Windows 10 Yazıların Net Gözükmemesi

sipsak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521828150
Arkadaşlar bu konuda sormak istediğim şeyi inşaallah anlatabilirim. Çarşıya çıktığım zaman bilgisayar satan tekno marketlere uradığımda dizüstü bilgisayarları incelemeden duramam. Full HD çözünürlüğe sahip olan laptoplarda genellikle yazılar çok net gözükür, bariz belli olur. Masaüstünde sağ tıkladığınızda açılan menüdeki yazıların netliği bile sizi hayran bırakır. Benim eski monitörüm BenQ GL2055 idi ve ben bunu monitör ile ilgili olduğunu düşünürdüm, sonradan monitörümü değiştirdim. Şu anda kullandığım monitör: ViewSonic VX2776-SMHD

Bu kadar pahalı ve kaliteli bir monitör kullanmama rağmen (ya da ben mi öyle sanıyorum?) hala o mağazada gördüğüm dizüstü bilgisayarların yazıları bana daha net geliyor. Size resim ile örnek vereyim. Mesela benim bilgisayarımda şöyle gözüküyor:

REG_in_New_context_menu.png

Benim kıskandığım görüntü ise şöyle:

create-shortcut-windows-10.jpg

Aradaki farkı umarım bu resimlerle anlamışsınızdır, çünkü çıplak gözle bakınca daha net anlaşılıyor. Bunun monitörle, ekran kartıyla, driver veya herhangi bir ayar ile mi ilgili olup olmadığını bilmiyorum. İnternette Windows Font Rendering diye arama yapınca bir şeyler çıkıyor ama ondan da pek bir şey anlamadım. Hepsi İngilizce. Derdimi anlayan ve detaylı bilgiye sahip olan biri varsa bizi aydınlatabilir mi?

Şimdiden sağ olun arkadaşlar.

Düzenleme:

Bazende şu resimdeki gibi ince yazılarla karşılaştığım zaman düzgün gözükmüyor. Zaten fark edersiniz:

Adsız.png

Son düzenleme:
Bilgisayarım'a sağ tıklayın. > özelliklere girin > gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın > performans sekmesine tıklayın. > ordaki kutucuklardan "Ekran yazı tipi kenarlarını düzelte" tıklayın..

Umarın işinizi görür.

Bilgisayarım'a sağ tıklayın. > özelliklere girin > gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın > performans sekmesine tıklayın. > ordaki kutucuklardan "Ekran yazı tipi kenarlarını düzelte" tıklayın..

Umarın işinizi görür.
İlgin için sağol kardeşim, ama bende zaten seçiliymiş. Ekran kartı sürücümde en güncel sürüm. Ekran kartımda GTX 1050. Nerde problem anlamıyorum :(

"Denetim Masası/Görünüm ve Kişiselleştirme/Yazı Tipleri/ClearType metnini ayarla" yolu üzerinden yahut Başlat Menüsüne "ClearType" kelimesini aratarak açılacak pencereden, ClearType ayarlarınızı kendinize uyarlayarak daha net ve okunaklı metinler elde edebilirsiniz.

Edit: Ayar yolundaki yanlışlık düzeltildi.

Son düzenleme:
"Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Görüntü/Görünüm ve Kişiselleştirme/ClearType metnini ayarla" yolu üzerinden ClearType ayarlarınızı kendinize uyarlayarak daha net ve okunaklı metinler elde edebilirsiniz.
Sağol kardeşim, bunu da denedim, hatta Reddit'te bu konuyu araştırırken MacType diye bir araç buldum, onu bile denedim fakat değişen bir şey olmadı, hatta eskisinden de beter oldu, bende ClearType ayarlarını varsayılana çevirdim.

Paylaştığınız görüntülerde size ait olan tipografi herhangi bir soruna gebe gözükmüyor bana açıkcası. İkinci görüntüde ki tipografi biraz fazla kalın, etli hatta anti-aliasing'den mahrum gibi duruyor.

Paylaştığınız görüntülerde size ait olan tipografi herhangi bir soruna gebe gözükmüyor bana açıkcası. İkinci görüntüde ki tipografi biraz fazla kalın, etli hatta anti-aliasing'den mahrum gibi duruyor.
İlk görüntüde bir sıkıntı yok zaten, her iki resimde normal fakat benim gibi bazı takıntılı insanlar ikincisinin daha net olduğunu fark ediyor. Benim istediğim tam olarak öyle bir görüntü. Yabancı sitelerde falan internette birçok kullanıcı bu sorununu özetlemiş, çözüm olarak da genellikle MacType ve gdipp diye iki araç önerilmiş ama onlarda bir işe yaramadı. Sanırsam benim monitör Full HD çözünürlük için çok fazla büyük. 27" Full HD olduğu için normal olarak DPI düşük oluyor. Bununla ilgili olabilir diye düşünüyorum. Belki kesin bir bilgisi olan vardır diye konu açayım dedim. İlginiz için çok teşekkürler arkadaşlar :)

İlk görüntüde bir sıkıntı yok zaten, her iki resimde normal fakat benim gibi bazı takıntılı insanlar ikincisinin daha net olduğunu fark ediyor.

Arkadaşım bende tipografik netliğe takıntılıyım fazlasıyla. Lakin ikinci görüntü ne 1080p'de ne de 1440p'de birincisinden daha düzgün ya da net gözükmüyor ki.(Bende bir süre MacType kullanmıştım bu arada.)

Monitörün ClearVision, DCR, Override gibi ayarlarında mı bir sıkıntı var acaba?

En son önerebileceğim monitör ve işletim sisteminin görüntü ayarlarını gözden geçirmek. Bir de şu sitedeki testlerden yararlanman mümkün.

Merhaba, aynı monitörü ben de kullanıyorum monitör ayarlarından netliği 100 yapın yazılar daha net gözükecektir.
Bu ayrıntıyı söyleyen var mı diye okuyarak aşağı iniyordum :) Son yorumda değinmişsin.
Aynen öyle, netlik ayarı bulunur çoğu monitörde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı