Windows 10 Temiz Kurulum GPT Sorunu

Uraniumhazee

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Windows 7 kullanıyorum ve Windows 10'a yükseltme yaptıktan sonra herhangi bir etkinleştirme sorunu yaşamıyorum. Ancak temiz kurulumda GPT disk sorunu çıkıyor. Sanırım sistem MBR olduğundan temiz kurulum için GPT'ye çevirilmesi gerekiyor. Çözümü biliyorum.

Arkadaşlar öncelikle F11 yapıp UEFI ile USB belleğinizi başlattığınızda yapmanız gereken önemli birkaç nokta var. İlk önemli nokta sizin dosya sisteminiz MBR olduğu için diski seçtiğinizde kurulum başlamayacak. Bu ekranda Shift F10 ile dosya sistemini GPT' ye döndürmeniz gerek. Sürücülerin olduğu ekranda Shift F10 basın ve çıkan dos ekranına şu komutları girin.

1. Açılan komut ekranında Diskpart yazınız ve Enter'a basınız.
  2. Ardından List disk yazınız ve Enter'a basınız..
  3. Ekranda listelenen disklerden Windows 10 kurmak istediğiniz diskin numarasını bir yere not ediniz. Zaten 1 HDD sahibiyseniz en büyük boyutlu disk odur ve genelde DİSK 0 seçeneğinde yer alır.
  4. Aynı ekranda select disk DISKN 0 yazınız ve Enter'a basınız. DISKNO yerine Windows'u yükleyeceğiniz diskin numarasını yazınız. (Örnek: select disk 0)
  5. Ardından aynı ekranda Clean yazıp Enter'a basınız. Bu işlem seçtiğiniz diskteki tüm verileri silecektir.
  6. Sonrasında convert GPT yazıp Enter'a bastıktan sonra komut ekranını kapatıp, yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

Merak ettiğim her temiz kurulumda bunu yapmam mı gerekiyor? Recep arkadaşımızın bütün videolarını izledim böyle bir sorun yaşadığını görmedim. Onlar genelde Windows 8.1 üzerinden yükseltme yapıyorlar ve tahmini olarak o işletim sistemi GPT destekli olduğu için midir bilmiyorum Windows 10 kurulumunda bir sorun çıkmıyor.

Ben yukarıdaki işlemi gerçekleştirmek zorundayım. Bunun dışında Windows 10 etkinleştirme sorunu yapıyorum. Acaba yukarıdaki işlemleri yapmak etkinleştirmeyi etkiler mi?

Şimdiden teşekkürler.

Bir kere GPT'ye çevirmeniz yeterli. Veri kaybetmeden GPT'ye çevirme yolları var. Onların Windows 8.1 işletim sistemi de UEFI GPT kurulumdur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı