Windows 10 yönetici parolası sorunu

yasin yildirim

Hectopat
Merhaba Arkadaşlar ;

Benim sorunum aşağıda 1. resimde de görüldüğü gibi Windows 10 yerel hesabımın yönetici hakkı olmaması. Bu yüzden ekran kartı driverı güncellemeye kalktığımda bana 2. resimde görüldüğü gibi yönetici parolası soruluyor. Ancal ben daha önce hiçbir şekilde bir parola belirlemiş değilim. İşte bu yüzden yönetici izni gerektiren hiçbir işlemi yapamıyorum. Bu sorunu nasıl çözerim? Yani tekrar nasıl yönetici olurum ya da yönetici parolasını nasıl sıfırlarım yada nasıl değiştiririm. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Çünkü bahsettiğim bilgisayar işyerime ait benim kullandığım bir notebook. Şimdiden teşekkür ederim.

Adsız.png
IMG_20151205_152519.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Biraz önce bahsettiğiniz yöntemi denedim. Ama maalesef bir sonuç alamadım. Güvenli modda oturum açmış olmama rağmen kullanıcı hesapları bölümü 1. resimdeki gibi gözüküyor. Yani bana administrator hesabını göstermiyor. Ayrıca güvenli modda olmama rağmen yine hiçbir değişiklik yapamıyorum. Çünkü devamlı karşıma 2. resimdeki parola ekranı çıkıyor.

Bu komut ile yerel admin hesabını aktif hale getirin ve bu kullanıcı ile sisteme giriş yapın.
Kod:
net user administrator /active:yes
Daha sonra önceki yazımda bahsettiğim yerden kullanıcınızı administrators üyesi yapabilirsiniz ve ya doğrudan bu komuta kullanıcı adınızı girerek de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kod:
net localgroup administrators {kullanıcı adınız} /add

Daha sonra yerel admin hesabını devre dışı bırakın.
Kod:
net user administrator /active:no

Adsız-2.png

Verdiğiniz komutları yazdım ve tekrar güvenli moddan kontrol ettim. Ancak maalesef admin hesabı aktif olmadı. Durum hala 1. resimdeki gibi devam ediyor. Komutu yazdığımda da şöyle bir uyarı alıyorum. Bu ne demek oluyor acaba. Açıkçası bu komut olayından pek anlamıyorum. Rica etsem daha detaylı açıklar mısınız ?

yazım hatası yapmışsınız (boşluk bırakılacak) yukarıda belirtilen komutları kopyalayıp komut istemine yapıştırın (yeniden yazmanıza gerek yok), gizli yönetici hesabını etkin hale getirdikten sonra o hesapla giriş yapın. Yukarıda yazılanları dikkatli okuyun gayet kolay.

Denetim masası > Kullanıcı hesapları > Kullanıcı hesapları > "Hesap türünüzü değiştirin". Denemiş miydin ? Aynı bölümde "Başka bir hesabı yönetin" tıkladığında hangi hesaplar çıkmakta.

Tamam tahmin ettiğim oldu. Yönetici olmadığınız için komutu çalıştırmıyor. Olurmu bilmiyorum ama şu yolu deneyin.
Ayarlar > Güncelleştirme > Kurtarma > Gelişmiş Başlangıç > Komut satırı menüsünü bulup tıklayın bilgisayar yeniden başlayacak oradan komutları girmeyi deneyin.

Bir de Güvenli kipe girerken yerel administrator hesabı gözükmüyor mu? Gözüküyorsa ona tıklayıp giriş yapıp komutları çalıştırabilirsiniz. Otomatik giriş yapıyorsa oturumu kapatın belki gözükür.

Ayrıca sorunu çözdükten sonra virüs taraması yapmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı