Rehber Windows 10'da sanal RAM nasıl açılır?

Merhabalar hocalarım. Bugün nasıl Windows 10 da sanal RAM (Virtual RAM) nasıl eklenir onu anlatacağım. Adım adım anlatacağım:

1- Tabii ki her şeyden önce bilgisayarımızı açıyoruz.

2-Denetim Masası'na giriyoruz.

3-Denetim masasındaki arama yerine "gelişmiş sistem ayarları" yazınca aradığımız yeri yani "gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle" yerini bulmuş oluyoruz ve o yere yani "gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle" yazan yere tıklıyoruz.

4-Cıkan "sistem özellikleri" ekranında "gelişmiş" yazan yere giriyoruz.

5-Girdiğimiz kısımda "performans" yazan yerdeki "ayarlar" tuşuna tıklıyoruz.

6-Cıkan yerdeki "gelişmiş" yazan yere geçiş yapıyoruz.

7-Oradaki ekranda sanal bellek kısmında bulunan "değiştir" tuşuna tıklıyoruz.

8-Özel boyut kısmını işaretliyoruz.

9-Başlangıç boyutu yazan yere "fiziksel RAM değeriniz X 1,5 X 1024" (mesela 8 GB RAM'iniz varsa 8 X 1,5 yapıyoruz 12 oluyor. Bunu da MB değerinden yazmak için 12 X 1024 yapıp) başlangıç boyutu yazan yere elde edilen sonucu giriyoruz.

10-En büyük boyut yazan yere ise "fiziksel RAM değeriniz X 3 X1024" (mesela 8 GB RAM'iniz varsa 8 X 3 yapıyoruz 24 oluyor. Bunu da MB değerinden yazmak için 24 X 1024 yapıp) başlangıç boyutu yazan yere elde edilen sonucu giriyoruz.

11-Alttaki "tamam" yazan yere tıklıyoruz ve işimiz bitiyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*?* Peki sanal RAM nedir, ne işe yarar?

---> Sanal RAM fiziksel RAM'ın yanına yardımcı olarak sabit diskten belirli bir alanı RAM olarak kullanan sistemdir.

---> Sanal RAM oyunlarda RAM kaynaklı çökmeleri engeller, RAM yetersizliği sebepli program kasması, program açılmaması gibi sorunları engeller.

---*Önemli* ---> sanal RAM fiziksel RAM değildir bir program veya oyunun sistem gereksinimlerini karşılamaz!

---*Önemli* ---> sanal RAM'ın düzgün çalışması için yukarıda belirtilen talimatlara harfi harfine uyulmalı!

Bu bahsettiginiz şeyi uygulayınca bilgisayar-özellikler yapınca orada yazan RAM yazısını arttırıyor mu yoksa yine aynı şekilde mi duruyor?
Aynı şekilde duruyor, bilgisayarına herhangi bir ram takviyesi yapmıyorsun. Yazıda da belirtildiği üzere çökmeleri, kasmaları vs. bir ihtimal engelleyebiliyorsun.

Yani çok bir artış olmuyor açıkçası. Hiçbir şey gerçek rahmin yerini tutmuyor. Ama PCI Express 5.0 X4 bir SSD ile yapılırsa işte o zaman performansı arttırmaya başlar. Ama hiçbir zaman RAM yerini tutamaz. Tabii SSD önceliğe alınırsa. O da donanım ile alakalı bir şey yani bunu Intel AMD yapacağı bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bahsettiginiz şeyi uygulayınca bilgisayar-özellikler yapınca orada yazan RAM yazısını arttırıyor mu yoksa yine aynı şekilde mi duruyor?
Özellikler kısmında değişiklik olmaz ama Görev yöneticisinde toplam ram "Fiziksel ram + sanal ram" şeklinde görülür.
Tabii ki gerçeğin yerini tutmaz ama dediğim gibi kasma, çökme vs engelliyor. Benim çok işime yaradı. Bir ara açık değilken Word açılmıyordu.
Yani çok bir artış olmuyor açıkçası. Hiçbir şey gerçek rahmin yerini tutmuyor. Ama PCI Express 5.0 X4 bir SSD ile yapılırsa işte o zaman performansı arttırmaya başlar. Ama hiçbir zaman RAM yerini tutamaz. Tabii SSD önceliğe alınırsa. O da donanım ile alakalı bir şey yani bunu Intel AMD yapacağı bir şey.

Disk kullanımını uçuracağı için çok da iş görmez, bazı programlar RAM yetersizliğinden kapanıyorsa hayat kurtarır.

Bunun hiçbir şeye etkisi olmayacaktır. Windows zaten sizin için otomatik olarak sanal ram boyutunu ayarlamaktadır. Ayrıca sanal ram ssd hızınızı geçemeyecektir. İsterseniz 100 GB verin hiç bir şey değişmeyecek. Maalesefki buradaki ayarlar tam bir vakit kaybı olacaktır.

Özellikler kısmında değişiklik olmaz ama görev yöneticisinde toplam RAM "fiziksel RAM + sanal RAM" şeklinde görülür.
Tabii ki gerçeğin yerini tutmaz ama dediğim gibi kasma, çökme vs engelliyor. Benim çok işime yaradı. Bir ara açık değilken Word açılmıyordu.

4 GB RAM ile Windows 10'da sorun yaşamıyorum. İşlemciye OC ile günü kurtarmaya yetiyor. Ama fazlası yok. RAM fazla olduğunda işlevi artısı yok ama büyük RAM tüketen uygulama olursa RAM çok mühim. @mcanturhan51 niye ha ha attınız?

Geri
Yukarı