Windows 10 sürüm 2004'e geçmeli miyim?

Bilinen birkaç büyük sorunu vardı. Sanırım onları da çözdüler. Yani geçmemek için bir sebep bulunmuyor. Ama yerinizde olsam Sonbahar sonuna doğru çıkacak olan 20H2 güncellemesini bekleyip, temiz kurulumla ona geçerdim. Tekrar tekrar kurulumla uğraşmamak için.

Wi-Fi sorunu vardı, çözüldü, kendim yaşamıştım.
SSD'ler için peş peşe TRIM komutu gönderme sorunu vardı, hiç yaşamadım, elle kapatılabilir.
20H2 sürümü zaten büyük güncelleme olarak değil 2004 sürümüne küçük bir yama olarak gelecek. Yani formata kesinlikle gerek yok.

2004 sürümünü rahatlıkla kurabilirsiniz. 20H2 gelince de Windows Update üzerinden yükleyebilirsiniz.

20H2 sürümü zaten büyük güncelleme olarak değil 2004 sürümüne küçük bir yama olarak gelecek.
Zaten Windows 10'un "büyük güncelleme" olarak nitelediği şeyler zırvalamadan ibaret oluyor. 21H1 için söylenen "büyük" yenilik, başlat menüsündeki ikonların renk uyumluluğundan ibaret. Yani gönüllü bir geliştiricinin belki de kolayca, çok az bir vakitte yapacağı görsel yenilik.

Görselliğin yanı sıra stabilite de beklerdik ama nerde? Daha yılların sorunu olan, burada da onlarca sayfaya konu olmuş Optimus bug'ı "Partially solved" olarak geçiyor. Şahsen kendim, bildirim çekmecesine tıkladığımda anlık NVIDIA grafik kartına geçiş yapıp takılmasından bıktığım için daimi olarak NVIDIA'yı çalıştırıyorum.

Zaten Windows 10'un "büyük güncelleme" olarak nitelediği şeyler zırvalamadan ibaret oluyor. 21H1 için söylenen "büyük" yenilik, başlat menüsündeki ikonların renk uyumluluğundan ibaret. Yani gönüllü bir geliştiricinin belki de kolayca, çok az bir vakitte yapacağı görsel yenilik.

Görselliğin yanı sıra stabilite de beklerdik ama nerde? Daha yılların sorunu olan, burada da onlarca sayfaya konu olmuş Optimus bug'ı "Partially solved" olarak geçiyor. Şahsen kendim, bildirim çekmecesine tıkladığımda anlık NVIDIA grafik kartına geçiş yapıp takılmasından bıktığım için daimi olarak NVIDIA'yı çalıştırıyorum.
Yani "Iron" kod ismine sahip olan ve 2021'in 2. yarısında (21H2) çıkması beklenen güncelleme görsellik olarak öyle aman aman bir şeyle gelmiyor maalesef. Yani 2004 ile karşılaştırırsanız Başlat menüsünün tasarımı iyileştirilmiş dersiniz fakat zaten 20H2 sürümü bu yeniliği getirecek. Yani Iron sürümü genel olarak teknik altyapı iyileştirmeleri getirecek. Mesela WSL geliştirmeleri, AMD işlemciler için Hyper-V Nested Virtualization desteği, DNS over HTTPS desteği gibi yenilikler getirecek. Göze çarpacak tek ek arayüz değişikliği dokunmatik klavyede ve emoji panelinde olacak gibi görünüyor. Fakat maalesef beraberinde tonla sorunu da getirme ihtimali çok yüksek.

Geri
Yukarı