Windows 10 sürüm 2004 planlı eskitme

Planlı eskitme yapılması çok normal, adamlar neden 2 işletim sistemiyle uğraşsınlar? Windows 11 desteklemeyen bir bilgisayarınız var ise Linux kullanmanızı öneririm. Zaten bilgisayarınızda RTX 2070 var, niye taktınız ki 2-3 dereceyi?

Sadece boştaki dereceye takılmadım ki, kullanımdaki dereceler, Frametime yüsekliği(input latency), performans düşüşleri, oyunda ekran kartının sıcaklıkta işlemciyi sollaması veya eşit sıcaklıkta olması vb.
Haklısınız planlı eskitme konusunda ama bu kadar erken olmasına şaşırdım ben sadece. Her güncelleştirmelerinde iyice Linuxlaştı sistem.

Windows 11 desteklese bile bilgisayar Windows 11'in çıkış tarihinden önce üretildiği için verim alamayacağım ortada. Linux ise düşük performanslı olur bu sistemde. Defender'i bile kapatan birisiyim. Kaynak israfından kaçınıyorum, onun için Windows 7'nin de kaynak tüketimi çok daha düşük olduğu için daha mantıklı geliyor.

Sadece boştaki dereceye takılmadım ki, kullanımdaki dereceler, Frametime yüsekliği(input latency), performans düşüşleri, oyunda ekran kartının sıcaklıkta işlemciyi sollaması veya eşit sıcaklıkta olması vb.
Haklısınız planlı eskitme konusunda ama bu kadar erken olmasına şaşırdım ben sadece. Her güncelleştirmelerinde iyice Linuxlaştı sistem.

Windows 11 desteklese bile bilgisayar Windows 11'in çıkış tarihinden önce üretildiği için verim alamayacağım ortada. Linux ise düşük performanslı olur bu sistemde. Defender'i bile kapatan birisiyim. Kaynak israfından kaçınıyorum, onun için Windows 7'nin de kaynak tüketimi çok daha düşük olduğu için daha mantıklı geliyor.
Gerek yok bence. Ben Windows 11'e ilk geçenlerden biriyim amd işlemciyle daha iyi performans alıyorum. Böyle bir sistemde Windows 7 kullanmanız bilgisayara hakaret olur.

Sırf konuda Windows 7 adlı işletim sisteminin adı geçtiği için çok sevgili Recep abi konuyu anonim hesapla manipüle etti. Moderasyon Ekibi isimli hesaptan konuyu parçalara ayırmış bazı mesajları silmiş ve kendi istediği gibi çarpıtarak yayınlamış. Sonra da yeni açılan diğer konu da sildiği mesajları eklemeyip sadece bir paragrafı kanıt göstererek; mesajları silmediğini iddia etmiş ve konuyu kilitlemiş. İnternet zorbalığına ve sansüre uğradım. Seni severim Recep abi ama bu yaptığın saygısızlık. Silme artık lütfen abi o kadar emek veriyorum. Herkes Windows 11'ci olmak zorunda değil.

Maalesef sorunuzun cevabı bende yok ama konuyu okurken dikkatimi çekti, bir moderatör yukarıda dediğinizi gerçekten yaptıysa bunun adı moderasyon değil, konuya etki etmeye çalışmaktır. Hele ki kurallara aykırı bir ifade (hakaret vb.) içermiyorsa, paragafı silerek başlığı değiştirmek, doğrudan manipüle etmektir. Durum dediğiniz gibiyse, bu çok yanlış. Konu sahibi siz olduğunuz için karar size ait olduğundan ben etiketlemedim ama Recep Baltaş, Ali Güngör veya yetkili bir yöneticiyi haberdar etmeyi düşünebilirsiniz.

@ust_sel hocam hatırlarsanız bu mesaja şöyle yanıt vermiştim.
Kesinlikle katılıyorum hocam. Konuyu bozarak konuya gelen kişileri manipüle etti hahaha emojisi atıp gittiler konuyu bile okumadan. Bu konuya etki etmeye çalışmayı neredeyse her konumda yapmaya başladılar Recep Baltaş'ı Windows 7 olan bir konuya etiketlemek yanlış olur gibi geldi bana. @Ali Güngör
O yanıtımdaki "Recep Baltaş'ı Windows 7 olan bir konuya etiketlemek yanlış olur gibi geldi bana. @Ali Güngör" cümlesinin olduğu mesajın silinmiş olması konudaki mesajları kimin manipüle ettiğini ortaya çıkarıyor. Neden böyle yapıyorsun Recep abi; herkes Windows 11'ci olacak diye birşey yok, anayasal özgür düşünce hakkımız var. Her konuda seninle aynı düşünmemizi bekleyemezsin. Mesajlarımı silerek kendini tatmin ediyorsun ama bu yaptığın çocukça hareketin düşüncemi değiştiremeyeceğini bilmiyorsun performans farkı ortada çünkü. Başka işin gücün yok mu, bu bağlamda ekran kartı, anakart falan incelesen de beni rahat bıraksan, iyi ki bir site kurmuşsun aba altından sopa göstermeyle tatmin oluyorsun, 'bu seferlik ceza vermedik'miş. O zaman niye 1 saat boyunca engellendim? Windows 7 hakkında yardım istemek de suç oldu. Bu değişik hareketler fanboyluk tabirini de aşıyor artık.

Bütün mesajları silmişsin delilleri yok etmişsin. Bıktım artık bu durumdan. Bir de mesaj düzenleme süresi olan 60 dakika üst limitini bir kaç dakika bilerek aşıp öyle manipüle ediyorsun mesajlarımı.
1637876567267.png
gerçek fanboyluk bu değil 🤣
Anonim hesaptan (Moderasyon Ekibi) mesajları çarpıtarak saygı sınırlarını aşan cümleler kurmuşsun. keşke bu kadar zorba olmasan be abi. Ekte resimde de var. Sen olduğuna eminim.

Acaba ne kadar Linux deneyiminiz oldu da bu cümleyi kurdunuz merak ediyorum?
Farklı farklı dağıtımlarda kötü deneyimler yaşadım ama konu bu değil, 2004.

Dosya Ekleri

• 1637876146870.png
    1637876146870.png
    53,1 KB · Görüntüleme: 39
Sizin konunuzla Recep'in bir alakası yok. Windows kısmına bakmıyorum bile zira sonrasında çok feci saçmalamışsınız, yok anonim hesap, yok çarpıtma filan şeklinde. Ruh haliniz ve durumunuz yardıma ihtiyacınız olabileceğini gösteriyor, bir profesyonele danışmanız gerekebilir. Lütfen utanmayın, çekinmeyin, kendi içinize kapanmayın, birileriyle karşılıklı dertleşip konuşun. Biri beni etiketlemiş baktım da, yok yani.

Aşağıda ekran görüntüsünü koyduğum mesajımı, orjinalinden alıntılayamıyorum. Sanırım başka konuya taşınıp kilitlendiği için böyle.

1637941963074.png

Konunu benimle doğrudan pek ilgisi yok ama mesajım geçtiği için kendi açımdan bir not düşeyim:

Burada yer alan iddia ciddi bir iddia ama sonuçta bir iddia. Taraflar kendi açılarından açıklamlarını yapmış, kanıtlar göstermiş. Benim bu noktada "böyle olmuştur/olmamıştır" gibi bir iddiam yok çünkü mesajların ilk haline, son haline vs. erişimi olmayan, normal bir kullanıcıyım. Zaten bu sebeple mesajımda "gerçekten yaptıysa", "durum dediğiniz gibiyse" vb. ifadeleri özellikle kullanmıştım.

