'de yanılması ilginç geldi :) Kendi sayfasından indirdiysen güncel sürümü inmiştir zaten. İnşallah problem devam etmez, sorun kesinleşirse yeni HDD'yi direkt olarak iadeye yollarsın. Gerekirse tekrar aynısından satın alırsın.

SSD'yi HDTune ile test etsek yanılabilir de HDD'de yanılması ilginç geldi :) Kendi sayfasından indirdiysen güncel sürümü inmiştir zaten. İnşallah problem devam etmez, sorun kesinleşirse yeni HDD'yi direkt olarak iadeye yollarsın. Gerekirse tekrar aynısından satın alırsın.

İlk Toshiba P300'de kafa bozuk gelmişti. Şu anki HDD'de bozuk. Artık SSD mi alsam diye düşünmedim değil az çekmedim bu HDD'lerden. WD Blue'ya geldi sıra önerir misin aradaki fark uçuk mudur P300 ve Barracuda'ya göre?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı