Windows 10 yeniden başlatılırken geç açılma sorununun sebebi ne olabilir?

Trollust

Hectopat
Merhaba değerli forum üyeleri,

Windows 10 kullanıcısıyım. SSD ile normal kapat-aç yaptığımda 10-15 saniyede açılan bilgisayarım, yeniden başlat yaptığımda 5-6 dakikada açılıyor. CCleaner vb. yöntemleri uygulayıp son dönemde yüklediğim programları kaldırdım. Acaba arka planda otomatik yüklenen bir Windows Update veya driver güncellemesi buna sebebiyet vermiş olabilir mi?

Sorunun kaynağı ne olabilir? Desteklerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hızlı başlat yeniden başlat’ta çalışmadığı için zaten yeniden başlatmada pc geç açılır. Ama 5-6 dk çok fazla, ssd modeliniz nedir?

Başlangıç uygulamalarını kontrol edin,
Bilgisayarın kendine gelmesi mi yoksa siyah dönen yuvarlakladın olduğu boot ekranında mı bekletiyor?

Hızlı başlat yeniden başlat'ta çalışmadığı için zaten yeniden başlatmada PC geç açılır. Ama 5-6 dk çok fazla, SSD modeliniz nedir?

Başlangıç uygulamalarını kontrol edin,
Bilgisayarın kendine gelmesi mi yoksa siyah dönen yuvarlakladın olduğu boot ekranında mı bekletiyor?

Evet bu konuyu biraz araştırdım. Hızlı başlatın etkin olmadığını biliyorum fakat önceden 30 saniye 1 dakika arası sürmekteydi. Samsung PM981a modelini kullanmaktayım. Başlangıçta çok fazla başlatılan programım yok. Evet, siyah dönen yuvarlaklarda geçen süre 5-6 dakika.

5 dakika mı? Bu sisteme en son ne zaman temiz kurulum yaptın? SSD tam modeli nedir? FW Update et SSD için. Hızlı başlat açık mı?

Bir yıla yaklaştı. SSD Firmware güncel. Samsung PM981a modelini kullanıyorum. Hızlı başlat güç seçeneklerindekini kastediyorsanız aktif. BIOS'taki UEFI Fastboot kapalıyken daha hızlı açılıyor.(aldığımdan beri böyle)

Son düzenleme:
Hocam sistem belki bir servisin etkinleştirilmesini bekliyor olabilir. Servislerle oynadıysanız eski haline çevirin ve dism ile sfc komutlarını kullanın.

Ssd hızlarını düşüren güncelleme çok geride kaldı, zaten sizin ssd bunun için çok hızlı.

Bir yıla yaklaştı. SSD Firmware güncel. Samsung PM981a modelini kullanıyorum. Hızlı başlat güç seçeneklerindekini kastediyorsanız aktif. BIOS'taki UEFI Fastboot kapalıyken daha hızlı açılıyor.(aldığımdan beri böyle)
Anakart ve BIOS sürümün nedir ? BIOS'ta CSM disable. Secure boot disable yap test et. Devam ederse ek olarak güç kısmından hızlı başlatıp kapatıp dene.

Hocam sistem belki bir servisin etkinleştirilmesini bekliyor olabilir. Servislerle oynadıysanız eski haline çevirin ve DISM ile SFC komutlarını kullanın.

SSD hızlarını düşüren güncelleme çok geride kaldı, zaten sizin SSD bunun için çok hızlı.

Hepsini uyguladım fakat maalesef değişen bir şey olmadı.

Merhaba değerli forum üyeleri,

Windows 10 kullanıcısıyım. SSD ile normal kapat-aç yaptığımda 10-15 saniyede açılan bilgisayarım, yeniden başlat yaptığımda 5-6 dakikada açılıyor. CCleaner vb. yöntemleri uygulayıp son dönemde yüklediğim programları kaldırdım. Acaba arka planda otomatik yüklenen bir Windows Update veya driver güncellemesi buna sebebiyet vermiş olabilir mi?

Sorunun kaynağı ne olabilir? Desteklerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Windows 10 Super Lite kurabilirsin yani veya üşenirim dersen malwerbyters ile bilgisayarını tara.

Anakart ve BIOS sürümün nedir? BIOS'ta CSM disable. Secure Boot disable yap test et. Devam ederse ek olarak güç kısmından hızlı başlatıp kapatıp dene.

Monster Abra A7 v12.1.1 versiyonunu kullanıyorum. BIOS geliştirici seçeneklerini açmayı çok denedim maalesef başaramadım. GUI BIOS'a sahip ve çok az seçenek var. CSM yok maalesef. Monster BIOS güncellemesi sunmadı fakat Clevo'dan araştırarak BIOS güncellemesini buldum. Fakat BIOS'u güncellersem açılırken Monster logosu gider ve brick olabilir diye risk almak istemedim.

Windows 10 Super Lite kurabilirsin yani veya üşenirim dersen malwerbyters ile bilgisayarını tara.

Tarama yaptım sorun yok hocam format atmak da istemiyorum son çare atacağım.

Dosya Ekleri

• 1703332109708.png
    1703332109708.png
    67,4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Konu altına paylaşır mısın ?

Geri
Yukarı