Windows 10’da RAW fotoğraf nasıl açılır?

Cenkodocunko

Hectopat
Merhabalar. Kameramda çektiğim RAW (.cr2) fotoğrafları Windows 10’da fotoğraflar uygulaması ile görüntüleyemiyorum. Bu dosyayı açamıyoruz diye bir hata alıyorum. İnternette biraz araştırmam sonucu öğrendim ki Windows 10’da RAW codecleri gömülü olarak geliyormuş ancak buna rağmen görüntülemiyorum. Kameramla ilgili de bütün yazılımları bilgisayara kurdum ancak hala görüntüleyemiyorum. RAW fotoğrafları bilgisayarımda fotoğraflar uygulaması ile açabilmek için ne yapmam gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Adobe Photoshoptayken, Bridgede göz at seçeneği ile normalde PSD dosylarını önizlemeli görebiliyoruz. RAW dosyası ile denemedim ama işe yarayabilir.
Bende bu şekilde açılıyor pc den hiç ön izleme yapmıyorum. Normal olarak da görünüyor bir sorun yok. Bridge' den istediğim klasörürü seçip fotoğraflarımı burdan etiketleyip daha sonra etiketlemiş olduklarımı düzenliyorum.
br.JPG

Adobe Photoshop ve lightroom kullanmaktayım zaten ancak örneğin photoshop a fotoğraf ekleyip düzenleme yapacağım ekle dediğimde dosya yöneticisi açılıyor ve ordada fotoğrafın önizlemesini göremiyorum jpglerin önizlemesi gözükürken raw ları beyaz dosya gibi gördüğümden hangi fotoğrafı koyduğumu görememekteyim deneme yanılma ile doğru fotoğrafı bulabilmekteyim bu da tahmin edersinizki çok sinir bozucu bu sebeple bu konuyu açtım
Tekrar merhabalar.
Kesinlikle sinir bozucu bir durum. Esasında kendi bilgisayarımda hem '.cr2' hem '.arw' hem de '.nef' dosyalarını dosya gezgininden rahatça ön izleyebiliyorum. Hali hazırda Windows 10'da bu yetenek mevcut. Ben yaklaşık 3 yıldır Windows 10 kullanıyorum. Hiç bir şekilde raw dosyalarla görüntüleme problemi yaşamadım. Raw görüntüye sağ tıklayıp birlikte aç komutu ile 'Windows fotoğraf görüntüleyicisi'ni seçip açmayı denermisin? Ek olarak sistemini nasıl kurdun? Ek bir yazılım kullanıyor musun? O dosya biçimini kullanan başka yazılım var mı bilgisayarında?
Bunlardan yola çıkmaya çalışmak belki çözüme götürür.
Saygılarımla.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı