Windows 10 vs Hackintosh

iPhone kullanıyorsanız yapabilirsiniz. Eğer başarısız olursanız yerine GNU/Linux kurun. 😉

Başarısız Hackintosh denememdeki bölümü silip üstüne Ubuntu kurmuştum. 🤣 Artık Ubuntu yerine Pop!_OS'e geçmeyi düşünüyorum.

MacOS'un lisans doğrulama altyapısı olmadığı için Key'i yok ama eğer satın alırsanız o zaman yasal olarak elinizde lisansı bulunur. Ticari faaliyette kullanmadığınız sürece sıkıntı çıkmaz. Aynısı yasal olmayan Windows'lar içinde geçerli isterse Microsoft hepsinin peşine düşer ve burnumuzdan getirir ama istemiyor.
Hackintosh kursun geçsin de, Apple'ın kendi bilgisayarları için kullandığı bir işletim sistemin tutup da herhangi bir bilgisayarda kullanmak ne kadar yasal? Apple izin verse kendisi yayınlardı bu işletim sistemini.
Adı üstünde "HACK"intosh.

Sanal makine aracılığıyla arm64 işletim sistemlerini AMD64 işlemci üzerinde çalıştırabilirsin. Yani Hackintosh asla bitmeyecek.

Sanal makine için en az 12 GB RAM gerek. Oysa Hackintosh için 8 GB. Kalan 4 GB geride boş yere çalışan Windows 10 için.
Ayrıca sanal makine verimsiz olur, yani kurmaya değmez. Safari'ye girmek bile 1 dk sanal makinede.

MacOS'un lisans doğrulama altyapısı olmadığı için Key'i yok ama eğer satın alırsanız o zaman yasal olarak elinizde lisansı bulunur. Ticari faaliyette kullanmadığınız sürece sıkıntı çıkmaz. Aynısı yasal olmayan Windows'lar içinde geçerli isterse Microsoft hepsinin peşine düşer ve burnumuzdan getirir ama istemiyor.
MacOS zaten paralı değil ancak Apple, kendi bilgisayarlarında kullanılsın diye böyle bir yazılım üretmiş. Apple'ın Hackintosh'u takmaması yasal olduğu anlamına gelir mi?

Geri
Yukarı