Windows Yanına Ubuntu Kurulumu

Abdullah YANIK

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben Ubuntu sitesinden indirdiğim ISO dosyasını kullanarak bir format USB'si oluşturdum. Önce arkadaşımın bilgisayarına Windows yanına ikinci işletim sistemi olarak Ubuntu kurduk. Daha sonrasında kendi bilgisayarımda denedim lakin USB belleği boot bellek olarak görmedi. BIOS ayarlarını değiştirdim lakin sonuç aynı. Ben de biraz araştırdım ve Rufus üzerinden dd yazma seçeneğini seçtim lakin yine de bir sonuç alamadım. Bu problemi nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben Ubuntu sitesinden indirdiğim ISO dosyasını kullanarak bir format USB'si oluşturdum. Önce arkadaşımın bilgisayarına Windows yanına ikinci işletim sistemi olarak Ubuntu kurduk. Daha sonrasında kendi bilgisayarımda denedim lakin USB belleği boot bellek olarak görmedi. BIOS ayarlarını değiştirdim lakin sonuç aynı. Ben de biraz araştırdım ve Rufus üzerinden dd yazma seçeneğini seçtim lakin yine de bir sonuç alamadım. Bu problemi nasıl çözebilirim?
Bir USB'nin (başka bir USB) içine bir bootloader yükleyip o bootloader ile boot etmeyi deneyin.

Öncelikle USB'nin BIOS mu UEFI mi olduğunu kontrol edin. Arkadaşınızın sistemi sizinkinden farklı olabilir.
Anakart kurulumu üzerinden secure boot ve Windows'a özgü olan ayarları devre dışı bırakın.

Eğer sisteminiz UEFI ise:
USB bellek başka bilgisayarlarda çalışıyorsa bilgisayarınız USB belleğin bootloaderını bulmakta zorlanıyor. UEFI arayüzünden bazı anakartlarda boot girişi eklenebiliyor bir bakmanızı tavsiye ederim. Eğer yoksa efibootmgr tarzı bir yazılım ile eklemeniz lazım ya da usb bellek üzerine startup.nsh scripti de yazabilirsiniz (yalnız USB bellek üzerine nasıl yazılır hiçbir fikrim yok)

Tavsiye edeceğim en iyi yöntem başka bir USB'ye Manjaro yazın iki USB'yi aynı anda takın ve Manjaro USB'sini başlatın oradan detect efi boot managers a basın ve Ubuntu kurulumunu oradan başlatın ya da dilerseniz Manjaro kurun. Eğer manjaro USB'si de başlatılamaz ise başka bir dağıtım deneyin.

UEFI destekliyorsa anakartın Rufus ayarlarında GPT ve DD yansıması olarak yaz, eğer olmazsa Etcher programı ile yaz. Bunlar olmazsa anakartını EFI moduna al Rufus ayarlarında MBR ve DD yansıması olarak yaz sonra boot etmeyi tekrar dene.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı