Windows 10'dan W11'e geçiş yapma sonrası GPU sıcaklığı düştü

• Konuyu başlatan GFYT
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
1
Selamlar, ortalama bir AMD sisteme sahibim. Windows 10'da iken WHQL olan sürümü kullanmama rağmen ekran kartım boşta (masaüstü veya Chrome'da) 57-60 derecelerde dolaşırken W11'e geçtiğimde bu derecenin 35-40 derecelere düştüğünü gördüm.

Not olarak;

144Hz ile kullanıyorum, sıcaklık artışı 60 ve 75'e nazaran biraz daha fazla olabilir; bunu normal karşılıyordum. Fakat bu denli düşüşü beklemiyordum. Nedenini hala anlamış değilim fakat W11 beni oldukça tatmin etti.

RX 5500 XT 4 GB-16 GB RAM-R5 3600 kullanıyorum.

Güzel, ama ekran kartı sürücülerinde falan bir ayarla oynamış olma ihtimali yok değil mi? Tamamen aynı koşullar altında mı oldu yani bu düşüş?

Boşta bir kartın 60 derecelerde gezmesi de garip, virüs falan yoktu değil mi? Veya 0dB ayarı mı var?

Sizin için iyi olmuş. Ama benim için gerçekten Windows 11 rezalet bir şey olduğunu dün tekrar anladım. Hem normal ISO hemde Dev kanal son sürümü denedim. CS:GO oyunu 40 saniye sonra açılıyor. Açılmasına açılıyor diyelim, ama oyun içinde 240 FPS altına düşmese bile oyunum çok ciddi şekilde dalgalanıyor. 240Hz monitör kullanıyorum. Windows 10'da böyle bir problem yok. Valorant oyunuda bu şekilde. Valorant da mesela hiçbir şekilde 300 FPS altına bile düşmüyor. 240Hz monitör yüksek aldığım FPS olmasına rağmen sanırsınız oyunu 60 Hz ile oynuyorum gibi. Direkt Windows 10 geri yükledim ve en az 1 sene sonra Windows 11 tekrar deneyebilirim.

Güzel, ama ekran kartı sürücülerinde falan bir ayarla oynamış olma ihtimali yok değil mi? Tamamen aynı koşullar altında mı oldu yani bu düşüş?

Boşta bir kartın 60 derecelerde gezmesi de garip, virüs falan yoktu değil mi? Veya 0dB ayarı mı var?

0dB ayarı var dediğiniz gibi bu modelde, Windows 10'da sürücü WHQL iken W11'de optional sürücü kullanıyorum. Yani Windows 10'da daha az olması gerekiyor, ben de şaşırdım.

Windows 11 hazır değil orası kesin ben ilk çıktığı günden beri kullanıyorum, son dev channel güncellemeyle sorunlarım oluştu şu son güncellemeye kadar büyük bir sorun yoktu.ama genede w11 in arayüzüne hastayim

Farklı configlerde farklı tepkiler alınması gayet normal W11'de. Her şeyden önce anakart biosunuzun W11 sürümü var mı? Ona bakın.

Geri
Yukarı