Çözüm Windows 10 Uykudan Uyanmama ve Tepki Vermeme Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Windows 10 Uyku Sorunu Çözüldü mü?

• Evet. Allah senden razı olsun

Oy: 0 0,0%
  • Hayır. Yine de teşekkürler

Oy: 1 100,0%

• Oy verenlerin toplamı
    1

Ukba571

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Ben bu sorunun genelde boot özelliğini kullandıktan sonra ortaya çıktığını gördüm. Boot özelliği derken şifre bulma, disk bölme, antivirus gibi iso uzantılı programları Windows açılmadan boot edince oluyor. O kadar araştırmama, kayıt defteri düzelme, PC onarma gibi değişik programlar denememe ve Windows'un kendi onarma araçlarını kullanmama rağmen bir türlü çözemedim. PC uykuya geçtikten sonra 5-6 saniye kapatma tuşuna basıp kapatıyor tekrar açmak zorunda kalıyordum. Uyku özelliği çok mu önemli derseniz evet benim için önemli. Çünkü sürekli fanların çalışmasını istemiyorum. En azında PC'nin başında olmadığım zaman fanlar dursun istiyorum. İsterseniz sorunu nasıl çözdüğümü anlatayım.

Bir gün baktım RAM'in büyük bölümü boş. Birini çıkartıp tek RAM kullanmaya karar verdim. Ramın tekini çıkarınca uyanmama sorunu da ortadan kalktı. Bu arada RAM'ların uyumsuzluk sorunu yok. İkiz RAM voltajından frekansına kadar birbirinin aynısı. Zaten set olarak aldım.

Peki tek RAM mi kullanacağız uyku sorunu olmasın diye? Hayır iki RAM'i de kullanabilirsiniz. Bende şuan iki RAM da takılı. Anlatacağım şekilde sorunu çözebilirsiniz
  1. Önce demir bir şeye veya çeşmeye dokunarak üzerinizdeki statik elektriği boşaltın
  2. PC'nin fişini çekin. Güç kaynağında anahtar varsa oradan da kapatabilirsiniz
  3. PC'nin elektrikle bağlantısı olmadığından emin olduktan sonra anakartın üzerindeki elektriği boşaltmak için 6-7 saniye güç tuşuna basın.
  4. Sondaki RAM'i yani işlemciye uzak olan RAM'i çıkartın. Çıkardığınız yuvayı aklınızda tutun. Dört kanallı anakartlar da çift kanal RAM kullananlar için bu önemli.
  5. PC'yi açın. Elle uykuya geçirip uyandırın. PC'yi kapatıp 3. işlemi tekrar yapın
  6. Çıkarttığınız RAM'i aynı yuvaya geri takın.
  7. MSI anakart için söylüyorum. PC açılırken F1 veya F2 ye basın derse F2'ye basın.
Evet bu kadar. Belki bir kaç işlem fazla. Belki de RAM'i çıkarıp takarak da çözebilirsiniz. Ben işlemi böyle yaptığım için olduğu gibi anlattım. Herhangi bir arızaya sebep vermemek için tavsiyem sizde böyle yapın

Edit: Sorun yineledi. Ram'ın birini çıkarıp 16gb RAM'ı 8GB'a düşürdüm. RAM'ı düşük olan arkadaşlar için bu ne kadar çözüm sayılır bilmem ama ben en azından kendi sorunumu çözmüş oldum. Çift ram kullanıp bu sorunu yaşayan sonra çözen arkadaslar alta yorum atarsa sevinirim

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı