Windows 10 Yanıdaki Ubuntuyu Kaldırmak

Daha fazla  
Windows'un yanına ubuntu kurmuştum sonra kullanmadığımdan grub üzerinden windowsu açmak yerine direk Windows'un bootloaderını öne almıştım direk açılsın diye. Şimdi baktım grub menüsüne Windows 10 gözükmüyor. Ubuntuyu Grub ile beraber nasıl kaldırabilirim?

Aşağıdaki kodları girerek Grub'u onarabilir ve Windows'un gözükmesini sağlayabilirsin :

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Detaylı bilgi için de : Boot-Repair - Community Help Wiki

Ben ubuntunun direk bulunduğu bölümü windowstan biçimlendirdim grub menüsu eskisi gibi seçmeden çıkmıyor ama ben yinede grubuda kaldırmak istiyorum. Nasıl kaldırabilirim. Biostan bakinca ubuntu var ordan grub açılıyor. Windows boot managerde var.

Ubuntu kurulu olduğu bölümde diğer bolumlere katamıyorum. Hata veriyor acaba grub hala yüklü diye mi?

Grub'u silmek için :
  1. Windows'ta cmd.exe'yi yönetici haklarıyla çalıştır.
  2. Açılan komut istemine diskpart yaz.
  3. Daha sonra list disk yazıp diskleri görüntüleyin ve boot dosyalarının yer aldığı temel diskini sel disk X şeklinde seç. X'yerine listede gelen 0 ise 0 yazacaksın diskine göre.
  4. list vol yazarak tüm bölümleri göreceksin disk üzerindeki.
  5. sel vol Y (Y kısmına listede SYSTEM kısmına denk gelen rakamı yazacaksın.)
  6. Daha sonra assign letter=Z komutunu gir.
  7. exit komutunu gir.
  8. Hala komut istemindeyken cd Z: yaz.
  9. dir komutunu girip içindeki dosyaları listele.
  10. Doğru yerdeysen EFI isminde bir klasör görmen lazım listede.
  11. cd EFI komutunu gir ve ardından dir komutunu gir.
  12. rmdir /S ubuntu yazarak Ubuntu boot kısmını sil.

Ubuntu ile oluşturduğun disk ext4 ile formatlandığı için Windows'ta bunu formatlayamazsın. Bilgisayarını Ubuntu Live CD'si ile başlatıp gparted aracı ile ext4 olarak gözüken kısmı formatlaman lazım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı