Windows 10 Türkçe olmuyor

Mert YILDIZ

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda windows 10 yüklüydü. Recovery yaptım 8.1 yüklendi ve ben 10'a yükselttim. Fakat 10 yaptıktan sonra bütün ayarları denedim denetim masası ve regiondaki bir türlü Türkçe olmadı. Dosyaları indiriyor fakat yüklemiyor. Her defasında tekrar tekrar indiriyor ne yapmam gerekiyor ?

@Bal Porsuğu Hayır windows 10 home yüklü. Direk yükseltme yaptım 8.1 'den. Bilgisayarım zaten yurtdışı. Ama önceden oluyordu Türkçe şuanda ise olmuyor. Her defasında yeniden indiriyor dil dosyasını fakat kurmuyor da, çevirmiyor da. Bulamadım ne yapacağımı.

Komut satırından yapmayı dene. Dil paketini indirip DISM komutlarıyla yükleyebiliyorsun. Eğer işletim sistemin 64 bit ve yapı no 10586 ise şunları yap.

Bu dosyayı indir.
http://download.windowsupdate.com/c..._bf3469eb0624f16abaa9bbb39afb3af1739f0097.cab

İndirdikten sonra adını LP.cab yap ve direk C sürücüsünün içine at.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır sırasıyla şunları yaz:
Kod:
DISM /Online /Add-Package /PackagePath:C:\LP.cab
bcdedit /set {current} locale tr-TR
bcdboot %WinDir% /l tr-TR

Daha sonra regeditten,
Kod:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages
altında eğer türkçeyi düzgün bi şekilde yükleyebilmişsen hem en-US hem tr-TR göreceksin, ingilizceyi kullanmayacağın için en-US klasörüne sağ tıkla ver de bi yere kaydet (daha sonra ingilizce yapmak istersen gerekli), kaydettikten sonra regeditten en-US'u sil.

Yeniden başlattığında sistemin Türkçe olur.

@Bal Porsuğu Merhaba dediğiniz gibi yaptım fakat "bcdedit /set {current} locale tr-TR" kısmını yazınca CMD'ye "An error occured while attempting to reference the specified entry. The system cannot find the file specified." diye bir hata verdi. Yönetici olarak çalıştırdım dediğiniz gibi. Bu olmayınca 3. yazdığınızı da yazdım oldu. Fakat regeditten dediğiniz yere girdiğim zaman sadece "(default) REG_SZ (value not set)" diye bir kayıt geliyor. Başka yazmıyor.Recovery yaptıktan sonra windowsun kendi yükseltmesi ile yükledim windows 10' u çok garip geldi böyle olması.

Kod:
DISM /online /get-intl
Bu komutu çalıştırıp sonucunu paylaşın. Temiz kurulum yapmadan sistemin yükleme dilini (varsayılan arayüz dili) komple değiştirmeniz için yöntem biliyorum. Diğer yöntemler işe yaramazsa en kötü ihtimal bu yöntemi denersiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı