Windows 10 Yanına Ubuntu Kurma

Seçtiğiniz HDD bölümü tekrar bölünemiyor. "Yerel Disk bölümü Tablosu" kapalı. En iyisi Windows'tan bölmeniz.

Seçtiğiniz HDD bölümü tekrar bölünemiyor. "Yerel Disk bölümü Tablosu" kapalı. En iyisi Windows'tan bölmeniz.
Hangi kısımdan yapacağım?
IMG-20180916-WA0024.jpeg

Hardiskinizde önemli verileriniz varsa eğer yedeklemenizi önererek, ikinci aşamada, Windows üzerinden bu diski biçimlendirme, silme işlemi yaparak Linux kurulumu için hazırlamanız en sağlıklı yol olacaktır. NTFS, FAT dosya biçimlerine almanıza gerek yok diskin silinmiş ve ham olması yeterli.

Diskin boyutu, disk unallocated/ayrılmamış alan ibaresini baz alarak, Linux kurulumunda disk alanı seçiminde buna dikkat ederek işlemi yapmanız yanlışlıkla diğer harddisk seçimlerinide engelleyerek doğru diskin boyut,ad vb. etiketler ile seçimini sağlayacaktır.

Harici olarak ayrılan disk D:\ olsun. Başka bir şey seçeneği ile, harddisk yapılandırma ekranı geldiğinde D:\ diskini seçip ext4 dosya biçimi ve alt kısımdan kök işareti olan / yatık simgeyi seçerek bölge, klavye, dil, kullanıcı adı ve şifresini oluşturarak kurulumu tamamlayın.

Ubuntu kurulum aşamasında, Windows'un ön yükleyici dosyalarını otomatik algılayacağı için, işletim sistemleri seçim boot ekranı olan grub ön yükleyiciyi, dev/sda ana kök dizinine mount eder otomatik olarak yazar. Bununla ilgili kurulum sürecinde, farklı bir işlem yapmaya gerek kalmıyor Dual Boot çoklu sistem Windows/Linux vd. grub'la beraber 10 saniyelik geri sayımla beraber, seçmeli olarak kullanıcıya çıkar istenilen seçilir o sisteme geçilir.

Özetle Ubuntu kurulum için başlatılır, daha evvelden ayrılan disk alanı seçilir. ext4 dosya biçimi kök / simgesi seçilerek kurulum yönergeleri ile tamamlanır.

İlave ek bilgi: (swap/takas alanı çok önem arz etmesede eski PC'lerde mutlaka kullanılmalı. Yeni donanımlarda neredeyse kullanılmayan bir şey gibi. Ancak eski düşük donanıma sahip olanlar swap alanı atamaları iyi olacaktır. 2 veya 6 GB arasında swap alanı ayrılabilir tabiiki. Linux dağıtımına özgü, forum ve sitelerinden resimli videolu kurulum vb. makalelere göz atarak kısa bir araştırma ön inceleme yapılmasınında yararlı olacağı düşüncesindeyim. En azından ilk kez kurulum yapmayı düşünenler için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birimi küçült demelisiniz ancak Minitool Partition Wizard ile daha rahat bölersiniz. İsterseniz TeamViwer ID ve şifre verin. Ben bağlanıp yapabilirim.
ID: *********
Şifre: *****

Kusura bakmayın tekrar tekrar soruyorum ama verilerime zarar gelmeyecek değil mi?
Ve bağlanırsanız masaüstünde dediğiniz program kurulu.

Hayır bölme işleminde bir sorun olmaz.
Disk bölündü ve harf ataması yapılacak, kullanıcı harf atamayı yapacak ve ardından Ubuntu'yu yükleyecek.

Son düzenleme:
Disk bölündü ve harf ataması yapılacak, kullanıcı harf atamayı yapacak ve ardından Ubuntu'yu yükleyecek.
Hocam verdiğiniz siteden 50 GB=51200 MB olacak şekilde diski bölüyorum fakat resimdeki hatayı veriyor

Hocam bir önceki mesajdaki hatayı alıyorum yardımcı olabilir misiniz?
@Mr.Acar hocam sorunuma bakabilir misiniz?
@Mr.Acar hocam bildirimler gelmiyor galiba diski bölerken hala bu hatayı alıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    9,8 KB · Görüntüleme: 78
  • asd.png
    asd.png
    9,8 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı