Çözüm Windows 10 ve 11'de AMD işlemcili sistemlerde meydana gelen takılma (stuttering) sorunu çözümü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Reax

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Uzun zamandır bazı AMD kullanıcıları gibi bende bazı oyunlarda bu sıkıntıyı yaşamaktaydım. Bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlara birkaç çözüm yolu sunacağım.
  • Öncelikle BIOS sürümünüzün güncel olduğundan emin olun kullandığınız anakarta göre sadece BIOS'u güncel tutmak bile bu sorunu çözebilir.
  • Eğer benim gibi BIOS güncellemesi yapmanıza rağmen sorununuz geçmediyse biosunuzdaki A. I TP Monitor/PWM proccesor hot adlı ayarı enabled ise disabled olarak değiştirin ve kaydedip sistemi yeniden başlatın.
  • Bu işlemlerden sonra benim sistemimdeki sorun düzeldi umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara faydalı olur. Örnek olması amacıyla sorunun bir videosunu alta bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Rehber için teşekkürler. Bahsettiğin BIOS üzerinde ki ayar hangi markanın BIOS arayüzünde var. Her marka anakartların BIOS üzerinde bu ayar var mı ? Bu ayar tam olarak ne işe yarıyor ?

Anladım. BIOS ayarlarında "fTPM" ayarını kapatmamız gerekiyormuş. Konu başlığına bunu eklersen daha iyi olabilir. Herkesin BIOS arayüzü aynı olmuyor çünkü. Gönderdiğin örnek videoyu yayınlayan arkadaş bundan bahsetmiş.

Son düzenleme:
Rehber için teşekkürler. Bahsettiğin BIOS üzerinde ki ayar hangi markanın BIOS arayüzünde var. Her marka anakartların BIOS üzerinde bu ayar var mı? Bu ayar tam olarak ne işe yarıyor?

Anladım. BIOS ayarlarında "fTPM" ayarını kapatmamız gerekiyormuş. Konu başlığına bunu eklersen daha iyi olabilir. Herkesin BIOS arayüzü aynı olmuyor çünkü. Gönderdiğin örnek videoyu yayınlayan arkadaş bundan bahsetmiş.

Yukarıda yazdıklarım TPM ayarını kapatmadan olan bir çözüm. Benim TPM ayarım açık. Benim de başka yerlerden okuduğuma göre TPM'yi kapatmak da bir çözüm olduğu söyleniyor fakat onu kapatınca bazı Online oyunlardaki örneğin Valorant hile koruma sistemleri olduğu için oyuna giremiyormuşsunuz sanırım.

BIOS'ta kapattığımız ayar ne oluyor?
Aktifken işlemcinin ısı değerlerini kısıtlayan bir ayar.

Yukarıda yazdıklarım TPM ayarını kapatmadan olan bir çözüm. Benim TPM ayarım açık. Benim de başka yerlerden okuduğuma göre TPM'yi kapatmak da bir çözüm olduğu söyleniyor fakat onu kapatınca bazı Online oyunlardaki örneğin Valorant hile koruma sistemleri olduğu için oyuna giremiyormuşsunuz sanırım.

Dostum Google üzerinden bakındım fakat senin bu kapattığın ayar ile ilgili pek kaynak bulamadım. Hatta hiçbir kaynak bulamadım desem yeridir. Sadece bir kullanıcı daha bu ayarı kapatarak dropların geçtiğini söylemiş. Anakart için kullandığı marka Biostar. Bilirsin ki markadan markaya bazı terimler değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden merak ettim nedir bu A. I "TP Monitor/PWM proccesor hot" başka anakart markalarında bir karşlığı var mı diye. TPM ayarını ben de biliyorum Windows 11'de Valorant ve CS:GO Faceit Anti-Cheat için açık olmalı. Senin gönderdiğin örnek videoda görünce TPM sandım. Çünkü Windows 10 içinde TPM açık olunca mikro kekelemelere neden oluyor bu tarz oyunlar.

TPM ayarını kapatınca bu sefer Valorant'a giremiyoruz. BIOSTAR anakart Palit RTX 3060 Ti ekran kartım var aynı sorunu ben de yaşıyorum. Başka bir çözüm yolu var mıdır?

Uzun zamandır bazı AMD kullanıcıları gibi bende bazı oyunlarda bu sıkıntıyı yaşamaktaydım. Bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlara birkaç çözüm yolu sunacağım.
  • Öncelikle BIOS sürümünüzün güncel olduğundan emin olun kullandığınız anakarta göre sadece BIOS'u güncel tutmak bile bu sorunu çözebilir.
  • Eğer benim gibi BIOS güncellemesi yapmanıza rağmen sorununuz geçmediyse biosunuzdaki a. I TP Monitor/PWM proccesor hot adlı ayarı enabled ise disabled olarak değiştirin ve kaydedip sistemi yeniden başlatın.
  • Bu işlemlerden sonra benim sistemimdeki sorun düzeldi umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara faydalı olur. Örnek olması amacıyla sorunun bir videosunu alta bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Aynı sorunu Intel işlemcide yaşıyorum çözümü bilen var mı?

• Eğer benim gibi BIOS güncellemesi yapmanıza rağmen sorununuz geçmediyse biosunuzdaki a. I TP Monitor/PWM proccesor hot adlı ayarı enabled ise disabled olarak değiştirin ve kaydedip sistemi yeniden başlatın.

MSI BIOS'unda bu ayarlar yok sanırım?

Geri
Yukarı