Windows 10'u FreeDOS'a çevirme

Bucaspor1928

Hectopat
Merhabalar, bilgisayarımı sıfırlayacağım ve her dosyanın silinmesini istiyorum. Bilgisayarımı ilk aldığım gibi FreeDOS hâle getirerek sıfırdan etkinleştirmek için hangi sıfırlama adımlarını izlemem gerekiyor?

FreeDOS : Format CD'sini taktıktan sonra normal kurulum gibi kurulmu başlatın. Sonrasında disk seçme bölümünde tüm diskleri "biçimlendir" özelliği ile biçimlendirin. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda FreeDos olduğunuzu görebilirsiniz. Yani içinde hiçbir işletim sistemi olmadığı için sipsiyah olacaktır.

Arkadaşlarımızın dediğine gelirsek normal format atarsanızda istediğinizi yaparsınız. FreeDos yapmak sizin bilgisayarınızın performansını arttırmaz.

Bilgisayara temiz kurulum yapar gibi kurulum ekranına kadar gelin. HDD seçeneklerine geldiğinizde HDD yi silin. Sonra ekrandan çıkın.

Hocam bir diske Windows 10 yazdırdıktan sonra kurulum ekranında disk yönetimi kısmındaki diskleri biçimlendirip kurulumdan çıkarsanız Free-Dos olacaktır.

Ne yapmam gerektiğini adım adım yazma şansınız var mı?

1.adım Windows 10 ISO indirin.
2.adım en az 8 GB belleğe sahip USB'ye yazdırın ( Rufus ile )
3.adım bilgisayarı kapatıp flash belleği takın.
4.adım BIOS'tan USB'yi ilk sıraya alın ve başlatın.
5. adım sürğm seçtikten sonra HDD'yi biçimlendirip kurulumu kapatın.
Evet HDD niz artık Free dos.
Çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Hocam ilk önce Windows 10'un ISO dosyasını indirdikten sonra "Rufus" adlı program aracılığıyla bir flaş belleğe yazdırın. Bununla ilgili sitede makaleler mevcut. Bundan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp bilgisayarın "Boot Menu"süne girin. Önceden Windows 10 yazdırdığınız belleği seçin ve devam edin. Kurulum ekranında ileri diyerek adımları geçin. Daha sonra sürüm seçme ekranı gelecek. Seçtikten sonra Karşınıza 2 seçenek gelecek. Yükselt veya Kur idi sanırım. Siz alttaki kura basacaksınız ve disk bölümlerinin olduğu ekran gelecek. Oradan tüm bölümleri tek tek tıklayıp alt kısımdan biçimlendir diyeceksiniz. Son olarak sağ üstten çarpıya basıp çıkabilirsiniz.

Geri
Yukarı