Windows 10 zamanla yavaşladı

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
RAM
16G DDR4 3000
SSD veya HDD modeli
Kingston SA400 240G
Ekran kartı
Sapphire RX 590 SE
Anakart
Gigabyte A320M-S2H 1.1
İşlemci
R5 1600 AF
Sisteme en son tam 1 yıl 10 gün önce format attım ve geçen seneye nazaran bilgisayarımın gözle görülecek kadar yavaşladığını fark ettim.
  • Video izlerken FPS dropları.
  • Sistemde SSD olmasına rağmen 25 saniyede açılması.
  • Bazen masaüstüne sağ tıklayınca Windows Gezgini donup yeniden başlıyor.
  • Oyunlardaki yükleme süreleri olması gerekenden daha uzun.
  • CS:GO gibi yüksek FPS'nin önemli olduğu oyunlarda sistemime rağmen 1280x960 orta ayarlarda 180-200 FPS'in üstüne çıkamıyorum. Geçen sene 300 civarlarını rahat görüyordum ki ekran kartım daha güçsüz bir modeldi.
Bunun gibi sorunlar yaşıyorum. Windows otomatik güncelleme kapalı. Windows sürümüm:
1667049876096.png

Sistemimdeki disk durumu ise böyle:
1667049907734.png

1 tane SSD, 320G HDD ve 500G HDD var. 500G olanı bilerek ikiye ayırdım, iki HDD'nin de sağlık durumu gayet iyi.

SSD'nin HD Tune değerleri:

1667050000009.png

320G HDD:

1667050029480.png

500G HDD:

1667050044895.png

Şu anki Windows'u kaldırıp en yeni Windows 10 sürümlerinden birini kurmayı düşünüyorum fakat bunu en son seçenek olarak bıraktım. Başka bir çözümü var mıdır? İlla format mı atmam lazım? Sanki Ryzen işlemcili SSD tabanlı bir bilgisayar değil de i3-4160 ve HDD tabanlı gibi hissettiriyor sistem bazen. Sistemde zararlı yazılım yok.

Windows zaten zamanla şişen ve yavaşlayan bir işletim sistemi belirli aralıklarla format atılması gerekiyor.

Hdd ler hem eskide kalan modeller sanırım hem dolu hem de sağlıkları yavaş yavaş düşecek gibime geldi. Sağlık durumlarını daha detaylı paylaşmanı öneririm. Windows yine bildiğimiz gibi güncellendikçe yavaşlıyor zaten.

Sisteme en son tam 1 yıl 10 gün önce format attım ve geçen seneye nazaran bilgisayarımın gözle görülecek kadar yavaşladığını fark ettim.
  • Video izlerken FPS dropları.
  • Sistemde SSD olmasına rağmen 25 saniyede açılması.
  • Bazen masaüstüne sağ tıklayınca Windows Gezgini donup yeniden başlıyor.
  • Oyunlardaki yükleme süreleri olması gerekenden daha uzun.
  • CS:GO gibi yüksek FPS'nin önemli olduğu oyunlarda sistemime rağmen 1280x960 orta ayarlarda 180-200 FPS'in üstüne çıkamıyorum. Geçen sene 300 civarlarını rahat görüyordum ki ekran kartım daha güçsüz bir modeldi.
Bunun gibi sorunlar yaşıyorum. Windows otomatik güncelleme kapalı. Windows sürümüm:
Eki Görüntüle 1556997

Sistemimdeki disk durumu ise böyle:
Eki Görüntüle 1556998
1 tane SSD, 320G HDD ve 500G HDD var. 500G olanı bilerek ikiye ayırdım, iki HDD'nin de sağlık durumu gayet iyi.

SSD'nin HD Tune değerleri:

Eki Görüntüle 1557000

320G HDD:

Eki Görüntüle 1557001

500G HDD:

Eki Görüntüle 1557002

Şu anki Windows'u kaldırıp en yeni Windows 10 sürümlerinden birini kurmayı düşünüyorum fakat bunu en son seçenek olarak bıraktım. Başka bir çözümü var mıdır? İlla format mı atmam lazım? Sanki Ryzen işlemcili SSD tabanlı bir bilgisayar değil de i3-4160 ve HDD tabanlı gibi hissettiriyor sistem bazen. Sistemde zararlı yazılım yok.

Windows'un yüklü olduğu sürücü yani C sürücüsünü neden o kadar fazla doldurdunuz en az 30 GB boş alan olması gerekiyor orada.

HDD'ler hem eskide kalan modeller sanırım hem dolu hem de sağlıkları yavaş yavaş düşecek gibime geldi. Sağlık durumlarını daha detaylı paylaşmanı öneririm. Windows yine bildiğimiz gibi güncellendikçe yavaşlıyor zaten.

Sistemi kurduğum zaman otomatik güncellemeyi kökünden kapatmıştım fakat gene bir yolunu bulup yapıyorsa bilmiyorum. :D
Evet, 2 HDD de eski. 500G olanı 5 ay önce 2. el aldım fakat 320G olanı 7-8 senedir farklı cihazlarda kullandığım bir disk.

Windows'un yüklü olduğu sürücü yani C sürücüsünü neden o kadar fazla doldurdunuz en az 30 GB boş alan olması gerekiyor orada.

C:'de büyük boyut olarak sadece Cyberpunk 2077, LoL ve CS:GO var, kalanı Windows ve kurduğum ufak tefek yazılımlar.

1667050573303.png

Oyun bağımlılığı kötü bir şey.
Oyun bağımlısı değilim ki. 🤔

Haklısınız çok doldurmuş acaba oraya ne attı? Windows 10'dan kaynaklı sorun değildir. Güncellemeler; özellik/yenilik eklemek, hataları düzeltmek ve performansı arttırmak içindir. Bende gram kasma yok. Ve SSD kullanıyorum C: Diskimde 118 GB boş yer var.

Haklısınız çok doldurmuş acaba oraya ne attı? Windows 10'dan kaynaklı sorun değildir. Güncellemeler; özellik/yenilik eklemek, hataları düzeltmek ve performansı arttırmak içindir. Bende gram kasma yok. Ve SSD kullanıyorum C: Diskimde 118 GB boş yer var.
Son görselde detayları paylaştım hocam.

Geri
Yukarı