Sıradan bir kullanıcı olarak söylediğim kısaca şu: Mevcut olayda böyle olup olmadığını bilemem, iddia da etmiyorum ama prensip olarak konuşuyorum; üyelikte kabul ettiğimiz kurallara aykırı olmadığı sürece bir mesajı kırpmak, mesajın anlamını değiştirmek ya da silmek, sansüre girer. Technopat'ın böyle bir şeye tenezzül etmeyeceğini umuyorum çünkü bu forum Türkiye'de pek çok internet kullanıcısının, diğerlerinden ayrı bir yere koyduğu bir forum. Kendi adıma forumun sıradan bir üyesi olarak, iddia edilen şeyin gerçek olma ihtimalinden rahatsız olduğum için, bir başka üye olan @Day Time In Backyard 'a konuyu yetkililere bildirmesini tavsiye ettim, benim açımdan olay budur. Umarım bütün bunlar karşılıklı bir yanlış anlaşılmadır ve çözülür.

Dosya Ekleri

• 1637941918478.png
    1637941918478.png
    9,6 KB · Görüntüleme: 31
Aşağıda ekran görüntüsünü koyduğum mesajımı, orjinalinden alıntılayamıyorum. Sanırım başka konuya taşınıp kilitlendiği için böyle.

Eki Görüntüle 1226271

Konunu benimle doğrudan pek ilgisi yok ama mesajım geçtiği için kendi açımdan bir not düşeyim:

Burada yer alan iddia ciddi bir iddia ama sonuçta bir iddia. Taraflar kendi açılarından açıklamlarını yapmış, kanıtlar göstermiş. Benim bu noktada "böyle olmuştur/olmamıştır" gibi bir iddiam yok çünkü mesajların ilk haline, son haline vs. erişimi olmayan, normal bir kullanıcıyım. Zaten bu sebeple mesajımda "gerçekten yaptıysa", "durum dediğiniz gibiyse" vb. ifadeleri özellikle kullanmıştım.

Sıradan bir kullanıcı olarak söylediğim kısaca şu: Mevcut olayda böyle olup olmadığını bilemem, iddia da etmiyorum ama prensip olarak konuşuyorum; üyelikte kabul ettiğimiz kurallara aykırı olmadığı sürece bir mesajı kırpmak, mesajın anlamını değiştirmek ya da silmek, sansüre girer. Technopat'ın böyle bir şeye tenezzül etmeyeceğini umuyorum çünkü bu forum Türkiye'de pek çok internet kullanıcısının, diğerlerinden ayrı bir yere koyduğu bir forum. Kendi adıma forumun sıradan bir üyesi olarak, iddia edilen şeyin gerçek olma ihtimalinden rahatsız olduğum için, bir başka üye olan @Day Time In Backyard 'a konuyu yetkililere bildirmesini tavsiye ettim, benim açımdan olay budur. Umarım bütün bunlar karşılıklı bir yanlış anlaşılmadır ve çözülür.
Anlayışınız için teşekkürler hocam. İddia olarak yazmışsınız haklısınız çünkü silinen birşeyi kanıtlayamam ama son düzenleyenin moderatör olduğu yazıyor herhangi bir mesajın altında. Yine de herşeye rağmen arkasında olduğum iddamı olumlu şekilde analiz ettiğiniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bunun adı moderasyon değildir konuya etki etmeye çalışmaktır çünkü manipüle edilen mesajlarımda yazım hatası, yasaklı site, yasaklı kelime, küfür yok. Keşke dediğiniz gibi sansüre tenezzül etmeselerdi. Sizin tavsiyeniz üzerine etiketlediğim Ali Güngör konuya, benim utandığımı/çekindiğimi ifade eden ilginç bir mesaj atarak kimliği gizli moderatörünü koruyup beni yalancı durumuna düşürdü :D

(etiketsiz alıntı)
Sizin konunuzla Recep'in bir alakası yok. Windows kısmına bakmıyorum bile zira sonrasında çok feci saçmalamışsınız, yok anonim hesap, yok çarpıtma filan şeklinde. Ruh haliniz ve durumunuz yardıma ihtiyacınız olabileceğini gösteriyor, bir profesyonele danışmanız gerekebilir. Lütfen utanmayın, çekinmeyin, kendi içinize kapanmayın, birileriyle karşılıklı dertleşip konuşun. Biri beni etiketlemiş baktım da, yok yani.
Ali Güngör abi dolaylı olarak yalan söylediğimi hayal gördüğümü iddia etmişsiniz ama ben gerçekten sansürlendim.(Tabii ki kanıtlayamam sizin siteniz sonuçta) Aşırı tepki vermiş olabilirim ama bardağı taşıran son sansürdü bu. Çoklu hesap sayılmaz da benim hesabım yokken arkadaşımın Technopat hesabında da yaşadım. Yaşadığım ilk sansür değil.
Denetlemediği moderatörünü aradan çıkarıp psikolojimin anormal olduğunu söylemiş yani ama bu konuda sorumluluk da almamış bizim yüzümüzden moderatörleri denetlemediğimiz için ruh haliniz gitti falan. Keşke bedava gönüllü olarak çalışan ama aynı zamanda güç zehirlenmesi yaşayan moderatörlerinizi denetleseniz. "Recep ile bir iligisi yok" demişsiniz ama, bu sadece anonim hesabın cümlelerinden ve üslubundan yola çıkarak yaptığım bir tahmindi. Benim bunu görmeye yetkim yok @ust_sel gibi normal bir kullanıcıyım nereden bilebilirim anonim bir moderatörün adını?

Windows kısmına bakmıyorum bile zira sonrasında çok feci saçmalamışsınız
Windows ile ilgili de ben saçmalamış olabilirim de sıcaklık sensörleri ve Frametime latency süresi veya FPS vb. saçmalamamıştır bence.

Etiketlemeden alıntılıyorum

Biri beni etiketlemiş baktım da, yok yani.
birileriyle karşılıklı dertleşip konuşun
Sizin demokratik sitenizde sizi rahatsız ettiysem kusura bakmayın bir daha etiketlemem.
En azından bu seferkinde mesajımı silmeyip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İlgi çekmeye çalışmak ve bunda başarılı olmaktan değil -ki ilgi çekmeye çalışsam Windws 7'nin adı geçen bir konuya yetkili olarak Ali Güngör abi sizi değil Windows 7 den nefret eden Recep Baltaş'ı etiketlerdim- mesajımın bu sefer silinmemesinden ve moderasyon sorununu çözen veya çözmeyen iyi veya kötü bir cevap verilmesindendir bu teşekkür.

Bu kadar tantana sadece moderasyon sorunundan doğdu, bu sorun çözüldü mü çözülmedi mi okuyanın takdirine kalsın.
Başlıktaki ana konuya gelecek olursak:
Konu başlıktan saptırıldığı için ben özür dilerim sansür olayları ani gelişti. Eğer başlıktan geldiyseniz ve bu konuyu merak edip okuyorsanız şuan 2004 sürümünden memnunum ve W7'yi kuramadım. Yine de bahsettiğim Frametime süreleri gözle farkedilmese de tablo üzerinde düşüş gösterdi. (Valorant en düşük 1.5 en yüksek 5ms eskiden 4-8 arasıydı) Yardımcı olduysam ne mutlu bana. YTD, sizin bilgisayarınız sürüm 2004 ile değil de başka bir sürümle veya W7 ile ,W11 ile vb uyumu olabilir. Dayatmalar değil bilgisayarın üretim dönemi/ yaptığınız sistem testleri önemli. (Nvidia sürücüm 461.72)

Uzun kullanım testi:
Hala Fat32 formatlı UEFI 2004 sürümü kullanıyorum. Yaz günü Mayıs'ın 8'inde boşta iki sıcaklık değeri de (CPU-GPU) 49-50 yi geçmiyor. Sadece Firefox sekmeler açık. Grafik performansı olarak 461.72 Nvidia sürücü versiyonundan memnunum. Input Lag daha az.

Windows 10 son sürüme güncellersem sıcaklık değişikliklerini ve performans farklarını bu konuya güncelleyeceğim. Ama o zamanın son sürümünden aldığım randımandan dolayı güncellenmiş halinin de aynı olduğunu düşünüyorum.

Windows 11'i denemediğim için onun hakkında sıcaklık ve performans yorumu yapamayacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı