Windows 10 Sürekli Reset Atma Sorunu

OrderBro

Hectopat
Daha fazla  
Elimde eski 320 GB HDD vardı açışta sürekli restart atıyordu ancak açılınca sorunsuz çalışıyordu. Forumdan bir arkadaş HDD değiştirmem gerektiğini söyledi ki benim de birinci şüphem HDD idi. Seagate Barracuda 1TB HDD Aldım. HD Tune ile tarattım. Her şey sorunsuz sağlığı '' OK '' durumunda ve diskte Bad Sector yok. Ancak Reset atma olayı devam etmekte. Misal açıyorum bilgisayari 2-3 reset sonrası sorunsuz çalışıyor. (Boot ekrani geldikten 2 saniye sonra Reset atiyor.) Ancak 2-3 saat sonra tak diye bir daha reset atıyor. RAM, işlemcide sıkıntı yok. İşlemci fanı sabit (işlemci fanını kontrol et diyen arkadaşlar için). BIOS ile sıkıntılıdır diye CMOS Reset attım sorun yine aynı. Son olarak artık sorun PSU'da diye düşünüyorum zaten eski bir PSU yakında değiştireceğim. 12V kanalından 13A veriyor normal de yetmesi lazım oyun açmıyorum bilgisayar boşta çalışıyor. Sorun ne kaynaklı?

@Recep Baltaş @Mikail Fidan

@BERWAR @Recep Baltaş @Mikail Fidan

Öncelikle sorunun HDD'de olduğunun söylendiği konunun linkini rica edeceğim senden.
Sorunun kaynağı anakart veya seni de söylediğin gibi PSU kaynaklı da olabiliyor.
Aynı zamanda RAM belleklerdeki uyumsuzluklar veya arızalardan dolayı da bu problem yaşanabiliyor.

Sen önce şu konu linkini bir yolla bizlere, daha önceden neler yapmışsınız bir görelim.

G4560 sistem boot ekranında reset atma sorunu

Harddisk Health sonuçları Bad Sector testini yapmıştım hiçbir hata yoktu.

9DoDo8.png

RAM tek kanal.

Öncelikle sorunun HDD'de olduğunun söylendiği konunun linkini rica edeceğim senden.
Sorunun kaynağı anakart veya seni de söylediğin gibi PSU kaynaklı da olabiliyor.
Aynı zamanda RAM belleklerdeki uyumsuzluklar veya arızalardan dolayı da bu problem yaşanabiliyor.

Sen önce şu konu linkini bir yolla bizlere, daha önceden neler yapmışsınız bir görelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni satın olmuş olduğun HDD'yi kullanıyorsun şuan değil mi? Anakartın BIOS ayarlarını sıfırlamakla başlayalım önce. Default ayarlara bir dön. BIOS güncel mi onu da bir kontrol edelim. Sistemin parçalarını da belirtmeyi unutma.

Yeni satın olmuş olduğun HDD'yi kullanıyorsun şuan değil mi? Anakartın BIOS ayarlarını sıfırlamakla başlayalım önce. Default ayarlara bir dön. BIOS güncel mi onu da bir kontrol edelim. Sistemin parçalarını da belirtmeyi unutma.
ŞUAN Bios ayarlarini sifirladim.
Sistem:
  • G4560
  • MSI H110M PRO VD
  • R7 240
  • 1 TB Seagate barracuda
12V 13A veren PSU biliyorum duşuk ancak bu sistemde onceki HDD'yi bozulmadan once sorunsuz calistiriyordu. BIOS guncel Kaby lake BIOS yüklü.

Sorun yine aynı Boot ekraninda restartliyor kendini ancak yeniden temiz Windows 10 kurunca 2-3 saat sorun olmuyor sonradan yeniden başlıyor.

Aynı HDD'yi kullanıyoruz, güzel bir model. Zaten test sonuçları da sorunsuz olduğunu gösteriyor.
Geçmiş konudaki arkadaş "Başka bir sistemde dene" önerisinde bulunmuş, keşke denemeden satın almasaydın.

Sıfırladığında AHCI modunda oluyor değil mi cihaz? Sorun kendini gösterdiği zamanlarda da AHCI modunda mı?

Aynı HDD'yi kullanıyoruz, güzel bir model. Zaten test sonuçları da sorunsuz olduğunu gösteriyor.
Geçmiş konudaki arkadaş "Başka bir sistemde dene" önerisinde bulunmuş, keşke denemeden satın almasaydın.

Sıfırladığında AHCI modunda oluyor değil mi cihaz? Sorun kendini gösterdiği zamanlarda da AHCI modunda mı?
Sanırım Intel H110 modelli anakartlarda sadece AHCI modu bulunuyir ki yani evet AHCI modunda.

Harddiski, PSU'nun başka bir Molex kablosundan güç alacak şekilde montajlayabilir misin? Sata Power kablosundan alıyorsan başka bir Sata Power soketine tak.

Otomatik onarım seçenekleri güç kesilmeleriyle bağlantılı olarak HDD üzerinde oluşan dosya kayıpları nedeniyle oluşur. Kişisel dosyaların olsa önemi yok ancak işletim sistemi dosyalarına denk geldiğinde bu şekilde etki yapıyor.

Güç kaynağından şüpheleniyorum ancak emin olalım, anakart kaynaklı da bazen olabiliyor.
Ama bana güç kaynağındaki donanımsal bir arıza gibi geliyor.
Güç kaynağın kaç senelik, marka model veya bir resim atabilir misin yan panelden?

Harddiski, PSU'nun başka bir Molex kablosundan güç alacak şekilde montajlayabilir misin? Sata Power kablosundan alıyorsan başka bir Sata Power soketine tak.
Maalesef dönüştürücü yok elimde. Ancak şuan tekrar Windows 10'u kurdum şu an masaüstü geldi ancak bilgisayari kapatip acinca sorun yine devam edecek. Memtest86 ile RAM'leri kontrol edecegim.

Her sorunda Recep Abi'yi etiketlemeyin, zaten zamanı kısıtlı :) Ben çözemezsem başkalarını çağırırım.
Memtest sonuçların hele bir gelsin, imkanın varsa başka bir PSU ile test etmeni önereceğim.

Denemeden, görmeden hop diye sorunu kimse söyleyemez zaten sana :) Anakart ve işlemci kaynaklı donanımsal problemler de bu sorunlara sebep olabiliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı