Windows 10'dan macOS ya da Linux'a geçmeli miyim?

• Konuyu başlatan Silinen üye 94679
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 816
S

Silinen üye 94679

Ziyaretçi
Merhaba.

Belli bir amacım yok, ne daha fazla FPS almak, ne de başka bir şey istiyorum. Sistemime macOS ya da Linux kurarak bir değişiklik yapmak istiyorum. Biliyorum ki Windows'da sorunsuz çalışan oyunları Linux'da bir eklentiyle çalıştırabilirim, bu durum macOS için nasıldır? Oyunlarda performans kaybı yaşatır mı iki sistem de, Windows 10 Pro'ya göre?

Kullanacağınız eklenti yüzünden kayıp yaşayacaksınız, ayrıca bildiğim kadarıyla MacOS DirectX desteği barındırmıyor Metal, OpenGL ve OpenCL desteği var sırf bu yüzden bile aynı donanımla Win10 ve MacOS arasında %30 a yakın performans kaybı yaşanabilir zaten destekli oyunlarda kısıtlı seviyede.

MacOS yada Linux üzerinden oyun oynamayı düşünmeyin MacOS üretkenlik tabanlı bir işletim sistemi iş uygulamaları için daha verimli olur. Ben veya benim gibi Mac kullananlar oyun tercihi için BootCamp ile Win10 kurmaya yöneliyor. Size tavsiyem Dual Boot yaparak Oyunlar için Win10 sistemi oluşturmanız, günlük kullanım veya çeşitli iş senaryoları için ise MacOS kullanmanız.

MacOS hakkında bir bilgim yok ancak Linux geçmek için tamamen emin olmanızı öneririm. Farklı bir çekirdek, ortam ve arayüz. Linux daha çok sunucular ve yazılım geliştirme ortamları için tasarlansa da performanslıdır ancak kullandığınız her programı kullanamayabilirsiniz.

Merhaba, hem linux hem de macos kullandım uzun süre. Şuan Macbook Air sahibiyim ve masaüstü bilgisayarımda hackinghtosh kurulu. İki sistemde macos mojove yüklü.

Çeşitli linux dağıtımlarını da kullandım. Kısaca deneyimlerimden bahsedeyim;

Linux: Windows üzerinde kullandığınız programların alternatifleri var. Oyun oynamak isterseniz Steam ile uyumlu oyunları oynayabilirsiniz. Program kurulumu paket şeklinde olur. Program kurulumu için kendi depoları var. Bu depodan rahatlıkla program kurulabilir. Fakat diyelim aradığınız programı bulamadınız ya internetten programın derlenmiş yani paket hale gelmiş programını bulmanız yada terminal kullanarak derleyip kurmanız gerekebilir.

Wine programı ile Windows altında çalışan uygulamaları bir kısmını kullanabilirsiniz. Wine ile windows kadar performans alamadığımı söyleyebilirim.

Linux'ün güzel tarafı bir defa kurulduysa sistemi unut gitsin. Takılma donma vs olmaz. Sistem performanslı çalışır. Benim bırakma nedenim kullanmak istediğim çoğu programın mac os ortamında olması.

MacOs: Macbook Air ile MacOs sistemiyle tanıştım. Sistemin kararlı oluşu progranların performanslı çalışması uzun pil ömrü ilk zamanlarda güzeldi. Zamanla programlar gelişti ve 4gb Macbook Air yetmeyince masaüstü PC almak zorunda kaldım.

Hackinghtosh: 2017 yılında uğraşmamak adına hazır sistem aldım. 2019 Haziran ayına kadar Windows 10 kullandım. Tasarım programları Windows uzerinde kullandım. Zaman içinde Windows'un klasik sorunu sistemin şişmesi ve hantallaşması başarısız Windows güncellemeleri işlerimi aksatinca hackinghtosh kurulumu yaptım.

Hackinghtosh sistemin uyumlu olması gerekiyor yoksa çalıştırmak kurulum yapmak çok uğraştırıyor. Ama her türlü şekilde kextler bootloader yani clover ile uğraşmanız gerekecek. Ben şanslıydım ki sistemim wifi hariç her şey uyumluydu. Hig Sierra ile kurulum yaptım daha sonra RX 570 ekran kartını alıp taktım. Hemen tanıdı. Güncelleme ile Mojove sürümüne geçiş yaptım.

Haziran ayından beri PC üzerinde MacOs kullanıyorum. Donma takılma reset atma sorunu yaşamadım. Steam üzerinden bir çok oyun var ve gayet performanslı çalışıyor. Benim için asıl önemli olan tasarım programlarıydı. Macbook Air ile karşılaştırınca masaüstü performans olarak açık ara önde diyebilirim.

Çoğu RX serisi kart kullanıcısı Windows üzerinde aşırı ısınma ve wattman hatası alırken. Ben maksimum yükte 75 dereceyi geçtiğini görmedim ve her hangi bir hata veya performans kaybı yaşamadım.

Aslında geçiş yapacağınız sistemden neler beklediğinize bağlı olarak hedeflerinizi belirlerseniz geçtiğiniz zaman çok az sıkıntı yaşarsınız.

Umarım az da olsa yardımcı olabilidim. Bunlar benim kişisel deneyimim ve fikirlerim belki başka biri benim yazdığım şeye katılmayabilir.

Not: Telefondan yazdım imla hatası olabilir. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı