Windows 10 yanına Ubuntu 14.04 kurulumu

ARCADE34

Hectopat
Yer
Merkez/Niğde
Daha fazla  
Meslek
Endüstri'de Bilişim okuyorum.
Selam. Ben Windows 10 (UEFI'den kurulu) işletim sistemimin yanına Ubuntu 14.04.6 kurmak istiyorum. Ubuntu'yu zaten UEFI kullandığım için her türlü yükleyebileceğimi düşünüyorum ama nasıl Windows yanına kuracağımı bilmiyorum. Sistem:
2 GB RAM.
1GB Intel HD.
Intel Celeron N2820.
Cevap veren herkeze Allah razı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese* hocam diskte bir bölüm ayırıp daha sonra USB'den boot edip diskte ayırdığınız boş bölüme kurulum yapmalısınız. Ubuntu ne kadar yer kaplıyor bilmiyorum ama ayırdığınız bölüm Ubuntu'yu rahatça çalıştıracak boyutta olmalı. Daha ayrıntılı yardımcı olamayacağım müsait değilim.

USB'den boot edip ister "windows'n yanına kur" seçeneği ile anında kurulum sağlayabilirsiniz, ister "Başka bir şey" seçeneği ile ilk seçeneğe göre göre diskinizi daha detaylı ve esnek bir şekilde yapılandırıp onun üzerine kurulum yapabilirsiniz.

Öyle dediğimde kendisi kendi kafasınca bir bölümmü ayırıyor ayırıyorsa kaç gb ayırıyor acaba?

En güzeli Windows'tayken diskinizi kurmak istediğiniz GB kadar bölün. Boot ettiğinizde "başka bir şey" seçin ve o bölüme kurulum yapın.

Ama disk bölümlemeye kalkınca bazen format atabiliyorum bir keresinde pearos kurayım derken 200 GB veriye Allah rahmet eyledi ve sistemde kurulmadı.

O sizin başarınız. :)
"Bilgisayarım'a sağ tık>Yönet>Depolama>Disk yönetimi>Küçültmek istediğiniz birime sağ tık>Diski küçült" diyeceksiniz oldu bitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı