Çözüldü Windows 10'u Eski PC'den Yeni PC'ye aktarma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bauer12

Hectopat
Benim kullandığım laptopumda Windows 10 Home Single Language versiyonu yüklü. Etkinleştirme kısmından baktığımda Microsoft hesabıma ilişkilendirilmiş halde ve komut isteminden slmgr -dli komutuyla kontrol ettiğimde Retail sürümü olduğunu gördüm. Yeni bir FreeDOS laptop alacağım. Araştırmalarım sonucunda yeni aldığım bilgisayarda yeni Windows 10 ürünü almadan eskisini kullanabiliyorum diye anladım. Bu işlemi yapmak için eski ve yeni bilgisayarımda hangi işlemleri uygulamam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eski bilgisayardan keyi öğrenin. Yeni bilgisayara keyi yazar denersiniz. Key öğrenme yöntemleri var.
Ben OEM key almıştım internetten ve o kodu konsola yazdığımda bende de retail yazıyor fakat benim ki OEM key, büyük ihtimal yeni key almanız gerekecek. Internet'de 15-20 liraya bulabilirsiniz.
İnternette 15-20 TL aralığında satılan keyler illegaldir. Microsoft o keyleri blokluyor. Microsoft resmi sitesinde boşuna 400 TL-500 TL aralığında satmıyor.

Windows key retail ise ve Microsoft hesabınıza bağlı ise yeni kurulumda sadece microsoft hesabınızı girerek, key girmeden temiz yükleme yapabiliceğinizi düşünüyorum. Ben bu şekilde yaptığımda herhangi bir sıkıntı yaşamadım ve lisans key istemeden direkt online olarak aktive oldu. Tabii ki sizde bunu denemelisiniz ancak deneyimlemeye göre sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum.

Windows key retail ise ve Microsoft hesabınıza bağlı ise yeni kurulumda sadece microsoft hesabınızı girerek, key girmeden temiz yükleme yapabiliceğinizi düşünüyorum. Ben bu şekilde yaptığımda herhangi bir sıkıntı yaşamadım ve lisans key istemeden direkt online olarak aktive oldu. Tabii ki sizde bunu denemelisiniz ancak deneyimlemeye göre sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum.
Bende windows microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi diyor. OEM olsa böyle demezdi herhalde.
Bide şey soracaktım windowsumun retailse eski bilgisayarımdan kaldırıp öyle mi yenisinde aktif etmek için yer açmış olacağım? Eğer öyleyse eski bilgisayarımdan lisansı nasıl kaldırabilirim?

Windows lisansını silmek için eski bilgisayarınıza format atmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Sonrasında bağlı olan microsoft hesabınızı (mail adresi) yeni kurulumda yazdığınız zaman eğer bir problem yoksa otomatik olarak aktive olması gerekir. Bende öyle oldu.

İnternette 15-20 TL aralığında satılan keyler illegaldir. Microsoft o keyleri blokluyor. Microsoft resmi sitesinde boşuna 400 TL-500 TL aralığında satmıyor.
Illegal filan değil, ayrıca senelerdir kullanıyorum ve keyler hala sorunsuz çalışmakta defalarca kullanmıştım. O gördüğünüz fiyatlar işin içine vergiler kutu ücretleri gümrük vb. bin türlü şey içerdiğinden oluyormuş. Bunda ise firmalarda fazla kalan anakart için oem etkinleştirme keylerini hazır bilgisayar satan firmalar satarak elinden çıkarıyorlar onlarda işte sitelerde vb. alıp satıyorlar bu şekildeydi diye biliyorum olayı.

Windows key retail ise ve Microsoft hesabınıza bağlı ise yeni kurulumda sadece Microsoft hesabınızı girerek, key girmeden temiz yükleme yapabiliceğinizi düşünüyorum. Ben bu şekilde yaptığımda herhangi bir sıkıntı yaşamadım ve lisans key istemeden direkt online olarak aktive oldu. Tabii ki sizde bunu denemelisiniz ancak deneyimlemeye göre sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum.
Ben de öyle sanıyordum ama anakart değişikliği sonrası aktifleşmedi. Mevcut keyi girmek zorunda kaldım.

Ben de öyle sanıyordum ama anakart değişikliği sonrası aktifleşmedi. Mevcut keyi girmek zorunda kaldım.
Hocam ben şimdi dediğiniz programla sorguladım bilgisayardaki keyleri 2 tane çıktı 1 tanesinde windows(bios oem key) yazıyor bir tanesinde windows 10 home single language yazıyor. İkisinde de ayrı product key var ne demek oluyor bu?

Geri
Yukarı