Windows 10 yüksek CPU kullanımı ve yüksek sıcaklık sorunu

ErdemAltunkaya

Hectopat
Daha fazla  
Windows 10'u yeni kurdum ve CPU sürekli kararsız davranıyor. Sabit bir rakamda değil. Sistem boşta iken birden %100 olabiliyor ve sıcaklığı yükseltebiliyor. Böyle bir sorunum olduğu için de yeni format atmıştım fakat bir türlü düzelemedim. CPU sürekli 80 ve 100 derecede çalışıyor.
Bu konu hakkında ne yapabiliriz? (Format çözüm değil)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminiz nedir?
İşlemci kullanımına sebep olan programlar nelerdir?
Windows 10 pro, i7 7770 k. Aslında işlemciyi kullanacak program yok sistem boş da dururken. Fakat Herhangi bir programın kullanımı birden %60 lara geliyor ve tekrar düzeliyor. Ve bu sistem dosyaları dahil hepsinde mevcut. Yani anlık hepsi yükselip düşüyor.

Görev yöneticisinde takip ettiğiniz zaman işlemciyi kullanan programları görebiliyor olmanız gerekir. Henüz pek program yüklememiş olsanız dahi windows arka plan işlemleri bunu yapabilir. Bunun dışında tüm driver ve chipset sürücülerinizi üretici sitelerinden indirip kurdunuz mu?

Görev yöneticisinde takip ettiğiniz zaman işlemciyi kullanan programları görebiliyor olmanız gerekir. Henüz pek program yüklememiş olsanız dahi windows arka plan işlemleri bunu yapabilir. Bunun dışında tüm driver ve chipset sürücülerinizi üretici sitelerinden indirip kurdunuz mu?
Drivers yüklü. Eksik hiç bir şeyim yok. Görev yöneticisinden takip ettiğim zamanda dediğim gibi random şekilde cpu artışı var bütün exelerde. Yani özellikle işlemciyi kullanan bir program yok. Mesala bazen görev yöneticisi bile cpu %70 oluyor.

Kullandığınız işlemci model,nesil ve güç olarak fazlasıyla yeterli. Windows üzerinde böyle bir durum yaşatmaması gerekirdi. Yukarıdaki arkadaşın tavsiyesi faydalı olabilir belki.

Bu konudaki komutlar sorununuzu çözecektir büyük ihtimal.

Sistem Boşta Yüksek İşlemci Kullanımı
Teşekkür ettim hocam konuyu inceledim fakat çözüm sağlamadı şimdilik.

Kullandığınız işlemci model,nesil ve güç olarak fazlasıyla yeterli. Windows üzerinde böyle bir durum yaşatmaması gerekirdi. Yukarıdaki arkadaşın tavsiyesi faydalı olabilir belki.
Bilgisayarda herhangi bir kasma takılma vb. şeyler mevcut değil fakat cpu sürekli kullanımda olduğu için fanlar sürekli aktif. Ve sıcaklık değeri işlemciyi yoracak kapasitede(80-100 derece).
Fakat ne gariptir ki şu satırları yazarken sistem 36 derecede ve cpu %2 kullanımda:)

Format sonrası arka planda çalışan işlemler yavaş yavaş azaldığı için işlemci rahatlıyor olsa gerek. Sorun çözüldü sanırım. (y)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı