Windows 10 Üzerinden Ayrılmamış Disk Alanını Ayırma

Escaloff

Kilopat
Yer
İzmir/Edirne
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522523673
Dizüstü bilgisayarıma Windows 10 kurarken 1 TB'lık harddiskimin yalnızca 500GB'ını biçimlendirdim, 500GB'ı kullanamıyorum. Tekrardan format atmam mı gerekiyor? Okuldaki bilişim hocama sorduğumda bir yerden onu ayarlayabiliyorsun demişti. Desteklerinizi bekliyorum.

1.Klavyenizden Windows + X tuşlarına basın ve açılan menüden Disk Yönetimi'ne giriş yapın.
2.Küçültmek istediğiniz sürücü (D:) üzerinde sağ tıklayın ve Birimi Küçült... seçin.
3.Bir süre küçültme yapabileceğiniz alanın hesaplaması için beklemelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken durum tüm boş alanı kullanamayacağınızı bilmenizdir.
4.Kullanılabilen küçültme alanı boyutu: seçeneğinde en fazla aktarım yapabileceğiniz alan yazmaktadır.
5.C sürücüsüne aktarmak istediğiniz miktarı seçin ve Küçült butonuna basın.
6.İşlemin bitmesini bir süre bekleyin. Alt pencerede D sürücüsü ile C sürücüsünün arasında siyah bir bölüm oluşacak.
7.Daha sonra C sürücüsü üzerine sağ tıklayın ve bu sefer Birimi Genişlet... seçin.
8.En fazla büyütebileceğiniz alanı göreceksiniz. Değişiklik yapmadan Genişlet... butonuna basın.
9.Bu işlem de bir miktar zaman alacaktır.
10. Daha sonra sabit diskinizde boş alan bıraktıysanız, sağ tıklayarak tıklayıp yeni bir birim oluşturabilirsiniz ve yeni D sürücüsüne yedeklediğiniz dosyaları atabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen önemli dosyalarınızı yedekleyiniz.

1.Klavyenizden Windows + X tuşlarına basın ve açılan menüden Disk Yönetimi'ne giriş yapın.
2.Küçültmek istediğiniz sürücü (D:) üzerinde sağ tıklayın ve Birimi Küçült... seçin.
3.Bir süre küçültme yapabileceğiniz alanın hesaplaması için beklemelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken durum tüm boş alanı kullanamayacağınızı bilmenizdir.
4.Kullanılabilen küçültme alanı boyutu: seçeneğinde en fazla aktarım yapabileceğiniz alan yazmaktadır.
5.C sürücüsüne aktarmak istediğiniz miktarı seçin ve Küçült butonuna basın.
6.İşlemin bitmesini bir süre bekleyin. Alt pencerede D sürücüsü ile C sürücüsünün arasında siyah bir bölüm oluşacak.
7.Daha sonra C sürücüsü üzerine sağ tıklayın ve bu sefer Birimi Genişlet... seçin.
8.En fazla büyütebileceğiniz alanı göreceksiniz. Değişiklik yapmadan Genişlet... butonuna basın.
9.Bu işlem de bir miktar zaman alacaktır.
10. Daha sonra sabit diskinizde boş alan bıraktıysanız, sağ tıklayarak tıklayıp yeni bir birim oluşturabilirsiniz ve yeni D sürücüsüne yedeklediğiniz dosyaları atabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen önemli dosyalarınızı yedekleyiniz.
Teşekkür ederim beğeni butonunu kullandım birde yazma ihtiyacı duydum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı