Windows 10'dan çok sıkıldım

Bu genelde legacy sistemlerde oluyor. Tabi eğer UEFI kurulumda GRUB'u kullanırsanız Windows'un gözükmesi gerek.

UEFI sistemlerde birden fazla bootloader bulunabiliyor. Bu yüzden ben Windows'u Windows Boot Manager ile, GNU/Linux'u da GRUB ile açmayı tercih ediyorum.

O bende de sorun oluyor, her seferinde F12 ile boot menüsüne gitmek zorunda kalıyorum. Yanlış yüklemişim başlangıçta, tekrar yüklemek de zor geliyor.
Gözüküyor fakat siyah bir ekranda yazılar ile. İzlediğim bir videoda ise daha değişikti fakat hiç bir sorunu yok. Yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum.

Orda Windows varsa seçinde gider oraya genelde. Gitmiyorsa diğer yöntemi kullanmaya devam.

Gözüküyor fakat siyah bir ekranda yazılar ile.
GRUB ekranı oluyor bu. Size bootloader kavramından bahsedeyim.

Bootloaderlar işletim sistemlerinin başlatıcısıdır. Nasıl arabalarda marş motoru varsa bootloaderlar da bunun gibidir. Windows normalde Windows Boot Manager kullanır. GRUB ise çoğu GNU/Linux dağıtımda varsayılan olarak gelir ve çoğu işletim sistemini destekleyen en gelişmiş bootloaderlardan biridir

Bu genelde legacy sistemlerde oluyor. Tabi eğer UEFI kurulumda Grub'u kullanırsanız Windows'un gözükmesi gerek.

UEFI sistemlerde birden fazla Bootloader bulunabiliyor. Bu yüzden ben Windows'u Windows Boot Manager ile, GNU/Linux'u da grub ile açmayı tercih ediyorum.

Öncelikle konuyla alakası olduğunu düşünüyorum benim sağ olsun Windows sorun veriyordu virus varmış bende Kaspersky indirdim. CCleaner indirdim. AMD ekran kartımı silip tekrar yükledim her şeyi çözdüm ama çözerken şöyle bir şey oluyor PC'yi kapatıp açarken Windows'la açılıyor benim Boot şeyine girmem gerekiyor Kubuntu ile açmam için ama ben Windows'a girmiyorum bile adam akıllı onu nasıl çözeceğim UEFI benim ki.

Öncelikle konuyla alakası olduğunu düşünüyorum benim sağ olsun Windows sorun veriyordu virus varmış bende Kaspersky indirdim. CCleaner indirdim. AMD ekran kartımı silip tekrar yükledim her şeyi çözdüm ama çözerken şöyle bir şey oluyor PC'yi kapatıp açarken Windows'la açılıyor benim Boot şeyine girmem gerekiyor Kubuntu ile açmam için ama ben Windows'a girmiyorum bile adam akıllı onu nasıl çözeceğim UEFI benim ki.
UEFI/BIOS'e girin, "Boot" sekmesinden "Boot Priorty" kısmını bulun. Kubuntu'yu açmak için kullandığınız seçeneği başa alın. Kaydedip çıkın.

UEFI/BIOS'e girin, "Boot" sekmesinden "Boot priorty" kısmını bulun. Kubuntu'yu açmak için kullandığınız seçeneği başa alın. Kaydedip çıkın.

Teşekkürler. Ben bir konu açmıştım hareketli duvar kağıdı diye yardımcı olan Faruk28 vardı ama o herhalde görmedi her neyse Linux'da hareketli duvar kağıdı yapmak istiyorum konuma gidip yardımcı olur musunuz :D.

Geri
Yukarı