Windows 10'dan 7'ye geri dönmek

Çiğdem Furat

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle, bu işlerden anlayan biri değilim, anlaşılabilir şekilde yardımcı olmanızı umuyorum.

Windows 10'a geçmez olsaydım, bin pişmanım, 7'yi geri istiyorum.

Benzer sorulara verilen cevaplara baktım; ISO dosyası indirmek lazım falan yazılmış da nereden bulunur O, link verebilecek var mı? Buldum diyelim, format atmam şart mı? Windows 10 yüklerken format atmadım. Zaten atmayı da bilmem. Benim dosyalar hep D sürücüsünde, yani C'de önemli bir şey yok. Yine de format şart mı?

Yardımcı olun 🙏 bu Windows 10, bilgisayarı mahvetti. Her açtığımda donuyor, kapanıyor. Bıktım 😭

Yükseltme yaparak mı Windows 10'a geçtin? Eğer format olmadan direkt yükseltme yoluyla geçtiysen belki sistem gereksinimlerini karşılamadığı için donuyor ve kapanıyor olabilir. Şayet donanım yükseltme imkanın varsa bence bu daha ideal bir çözüm olacaktır.

Önce sorunu yanıtlayayım. Forumda iso dosyaları var. Bunlardan sana uygun olanı indirmelisin;

Bunları Rufus ile bir USB'ye yazabilirsin.

Nasıl yapılacağı ile ilgili de Technopat'ın YouTube sayfasında rehberleri var.

Şimdi nedne Windows 7'ye geçmemen gerektiği konusuna biraz değineceğim;
1- Sürücüleri önceden hazırlaman gerekiyor. HER sürücüyü. Sadece ekran kartı sürücüsünü değil. Ses sürücüsünü de. Anakartı da.
2- Windows 7 yazılım desteği yok. Chrome bile eski sürüm ve her tarafı delik deşik açık sistem. Kullanılmaması gerekiyor.
3- Eğer Windows 10-11 çok ağır geliyorsa bilgisayarına kurup unutabileceğin ve çok daha iyi çalışacak bir dünya Linux dağıtımı var. Daha kısa sürede kurarsın, daha kolay ayarlarsın ve çok daha iyi performans verir.
4- 10'un donmasını muhtemelen sadece 1-2 ayar değiştirerek ve bazı sistem ayarlarını kapatarak iyileştirebilirsin.

Sana nasıl format atarımdan ziyade donma ve kapanma sorunlarını açıklayan ayrı bir konu açmanı öneririm.

Valla ben win /'den çok memnundum. Chrome güncellensin diye 10'a geçeyim dedim. Hem yeni sistemdir, daha hızlıdır dedim ama işte mahvetti sanki bilgisayarı. Virüs taraması yaptığımda virüs çıkmamasına üzüldüm. En azından ondandır deyip, temizlerdim, geçerdi.
Bunda bir çok sorun var yardımcı olabilecekseniz açayım soruyu?

Bu arada mesajları geç görüyorum, herkesten özür dilerim.

Yükseltme yaparak mı Windows 10'a geçtin? Eğer format olmadan direkt yükseltme yoluyla geçtiysen belki sistem gereksinimlerini karşılamadığı için donuyor ve kapanıyor olabilir. Şayet donanım yükseltme imkanın varsa bence bu daha ideal bir çözüm olacaktır.
Donanım yükseltecek param yok malesef. Bedava yükleyip anahtarı bulmuştum.

Bunda bir çok sorun var yardımcı olabilecekseniz açayım soruyu?
Debloat programları ve hazır araçlar tek başlarına bayağı bir fark yaratıyorlar. Eğer format atmaya kadar gözünü kararttıysan bence 2 tıklama yapıp düzeltmeye çalışmak çok zor gelmez? :)

Donanım yükseltecek param yok malesef. Bedava yükleyip anahtarı bulmuştum.
Öncesinde de dediğim gibi; Windows 7 düzgün çalışmaz ama düzgün çalışacak bir Linux dağıtımı önerebilirim. O noktaya gelirsen konuşuruz ama o konuyu. Windows 10'u oldukça hafifletmek mümkündür.

Bilgisayar gene kapandığı için yeniş gördüm, kusura bakmayın.
İndirme yapmaya çalışırken açılan klasörde Winrarzip olarak installwin7 diye bir dosya gördüm. 2018'de indirmişim. Acaba benim eskisi olabilir mi? Görselini atıyorum.
Burada setup.exe yazana tıklayınca yüklenir mi?
Bunu masaüstüne çıkartın. Setup.exe'ye basın. Eğer size masaüstüne çıkarttığınızda CD logolu bir sayfa veriyor ise başka yöntem deneyeceğiz.

Bu sayfaya bir bak istersen.

Debloat programları ve hazır araçlar tek başlarına bayağı bir fark yaratıyorlar. Eğer format atmaya kadar gözünü kararttıysan bence 2 tıklama yapıp düzeltmeye çalışmak çok zor gelmez? :)

Öncesinde de dediğim gibi; Windows 7 düzgün çalışmaz ama düzgün çalışacak bir Linux dağıtımı önerebilirim. O noktaya gelirsen konuşuruz ama o konuyu. Windows 10'u oldukça hafifletmek mümkündür.

O zaman "Windows 10'u hafifletmenin yolları" diye açayım, oradan yazın lütfen, olmazsa gözümü karartayım :D

Geri
Yukarı