Windows 10'dan 11'e geçilir mi?

Ryzen işlemci kullanıyorum. Bilgisayar boştayken RAM kullanımı biraz gereksiz fazla o kadar. Discord'da performans artışı oldu. Görünüm dışında fazla bir şey bekleme. Görünüm olarakta fazla bir şey bekleme.

Ryzen işlemci kullanıyorum. Bilgisayar boştayken RAM kullanımı biraz gereksiz fazla o kadar. Discord'da performans artışı oldu. Görünüm dışında fazla bir şey bekleme. Görünüm olarakta fazla bir şey bekleme.
Görünümü biliyorum, sanal bilgisayarda deneyimledim. Fakat performans ve uyumluluk konusunu geçiş yapmadan anlayabilmem mümkün değil.

Denemek için geçtim. Temiz kurulum için format atarak geçtim. Sistemim: 9700KF, 2x16 GB RAM, RTX 2070, 1 TB SATA SSD, 240 GB NVME SSD, 1 TB HDD.
Standart yazılımlara ek olarak Razer Synapse 3 (Razer Deathaadder V2 fare ve Razer Blackshark V2 Pro kulaklık için), MSI Gaming OSD (MAG274R monitör için), Cloudflare WARP (bazı oyunlarda ping düşüren VPN), Wallpaper Engine, MSI Afterburner (RTSS kurmadım, amacım ekrankartı fanını yönetmek), Kaspersky Security Cloud Free, Kaspersky Password Manager kurulu.
Oyun olarak BF1, BF5, R6 Siege (dolayısıyla Steam, Origin, Ubisoft Connect kurulu) oynuyorum ve açık betada BF 2042 denedim. Hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Özellikle görev yöneticisinden Dosya Gezgini'nin aşırı RAM kullanımı gibi durumları takip ettim. Ne işlemci kullanımı ne de RAM kullanımında anormallikler olmadı. Sanki Windows 10'a göre daha seri geldi bana. Oyunlarda zaten 1080P'de fazla FPS aldığımdan orası hakkında bir şey diyemeyeceğim. Formattan önce keşke R6 Siege'de benchmark yapıp Windows 11 ile de R6 Siege benchmark sonucunu karşılaştırsaydım. Bu konuda en güzel karşılaştırma işlemci, RAM ve ekran kartı düşük olan sistemlerde gözlemlenir. Varsa yeni işletim sisteminin artısı düşük sistemlerde etkisi daha rahat görünür.

Denemek için geçtim. Temiz kurulum için format atarak geçtim. Sistemim: 9700KF, 2x16 GB RAM, RTX 2070, 1 TB SATA SSD, 240 GB NVME SSD, 1 TB HDD.
Standart yazılımlara ek olarak Razer Synapse 3 (Razer Deathaadder V2 fare ve Razer Blackshark V2 Pro kulaklık için), MSI Gaming OSD (MAG274R monitör için), Cloudflare WARP (bazı oyunlarda ping düşüren VPN), Wallpaper Engine, MSI Afterburner (RTSS kurmadım, amacım ekrankartı fanını yönetmek), Kaspersky Security Cloud Free, Kaspersky Password Manager kurulu.
Oyun olarak BF1, BF5, R6 Siege (dolayısıyla Steam, Origin, Ubisoft Connect kurulu) oynuyorum ve açık betada BF 2042 denedim. Hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Özellikle görev yöneticisinden Dosya Gezgini'nin aşırı RAM kullanımı gibi durumları takip ettim. Ne işlemci kullanımı ne de RAM kullanımında anormallikler olmadı. Sanki Windows 10'a göre daha seri geldi bana. Oyunlarda zaten 1080P'de fazla FPS aldığımdan orası hakkında bir şey diyemeyeceğim. Formattan önce keşke R6 Siege'de benchmark yapıp Windows 11 ile de R6 Siege benchmark sonucunu karşılaştırsaydım. Bu konuda en güzel karşılaştırma işlemci, RAM ve ekran kartı düşük olan sistemlerde gözlemlenir. Varsa yeni işletim sisteminin artısı düşük sistemlerde etkisi daha rahat görünür.
Şuan yazdıklarınızı okuyunca geçesim geldi, arada kaldım cidden.

Az önce fark ettiğim bir durumu da yukarıda yazdığım mesaja ilave etmek istedim.
Normalde bilgisayarı kablolu olarak internete bağlarım. Ancak daha önce kullandığım, memnun kaldığım ve her ihtimale karşı elimde tuttuğum TL-WN722N adaptörümü de test etmek istedim. Daha önce ethernet kablosu ile 78-80 Mbps, bahsettiğim adaptör ile Wi-Fi bağlantısı yaptığımda ise 40-50 Mbps civarında indirme hızları elde ederdim. Biraz evvel test ettiğimde indirme hızının neredeyse 16 Mbps değerini hiç geçmediğini gördüm. Sanırım Windows 10'dan kalan ve kendi sitesinde en güncel olarak gözüken bu sürücü uyum problemi var. TP-Link'in güncel sürücü çıkarmasını bekleyeceğiz gibi gözüküyor. Neyse ki artık Wi-Fi kullanmak mecburiyetinde değilim.

Buna benzer sürücü sorunları ortaya çıkabilir. O sebeple kritik donanımların, (GPU, chipset, ağ adaptörü, ses çipi vb.) Windows 11 ile %100 uyumlu sürücülerinin çıkmasını veya Windows 11'in yamalanmasını beklemenizi tavsiye ederim. Aslında Windows 11 denen şeyin Windows 10'un 21H2 güncellemesinden başka bir şey olmadığını ve temelli değişiklikler yapılmadığını biliyoruz. Sürücüler ve donanım performansı konusundaki sorunları tahmin edebiliyorduk ama umduğumdan daha fazla rahatsız edici bir halde.

Kullandığım donanımlardan galiba sadece ekran kartı için AMD tarafından bir opsiyonel (WHQL testinden geçmemiş) sürücü yayınlanmış. Ben herkese hemen geçmeyip beklemesini tavsiye ediyorum.

Yukarıda bahsettiğim CS:GO FPS kaybına ilave olarak dün de ETS 2 oynarken işlemcinin bir tık daha fazla darboğaz yaptığını gördüm. Normalde Ryzen 7 3700X işlemcinin RX 5700 XT karta darboğaz yaptığını hiç kimseden duymazsınız. Ancak 9 yaşında olan ETS 2 maalesef tek çekirdek kullanabilen ve bu konuda güncelleme almamış bir oyun. Ayrıca hiç de azımsanmayacak kadar işlemciye yükleniyor. Özellikle kabin içi kamerası kullanıldığında, yağmur yağdığında, şehir içine girdiğinde ve çizim mesafesi artırıldığında ekran yansıyan obje sayısı arttığı için darboğaz da artıyor. Dün MSI Afterburner ölçüm katmanı açarak kontrol ettim ve bu darboğaza bağlı hissedilir FPS kaybı gördüm. CS:GO FPS kaybı ile bu durumu da düşününce Ryzen işlemciler ile ilgili iddianın doğru olduğunu düşünüyorum. Gerçekten bu işlemcilerde performans kaybı var.

Son düzenleme:
Biraz evvel test ettiğimde indirme hızının neredeyse 16 Mbps değerini hiç geçmediğini gördüm. Sanırım Windows 10'dan kalan ve kendi sitesinde en güncel olarak gözüken bu sürücü uyum problemi var.
Çok önemli ve kritik bir mevzu, en iyisi 10 ile bir ömür yaşam sürdürmek. Sorunların 1-2 ayda hallolacağını sanmıyorum. Uzun bir kullanıcı deneyimi ve insider programının sonucu dikkate alınması gerek.

İlk Insider sürümünü kullanırken birçok hatayla karşılaşıp Windows 10'a dönmüştüm. 5 Ekim'de resmi sürüm çıkınca tekrar kurdum. Hatalar azalmış ancak halen optimize değil. RAM tüketimi yüksek, arayüzü Windows 10'a göre yavaş. Ayrıca araştırmadım ancak benim yaşadığım bir başka sorun da görev görünümünün üzerine gelince hayalet ekran benzeri bir şey geliyor ve bilgisayarı yeniden başlatmadan ekranın o kısmına müdahale edilmiyor. Dosya gezginini yeniden başlatsanız bile olmuyor.

Az önce şu pencere kapanmadı. Butonlar işlemedi. Üst klasöre de çıkamadım. 1-2 dakika boğuştum kapatmak için. 😆
Ekran Görüntüsü (3).png

Geri
Yukarı