Windows 10 yönetici parolası sorunu

Arama kutusuna lusrmgr.msc yazıp çıkan programa tıklayın sol taraftan kullanıcılar bölümünü seçip ekran görüntüsü paylaşın. Windows'u sen mi kurmuştun, sıfırdan mı yoksa yükseltmeyle mi? İlk andan itibaren bu sorun var mıydı? Bunları da belirtmeni istiyorum. Benim anladığım kadarıyla visual studio kurulduysa veya başka bir sebeple ASPNET parola korumalı olarak yönetici durumunda. Bunun düzeltilmesi için bazı yollar mevcut ancak oldukça karmaşıktır. Sistem geri yükleme ile bu durum ortaya çıkmadan önceki bir noktaya dönmeyi deneyebilirsin.

Adsız-6.png

Makine Toshiba Satellite C55-A-1U5 notebook daha önce üzerinde Win 8.1 vardı. 31 Kasım 2015 tarihinde Win 10 a yükseltildi. İlk anda bu sorun yoktu. Microsoft hesabı ile kullanıcı açıp çalışmaya başlamıştım. Ancak ofisimizde bulunan başka bir masaüstü pc ye bağlı A3 yazıcıya bağlanamadığımı farkettim. Sonra ofisteki arkadaşımla beraber epey bi kurcaladık ancak o anda sorunu halledemedik. Tabi bu sırada kullanıcı hesaplarının ayarlarıyla da oynadık. Bir kaç saat sonra benim aklıma e-mail hesabını kaldırıp yerel hesap açmak geldi ve denedim. Böylece A3 yazıcıya bağlanma ve ortak ağdaki klasörlere ve dosyalara erişebilme sorununu çözdüm. Ama bu esnada yönetici hakkımı kaybettiğimi fark ettim.

Sistemde tek yönetici hesabı ASPNET.
Bu hesap silinmezde hade sildi diyelim ne işe yarıyacak anlamadım.
Yasin bilgisayar iş yerime ait demişsin, bilgisayar iş yerine ait olduğu için hesapları kısıtlandırmışlar.
Bu konuyu işyerinde bilgi işlem departmanı varsa onlarla görüşebilirsin.
Yok ben kırmak istiyorum, sordum vermediler şifreyi diyorsan şu videoya göz at ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yalnız elinizde Windows 10 kurulum medyası olması lazım. Amacın ASPNET hesabının şifresi kırmak. Çünkü başka yönetici yok. (Yönetici olmadan Administrator hesabınıda aktif edemesin boşa uğraşma.)
Windows parolası kırma konusunda çok çeşitli programlar var bence en sade yöntem bu.
Tavsiyen için teşekkür ederim. Videodaki yöntemi uygulamaya çalıştım ancak netplwiz'i çalıştırmak için tıkladığımda karşıma ilk iletimde de paylaştığım yönetici parolası isteyen o ekran geliyor.

Anlattığınız şeyle sorununuz çok ilgili gibi gelmedi. Benim gördüğüm ASPNET parola korumalı olarak yönetici durumunda .NET kurulumlarında bildiğim kadarıyla misafir hesabı olarak bu oluşabilir yani yönetici ve parola korumalı olarak oluşturulması bilinçli bir durum. İşyerinizle görüşüp kullandığınız belgeleri ve dosyaları yedekleyip yeniden kurulum yapabilirsiniz. Önceki mesajımda bahsettiğim bu durumun komutlarla düzeltilmesi karmaşık bir işlemdir o yüzden maalesef bahsetmeyeceğim. Kolay gelsin.

Tavsiyen için teşekkür ederim. Videodaki yöntemi uygulamaya çalıştım ancak netplwiz'i çalıştırmak için tıkladığımda karşıma ilk iletimde de paylaştığım yönetici parolası isteyen o ekran geliyor.
Elinde kurulum medyası varsa videoyu ilerlet biraz "netplwiz" komutunu parolasını bilenler için söylemiş adam.
Senin sorunun için 03:15 süresinde başla.

ASPNET ' in yönetici yapılması büyük ihtimal arkadaşımın hatasıdır. Çünkü anlarmışcasına sağa sola rastgele tıklayıp duruyordu o esnada. Çalıştığım firma ise zannettiğiniz kadar kurumsal bir yer değil. Yani burda çıkan problemleri biz kendi kendimize anladığımız kadarıyla çözüyoruz. Yalnız böyle bir şey ilk defa başıma geliyor. Sizden ricam bana yardımcı olmaya devam etmeniz. Çünkü tekrar kurulum yapmak en son isteyeceğim şey olacak.

ASPNET ' in yönetici yapılması büyük ihtimal arkadaşımın hatasıdır. Çünkü anlarmışcasına sağa sola rastgele tıklayıp duruyordu o esnada. Çalıştığım firma ise zannettiğiniz kadar kurumsal bir yer değil. Yani burda çıkan problemleri biz kendi kendimize anladığımız kadarıyla çözüyoruz. Yalnız böyle bir şey ilk defa başıma geliyor. Sizden ricam bana yardımcı olmaya devam etmeniz. Çünkü tekrar kurulum yapmak en son isteyeceğim şey olacak.
Verdiğim yöntemle ASPNET hesabının şifresini kır sonra kendi hesabını yönetici yap.
Elinde Windows 10 yüklemek için dvd veya usb varsa tamamdır.

Peki bir sorum daha olacak burda önemli olan komut satırı çalıştırmak değil mi ? Yani elimde win 7 iso var. Boşuna win 10 iso indirip uğraşmayayım diyorum. Win 7 iso ile USB Boot yapıp ordan komut satırı çalıştırıp bu yöntemi uygulayabilirim diye düşünüyorum.Ne dersiniz ?

Peki bir sorum daha olacak burda önemli olan komut satırı çalıştırmak değil mi ? Yani elimde win 7 iso var. Boşuna win 10 iso indirip uğraşmayayım diyorum. Win 7 iso ile USB Boot yapıp ordan komut satırı çalıştırıp bu yöntemi uygulayabilirim diye düşünüyorum.Ne dersiniz ?
Sanırım teorik olarak dediğin şey doğru ama Windows 7 iso dosyasıyla denemediğim için pratikte birşey diyemem.

Komut satırına bahsettiğim yöntemle geçiş yapabilirsiniz. Olmazsa Windows 7 iso kurulumu ile deneyin, büyük ihtimal işe yarar. Ama önce benim dediğim yöntemi hızlıca deneyebilirsiniz.

Ayarlar > Güncelleştirme > Kurtarma > Gelişmiş Başlangıç > Komut satırı menüsünü bulup tıklayın bilgisayar yeniden başlayacak oradan komutları girmeyi deneyin.

Bahsedeceğim yöntem ile (başlangıçta komut istemine girebiliyorsan) gizli yönetici hesabını aktif hale getirebilirsin. Deneyimli bir kullanıcı değilsen tavsiye etmiyorum. Yazdıklarımı kağıda not al. Komutlardaki boşluklara dikkat et "\" ters eğik çizgiye dikkat et.

Önce gerekli registry değişikliğini yapan programı indirip masaüstüne at (çalıştırma). Program güvenlidir yaptığı işlem registry'de gizli yönetici hesabını aktif hale getirmektir. Şimdi dosyayı masaüstüne indir, orada dursun.

Mega File Upload - admin.exe

Şimdi komut istemiyle windows'u başlatacağız (Windows kurulum medyasıyla da olabilir). Ben windows üzerinden anlatacağım.

Tüm ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Kurtarma > (Gelişmiş başlangıç) Şimdi yeniden başlat.

Yeniden başladıktan sonra:

Sorun gider > Gelişmiş seçenekler > Komut istemi

Windows'un C sürücüsünde olduğunu varsayarak şu komutları gir. Sürücüyü tespit etmek için Diskpart [Enter] list volume [Enter] kullanabilirsin.

Kod:
cd /d C:\Users\YASIN\Desktop
[Enter]

Kod:
admin
[Enter]
Bu işlemler başarıyla gerçekleşirse bilgisayarı yeniden başlat ve Administrator hesabıyla giriş yap. Yine erişim engelleniyorsa bu sorun oluşmadan önceki bir noktaya sistem geri yüklemeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı