Windows 10 Temiz Format Nasıl Atılır?

Disk ekranında gördüğün her şeyin üstüne tıklayıp sil de. ondan sonra ekranda kaç tane ne kaldıysa onlar senin hdd, ssd işte ne takılıysa onlar gözükecek. hangisine kurmak istiyorsan o seçiliyken devam edeceksin.

Sonra windows kurulunca masaüstüne geldin format atarken windows'u kurduğun disk hariç başka bir disk vardıysa eğer o zaman "bilgisayarım" da o diski göremiceksin. O yüzden hızlıca "ara" kısmından "sabit disk bölümleri oluştur, biçimlendir" ekranına gidip "ayrılmamış" olarak duran o diskine sağ tık yap basit disk oluştur tarzı bi seçenek var o ekrandan o diski de kullanıma açacaksın ve kullanacaksın bu kadar.

Merhaba, elimde bir SSD ve HDD bulunuyor. Yarın bilgisayara format atacağım fakat her iki diski de tamamen temizlemek istiyorum (hem SSD hem HDD). Windows'um SSD'nin içinde HDD'de ise oyunlar resimler falan var. Takıldığım tek yer disk biçimlendirme kısmında ne yapmam gerektiği. Yani tamamen sıfırlamak için neler yapmak gerekiyor? Disk biçimlendirme kısmında. Teşekkürler.

Knkm bak benim hard diskim 3 gün önce bozuldu 1 yil önce yeni PC topladim annem kasanin altini silsin diye az bir şey oynattım bozulmadan 2 gun once ses cikartiyordu tık tık vurma sesleri geliyordu bozulduktan sonra icini açtım disk okuyan ignenin ucundaki çip çıkmıştı yerinden lazer sanırım o yapabiliyorsan SSD al SSD kullan HDD hard diskten uzak dur formatı Windows ayarlarından bu bilgisayarı sıfırla var oradan yapacaksın. 2 TB segatebaracuda vardı bende 500 TL'ye almıştım bir daha da almayacağım.

Merhaba, elimde bir SSD ve HDD bulunuyor. Yarın bilgisayara format atacağım fakat her iki diski de tamamen temizlemek istiyorum (hem SSD hem HDD). Windows'um SSD'nin içinde HDD'de ise oyunlar resimler falan var. Takıldığım tek yer disk biçimlendirme kısmında ne yapmam gerektiği. Yani tamamen sıfırlamak için neler yapmak gerekiyor? Disk biçimlendirme kısmında. Teşekkürler.

Gayet basit. İkisini de biçimlendirin, içerilerinde hiçbir şey kalmadığından dolayı temiz kurulum. İsteğe bağlı olarak sil tıklayıp yeni basıp yeniden disk bölümü oluşturmak var tabii ki.

Değerli temiz sayfa açacak olan forumdaşım, 🙆🏻‍♂️

Bütün birimlere; Biçimlendir > sil > yeni birim patikasını uygulamalısınız.
Yeni birim sonucu ufak ebatlarda bölüm oluşması sağlıklıdır. Siz en büyük kalan birime kurun. Zaten otomatik onu seçenektir. 🙌🏼

Ancak bazı ufak boyutta sistem için ayrılmış olan birimlere biçimlendirme olmuyor. Onlara direkt sil demeniz esastır hocam. Sanırım bir tane vardı.🤸🏻‍♂️

Öte yandan zaten milyon tane konu var.🎭🤢
Screenshot_20230125_094409_Samsung Internet.jpg

Üstadın dediği gibi "pasif olma, aktif ol ve dünyayı kazan." ☝🏼

Saygılarımla. 🌹

Knkm bak benim hard diskim 3 gün önce bozuldu 1 yil önce yeni PC topladim annem kasanin altini silsin diye az bir şey oynattım bozulmadan 2 gun once ses cikartiyordu tık tık vurma sesleri geliyordu bozulduktan sonra icini açtım disk okuyan ignenin ucundaki çip çıkmıştı yerinden lazer sanırım o yapabiliyorsan SSD al SSD kullan HDD hard diskten uzak dur formatı Windows ayarlarından bu bilgisayarı sıfırla var oradan yapacaksın. 2 TB segatebaracuda vardı bende 500 TL'ye almıştım bir daha da almayacağım.
Sana şanssızlık denk gelmiş knkm, ben 4 senedir aynı HDD’yi kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.

Değerli temiz sayfa açacak olan forumdaşım, 🙆🏻‍♂️

Bütün birimlere; biçimlendir > sil > yeni birim patikasını uygulamalısınız.
Yeni birim sonucu ufak ebatlarda bölüm oluşması sağlıklıdır. Siz en büyük kalan birime kurun. Zaten otomatik onu seçenektir. 🙌🏼

Ancak bazı ufak boyutta sistem için ayrılmış olan birimlere biçimlendirme olmuyor. Onlara direkt sil demeniz esastır hocam. Sanırım bir tane vardı.🤸🏻‍♂️

Öte yandan zaten milyon tane konu var.🎭🤢
Eki Görüntüle 1644373

Üstadın dediği gibi "pasif olma, aktif ol ve dünyayı kazan." ☝🏼

Saygılarımla. 🌹

Teşekkür ederim. Zaten açılmış konulara bakıp da açtım bu konuyu, çünkü tam olarak aradığım detay hiçbirinde yoktu.

Son düzenleme:
Keşke okuyup cevap yazsalardı, bazıları okuyup yardımcı olmuşlar onlara teşekkür ediyorum fakat dediği gibi zaten ISO dosyasını Rufus ile yazmaya kadar anladım tek takıldığım kısım disk biçimlendirmeydi. Onu da galiba “diskleri sil dersem, ayrılmamış alan olarak gözükecek” oradan da istediğim diske Windows'u yükleyeceğim.

Evet diskleri silince parçalı olan her şey ilk hali gibi bütün gözükür ve sizde SSD'ye kurulumunuzu yaparsınız. Ancak içlerini nasıl tamamen temizleyeceğiniz hakkında yeterli bilgiye sahip değilim yanalış birşeyde söylemek istemem.

Geri
Yukarı