Windows 10'dan 11'e geçilmeli mi?

BY LEWU

Decipat
Arkadaşlar FreeDOS bilgisayar aldım ama Windows 10 mu kursam 11'i kursam kararsız kaldım. Windows 11 optimize çalışıyor mu? Sizce Windows 10 yerine 11 mi kurmalıyım? Oyun oynayacağım, Excel'de işlerim olacak. Hangisini önerirsiniz?
Bilgisayar Donanımları : 12th i5-12500H / RTX 3050 TI / 16 GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar FreeDOS bilgisayar aldım ama Windows 10 mu kursam 11'i kursam kararsız kaldım. Windows 11 optimize çalışıyor mu? Sizce Windows 10 yerine 11 mi kurmalıyım? Oyun oynayacağım, Excel'de işlerim olacak. Hangisini önerirsiniz?
Bilgisayar donanımları: 12th i5-12500H / RTX 3050 Ti / 16 GB RAM.

12. nesil Intel işlemciniz olduğu için kesinlikle geçin. 21H2 sürümde Windows 11 işlemci çekirdeklerini daha verimli kullanıyor. Boştayken 4 çekirdek haricindeki tüm çekirdekleri beklemeye alıyor. Bu sayede ben masaüstü i5 12400F'de bile 5 watt civarı Ultra düşük güç tüketimi gözlemledim. Sizinki mobil işlemci olduğu için fark daha da fazla olabilir. Ayrıca kesinlikle Windows 11 daha akıcı ve hızlı çalışıyor. Arayüz olarak da daha başarılı. Bu arada 22H2'ye geçmenizi önermem oyunlarda işlemci kullanımını hatalı gösteriyor ve yukarıda bahsettiğim çekirdek yönetimi 22H2'de çalışmıyor.

Windows 11'i hiç bilmiyorum kullanmadım. Sorun yaşar mıyım?

Sorun yaşayacağınızın veya yaşamayacağınızın garantisi yok. Windows 11 dört dörtlük bir işletim sistemi değil, Windows 10'a göre daha hatalı. Gelen güncelleştirmeler ile hatalar çözülse bile başka ufak hatalar çıkabiliyor. Windows 11 ile hata almayan, düzgün kullanan kişi sayısı çok ama başkasının hata almayacağı anlamına gelmiyor.

Sen hangisini kullanıyorsun, sıkıntı yaşıyor musun?

Windows 10 22H2 kullanıyorum, memnunum.

Windows 11 ISO dosyasına nereden ulaşabilirim?

12. nesil Intel işlemciniz olduğu için kesinlikle geçin. 21H2 sürümde Windows 11 işlemci çekirdeklerini daha verimli kullanıyor. Boştayken 4 çekirdek haricindeki tüm çekirdekleri beklemeye alıyor. Bu sayede ben masaüstü i5 12400F'de bile 5 watt civarı Ultra düşük güç tüketimi gözlemledim. Sizinki mobil işlemci olduğu için fark daha da fazla olabilir. Ayrıca kesinlikle Windows 11 daha akıcı ve hızlı çalışıyor. Arayüz olarak da daha başarılı. Bu arada 22H2'ye geçmenizi önermem oyunlarda işlemci kullanımını hatalı gösteriyor ve yukarıda bahsettiğim çekirdek yönetimi 22H2'de çalışmıyor.
Windows 11 Kurarken lisans a gerek yok demi? Win 10 da olduğu gibi İSO dosyasını USB ye yazıp direk kurulum başlatıcam?

Windows 11 kurarken Lisans'a gerek yok değil mi? Windows 10'da olduğu gibi ISO dosyasını USB'ye yazıp direkt kurulum başlatacağım?

Evet, lisans şart değil eğer USB ile format atarak geçerseniz.

Arkadaşlar Windows 11 de mavi ekran falan yemem değil mi eminsiniz?

Mavi ekranın nedeni önemli. Donanım kaynaklı bir mavi ekransa Windows 10 geçince gene alınabilir.

Bilgisayara şu an Windows kurulu değil, ilk defa kuracağım.

Tamam, lisans istemez yani zaten lisans şart değil Windows etkinleştirilmemiş olduğu zaman özelleştirme ayarlarını kullanamazsınız falan. Ürün anahtarım yok seçeneği varsa kurulum yaparken onu seçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı