Windows 10 Virüs Koruması açılmıyor

Yukarıdaki bilgiye ek olarak eğer Windows'u etkinleştirirken üçüncü parti yazılım kullandıysanız eğer bu yüzden de olabilir.

Aslında km spico ile etkinleştirme bile hiçbir şekilde antivirüs devre dışı bırakamazsın. Ben regeditten ayar bile oluşturarak kapatmayı denedim yine açıldı (KMSpico ile aktive edildi)

Başka antivirüs olduğundan olabilir. Belki virüs olarak antivirüs bile kurulmuş olabilir (Windows antivirüsü devre dışı bırakmak için) Denetim Masası'ndan bakarak antivirüs programını silebilirsiniz (istediğinizi silebilirsiniz aslında belki silmeyebilirsinizde.
Yazarken aklımdaki şeyler ile yazıyorum, yazarken yanlış yazıyor klavye sonra kafa uçup gidiyor. Galiba biraz tuhaf cümleler yazmışım.

Son düzenleme:
Eğer başka bir antivirüs bilgisayara kuruluysa, hem antivirüslerin çakışmaması hem de aynı anda iki antivirüsün tarama yapması, dosyaları gözden geçirmesi, ağı denetlemesi bilgisayarı çok yavaşlatacağından, Windows Defender kendini devre dışı bırakır.

Eğer daha önce bir antivirüs kurup sildiyseniz de bazen bugda kalabiliyor. Defender antivirüsü sildiğinizi anlayamıyor. Bunun özellikle Kaspersky'de yaşandığını gördüm. Eğer daha önce bir antivirüs kurduysanız ve kaldırdıysanız, antivirüsü tekrar kurup kaldırmak yardımcı olabilir.

Ayrıca bazen virüsler de buna sebep olabiliyor.
Bu tarz virüsler "VirTool:Win32/DefenderTamperingRestore" vb. isimlerle algılanırlar. Ve genelde kayıt defterlerini enfekte ederler. Bu yüzden sorun çözülmezse düzgün bir antivirüsle bir tam tarama yapmanı öneriririm.

Ya da en azından
Windows Güvenliği\Tarama Seçenekleri\Microsoft Defender offline scan*\şimdi tara
yaparak bir önyükleme taraması gerçekleştirin.

* = bazı versiyonlarda Microsoft Defender çevrimdışı tarama olarak geçer

Eğer başka bir antivirüs bilgisayara kuruluysa, hem antivirüslerin çakışmaması hem de aynı anda iki antivirüsün tarama yapması, dosyaları gözden geçirmesi, ağı denetlemesi bilgisayarı çok yavaşlatacağından, Windows Defender kendini devre dışı bırakır.

Eğer daha önce bir antivirüs kurup sildiyseniz de bazen bugda kalabiliyor. Defender antivirüsü sildiğinizi anlayamıyor. Bunun özellikle Kaspersky'de yaşandığını gördüm. Eğer daha önce bir antivirüs kurduysanız ve kaldırdıysanız, antivirüsü tekrar kurup kaldırmak yardımcı olabilir.

Ayrıca bazen virüsler de buna sebep olabiliyor.
Bu tarz virüsler "VirTool:Win32/DefenderTamperingRestore" vb. İsimlerle algılanırlar. Ve genelde kayıt defterlerini enfekte ederler. Bu yüzden sorun çözülmezse düzgün bir antivirüsle bir tam tarama yapmanı öneriririm.

Ya da en azından.
Windows Güvenliği\Tarama Seçenekleri\Microsoft Defender offline scan*\şimdi tara
Yaparak bir önyükleme taraması gerçekleştirin.

* = bazı versiyonlarda Microsoft Defender çevrimdışı tarama olarak geçer

Peki nasıl kalıcı olarak kapatılabileceğini biliyor musun (arkadaşın sorusuna tezat olacak ama ben antivirüs kullanmayı sevmiyorum hep uygulamalarını engelliyor kaldırıyor)

@SIRINDOSCARF
Windows Defender'ın protokolleri gereği senin söylediğin o programları engelleme özelliğini sağlayan ayar "gerçek zamanlı koruma", sonsuza kadar kapatılamaz. Siz kapatsanız bile belli bir süre sonra kendi kendine açılacaktır. Windows Defender'ı bazı harici programlarla kapatabiliyorsunuz tabii ama benim önerim bu değildir.

Windows Defender, az önce de bahsettiğim üzere, "gerçek zamanlı koruma" ayarını başka bir antivirüs yüklüyken kapatır. Avast gibi arayüzü basit bir antivirüs indirir ve Avast'ın ayarlarını kapatırsanız, bilgisayarınızda hiçbir aktif antivirüs bulunmamış olur.

Şunu söylemeliyim ki bunu asla önermiyorum. Böyle bir şey bilgisayarınızı tamamen savunmasız bir durumda bırakacaktır. Avast, genel olarak paranoyaklıktan uzak, yeni her şeyi virüs zanneden yazılımlara benzemeyen bir antivirüstür. Bir dosyayı engellediği zaman da Koruma\Karantina yolundan uygulamayı geri yükleyebilirsiniz.

@SIRINDOSCARF
Windows Defender'ın protokolleri gereği senin söylediğin o programları engelleme özelliğini sağlayan ayar "gerçek zamanlı koruma", sonsuza kadar kapatılamaz. Siz kapatsanız bile belli bir süre sonra kendi kendine açılacaktır. Windows Defender'ı bazı harici programlarla kapatabiliyorsunuz tabii ama benim önerim bu değildir.

Windows Defender, az önce de bahsettiğim üzere, "gerçek zamanlı koruma" ayarını başka bir antivirüs yüklüyken kapatır. Avast gibi arayüzü basit bir antivirüs indirir ve Avast'ın ayarlarını kapatırsanız, bilgisayarınızda hiçbir aktif antivirüs bulunmamış olur.

Şunu söylemeliyim ki bunu asla önermiyorum. Böyle bir şey bilgisayarınızı tamamen savunmasız bir durumda bırakacaktır. Avast, genel olarak paranoyaklıktan uzak, yeni her şeyi virüs zanneden yazılımlara benzemeyen bir antivirüstür. Bir dosyayı engellediği zaman da Koruma\Karantina yolundan uygulamayı geri yükleyebilirsiniz.

Yani genelde mining yapıyorum veya uygulama yüklüyorum virüs değil biliyorum ama engelliyor hep.

Dediğim gibi Avast falan yükleyip Avast'ın ayarlarından kapatabilirsiniz ama Defender bildirim gönderebiliyor ara sıra "virüsten korumayı açın" diye.

Bahsettiğim harici program bu bu arada bakabilirsiniz

Geri
Yukarı