Windows 10'un en son sürümüne geçtim ve bilgisayar performansı düştü

Sistem özellikleri:
GTX 950 ekran kartı.
i3 6100 işlemci.
B150M Bazooka.
3 Gün önce kadar Windows 10 Pro kullanıyordum ama güncellemelerin hepsini kapttığım için eski bir versiyondu (2-3 yıl önceki sürüm)
Eski bir sürüm olması bazı oyunların çalışmamasına sebep oluyordu CoD gibi aynı zamanda AutoCAD yazılımını da kullanamıyordum.

Dün Windows 10 Home en güncel sürümüne format attım en güncel ekran kartı Driver'ını kurudum (format attığım gün çıkan Game Ready Driver'ı)
Diğer Driver'ları Driver Booster yardımıyla kurdum. Formattan önce GTA 5'de 70-85 FPS arası alıyordum 60 altını görmüyordum şimdi 45 -60 arası FPS değerim var öteki oyunlarda da aynı oranda performans kaybı var. MSI Afterburner yardımı ile ekran kartı kullanımına bakıyordum %50-%60 civarlarında seyrediyor bazen %80-%90 oluyor sanki darboğaz varmış gibi davranıyor ama aynı sistem ile önceden çok akıcı GTA 5 oynanabiliyordu.
Bunun sebebi ne olabilir ne yapmalıyım yardımınızı bekliyorum.

Driver Booster denen çöp program sistemini mahvetmiş. Sıfırdan temiz bir format daha at ve sakın bir daha kurma o tarz programlar. Sonrasında Downloads for Intel® B150 Chipset buradan chipset sürücünü indir güncelle. Ardından Grafik Sürücüsü - GeForce Game Ready Driver | NVIDIA ekran kartı sürücünü indirip kur. Son olarak buradan 8899_FF00_PG475_Win10_RS3_RS4_RS5_19H1_Win7_WHQL ses sürücüsünü indirip güncelle.

Çok teşekkürler çok uğrtaşmıştım ama tekrar format atacağım ayrıca chipset in ne olduğunu bilmiyorum şimdiye kadar hiç manuel chipset kurmadım nedir acaba?

Driver Booster denen çöp program sistemini mahvetmiş. Sıfırdan temiz bir format daha at ve sakın bir daha kurma o tarz programlar. Sonrasında Downloads for Intel® B150 Chipset buradan chipset sürücünü indir güncelle. Ardından Grafik Sürücüsü - GeForce Game Ready Driver | NVIDIA ekran kartı sürücünü indirip kur. Son olarak buradan 8899_FF00_PG475_Win10_RS3_RS4_RS5_19H1_Win7_WHQL ses sürücüsünü indirip güncelle.

Yonga seti demektir. Sistem bileşenlerinin birbiri ile uyumlu çalışması için güncellenmelidir.

Bir de Windows'un kendi uygulamaları var ya örneğin Xbox Live, takvim ve saat, Game bar, haritalar bu uygulamaları ben ccleaner yardımıyla siliyorum kullanmadıklarımı.

Performansa etkisi olur mu?

Windows Defender denen şeyi hiç sevmiyorum normalde kaldırıyorum onu da bir yolunu bulup gerek var mı bu kadar uğraşmaya? Devrik yazdım cümleleri.

CCleaner' ı ben de kullanıyorum ama önermeyenler de var elbet bu ve başka platformlarda. Ben şimdiye kadar bir problemle karşılaşmadım kullanırken. Kullanmadıklarını kaldırabilirsin bir sorun olmaz. Windows Defender yerine farklı bir koruma kullanmayı dene sana performans sorunu yaratıyorsa. Kapatmak için Windows Defender ayarlarına gir virüs ve tehdit koruması kısmından ayarları yönet bölümüne gir tik olan ne varsa kaldır sonra Wimdows 10 Defender Güvenlik Merkezi Kapatma.rar - MegaUp bunu indirip klasöre çıkar Winrar yardımıyla ve oradaki iki ayrı kayıt defteri girdisini ayrı ayrı çalıştır. Görev yöneticisinde başlangıç kısmındaki Windows Defender' ı da devre dışı olarak işaretle resetle bilgisayarını.

L
Ben güvenli sağlam bir windows 7 isosu bulsam tüm güncellemeleri içeren. Direk windows 7 ye geri dönücem. windows 10 hantal, şişkin, kasıntı bir sistem.
İnuxa falan mı geçsek
H
CCleaner' ı ben de kullanıyorum ama önermeyenler de var elbet bu ve başka platformlarda. Ben şimdiye kadar bir problemle karşılaşmadım kullanırken. Kullanmadıklarını kaldırabilirsin bir sorun olmaz. Windows Defender yerine farklı bir koruma kullanmayı dene sana performans sorunu yaratıyorsa. Kapatmak için Windows Defender ayarlarına gir virüs ve tehdit koruması kısmından ayarları yönet bölümüne gir tik olan ne varsa kaldır sonra Wimdows 10 Defender Güvenlik Merkezi Kapatma.rar - MegaUp bunu indirip klasöre çıkar Winrar yardımıyla ve oradaki iki ayrı kayıt defteri girdisini ayrı ayrı çalıştır. Görev yöneticisinde başlangıç kısmındaki Windows Defender' ı da devre dışı olarak işaretle resetle bilgisayarını.
Her şeyi yaptım konuştuğumuz c diskini formatladım d ye dokunmadım hiç 600gb dosya var. chipset falan driverları kendim yükledim hâlâ sorun var gta 5 de 100% işlemci ve ekran kartı kullanılıyo grafik çöp 45 60 fps yine olmadı ya şimdi d yi d e formatlamayı düşünüyorum oyunlarda da sorun olabilir yine olmazsa pcyi çöpe atcam
Yoka Windows Pro kurmadığım için mi böyle? Önceden windeows 10 Pro kullanıyordum.

Son düzenleme:
Bendr tam.

L.

İnuxa falan mı geçsek.
H.

Her şeyi yaptım konuştuğumuz C diskini formatladım D'ye dokunmadım hiç 600GB dosya var. Chipset falan Driver'ları kendim yükledim hâlâ sorun var GTA 5'de 100% işlemci ve ekran kartı kullanılıyor grafik çöp 45 60 FPS yine olmadı ya şimdi D'yi D'e formatlamayı düşünüyorum oyunlarda da sorun olabilir yine olmazsa PC'yi çöpe atacağım.
Yoka Windows Pro kurmadığım için mi böyle? Önceden windeows 10 Pro kullanıyordum.

Bende tam buna değinecektim sanırım Windows Home performansı sınırlıyordu(yanliş bilgi olabilir araştırmak lazım) bence Win 10 Pro kurmayı dene.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı