Windows 10'a format atarken disk nasıl biçimlendirilir?

ghost9123

Yoctopat
Herkese merhaba. 1 TB hard disk kullanıyorum ve formatlarımı her zaman Windows 10 kurulu bir USB'den, hızlı biçimlendirme işlemi ile gerçekleştiriyorum. Şimdi ise bir defaya mahsus tam biçimlendirme işlemi yapmak istiyorum fakat bununla ilgili herhangi bir seçenek bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, fotoğraf atar mısın?

Bu gibi aşağıda çıkan bütün seçenekleri format yap, silinebilen hepsini sil, tek bir 1000GB'lık seçenek kalır. Onu seçip kuruluma devam et. En kolay böyle anlatabilirim.

use-windows-setup.png

Merhaba, fotoğraf atar mısın?

Bu gibi aşağıda çıkan bütün seçenekleri format yap, silinebilen hepsini sil, tek bir 1000GB'lık seçenek kalır. Onu seçip kuruluma devam et. En kolay böyle anlatabilirim.

Eki Görüntüle 1344896
Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa lütfen yazmaktan çekinmeyin.
Bu bahsettiğiniz hızlı format, benim daha önceden yaptığım yani. Hızlı formatın tamamlanması saniyeler sürüyor, tam format ise saatler sürebiliyor. Ben bu tam formatı atmak istiyorum. Windows XP formatı sırasında bu tam biçimlendirme seçeneği vardı fakat Windows 7'den beri göremedim. Belki bir yere gizlemişlerdir, bu yüzden soruyorum.

@ghost9123

Diski sıfırlamak istiyorsan bu işini görecektir.

Low level formattan mı bahsediyorsunuz?
Bu seçenek bildiğime göre yeni bir işletim sistemi kurulurken çıkıyordu.
Kankalar ben kendimi tam ifade edemiyorum galiba. 😀 Şimdi bilindiği üzere iki çeşit biçimlendirme var; hızlı ve yavaş. Hızlı biçimlendirme birkaç saniyede tamamlanırken, yavaş biçimlendirme uzun sürüyor fakat tüm kalıntıları siliyor. Ayrıca bad sector var ise onları da düzeltiyor. USB bellekleri biçimlendirirken de aynı şey geçerli. Ben yıllardır Windows 10 kullanıyorum ve formatlarımı hep yukardaki arkadaşın söylediği şekilde attım. Fakat yakında PC'yi satacağım, bu sebeple işimi garantiye almak ve hard diskte ne var ne yok ortadan kaldırmak istiyorum. Bunu da sadece yavaş, yani tam biçimlendirme ile yapabilirim. Yani Windows 10 yüklü USB'yi kullanarak herkes gibi normal bir format atacağım fakat bunun öncesinde tam biçimlendirme yapmam gerekiyor. Sadece tam biçimlendirme seçeneğini bulamıyorum.

Hocam zaten yavaş biçimlenrime demek Windows'u tekrar yüklemek hızlı ise Windows doslarını koruyarak biçimlendirime sanırsam. O seçeneği şu anda hatırlayamıyorum maalesef.

Geri
Yukarı