Windows 10'un Güncelleme Üzerinden Eski Ekran Kart Sürücüsünü Yüklemesi

SunSet

Megapat
Sorunum çok basit. 1809 sürümü kullanırken aynı idi, şimdi de 1903 sürümü kullanıyorum bunda da aynı sıkıntıyı çekiyor. Temiz kurulum ve DDU ile ayarlarını yapıp denedim olmadı. İnternete bağlanmadan güncel en yeni ekran kartını kuruyorum. Sonra Windows 10 güncellemeleri kontrol edince eski sürücüyü bulup yüklüyor. Temiz kurulum da aynı oldu. Sorunumu şöyle çözebildim, ekran kartı sürücüleri temiz kaldırıyorum Windows 10 güncellemeler üzerinden kontrol ediyorum eski sürücüyü bulup yüklüyor. Sonrasında eski sürücünün üzerine güncel olanı yüklüyorum. Bu şekilde yaptığımda artık güncelleme kontrol ettiğimde Windows 10 üzerinden eski sürücüyü kurmuyor. Sürücü ile sorun yaşadığımda her temiz kurulumda eski sürücüyü yükleyip yeni sürüyü yüklemeyi mi yapacağım? Bu şekilde sorun çıkarmaz mı? Direk güncel temiz sürücüyü nasıl kuracağım? Eski sürücüyü kurmadan direk güncel sürücüyü kurmak istiyorum.

Özellikle @claus arkadaşı bekliyorum. 1903 sürüme geç düzelir demesi beni bitiyordu. Hadi bakalım kullanıcı hatam mı ne bulun çözelim beraber.

Not: Windows 10 1903 temiz kurulumla geçtim. Chipset ve ekran kart gibi sürücüler güncel.

Güncel sürücü;

ss.png

Eski sürücüyü bulması;

ss1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atarken internet bağlantısını kesersin, sonrasında DDU'yu açıp ayarlardan otomatik yüklemeyi kapatırsın ve yüklemeyi yaparsın diye düşünüyorum:) Sistemde 2 tane ekran kartı olduğunu unutuyorsun sanırım.

Format atarken internet bağlantısını kesersin, sonrasında DDU'yu açıp ayarlardan otomatik yüklemeyi kapatırsın ve yüklemeyi yaparsın diye düşünüyorum:) Sistemde 2 tane ekran kartı olduğunu unutuyorsun sanırım.
Onları yapamadığımı düşünüyorsunuz hocam? Yukarıda belirttim DDU ayarlarında yapıldığını falan. Sistemde iki tane ekran kartı da IGP ekran kartı tek sürücüyle yani APU sürücüyle kuruyor iki kartıda. Dedikleriniz uyuşmuyor maalesef.
Şu seçenek işe yarıyor mu bilmiyorum ama kapattığımdan beri Windows Update sürücülere müdahale etmemiş. Belki de tesadüftür.

p5qoZ0.jpg
O ayarı tamamen tüm donanımlar da kapatmak istemiyorum. Örneğin, ekran kart sürücülerine dokunmasın zaten diğerlerini güncellesin sıkıntı yok.
Hocam zaten öncelikle Windows update ile güncelleme yapıp daha sonra kendiniz son sürüm driver kurmanız olması gerekendir. Bu şekilde yaptıktan sonra hala sorun yaşıyor musunuz?
Mesajda dediğim gibi sürücü ile sorun oluştuğunda her zaman öyle mi yapma gerektiğini söylüyorum. Eski AMD cihazlarında eskisini yüklemeden günceli yüklerdim internet kapalı eskisini yüklemezdi onda da iki ekran kartı vardı. Eski sürücüyü yükleyince Windows 10 1903 e uyumlu değil ve başlat menüsü donuyor. Güncel kurunca sorun yok. Önceden yoktu diye hatırlıyorum. Çözüm olarak önce Windows güncellemesini bekletip sonra günceli kuruyorum daha sonra eskini kurmuyor. DDU rehberinde eski sürücüyü Windows yükleyip günceli kurun yazmıyor. Ekran kartı kalıntıları temizleyip yeni güncel sürücü kurmamızı söylüyorlar. O yüzden açma gereği duydum. Bazı oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum AMD ile görüştüm DDU ile kaldırıp bağlantı verdi bu sürcüyü kurmamı istedi. İşte kuruyorum fakat eski sürücüyü kuruyor yine. Bu sefer üzerine güncelleyince yine sorun yaşıyorum cihazda. Chrome ve oyun gibi.

Son düzenleme:
Updateden kaynaklı sorun olabilir. Update sorun gidermeyi deneyebilirsiniz.
Sorun bulunamadı diyor. Windows ya da AMD ile kaynaklı oluşabileceğini düşünüyorum. AMD yeni yazılıma geçtikten sonra bu tip sorunlar olduğunu duydum bazı yerlerde de. Microsoft da bildirdim ve konuda açtım oraya da.

Technopat Sosyal'de konu açanlar var eski zamanda onlarda çözüm bulamadıklarını söylediler. Ben eski sürücüyü yükleme sorunumu nasıl çözdüğümü söyledim fakat içim rahat değil yine sorunlarım var gibi.

@SunSet
Geçmişte Ryzen'deki bir problem için AMD'ye mail atmıştım geri dönüş yapmışlardı, sizde AMD'yi bir yoklayabilirsiniz.
2 aydan beri konuşuyorum. Tek dediği DDU ile kaldır attığı sürücüyü kur diyor. Bende buradaki rehbere göre kaldırıyorum kuruyorum fakat sonuç alamadığımı söylüyorum. Translate yapıp çeviri gönderiyorum. Bazen Google Translate tam çeviremiyor bizim konuşmamız gibi derdimi de zor anlatıyorum. Türkçe yazıp göndersem anlarlar mı? Siz hangi dille yazıyordun.

Recep Bey bile bazen eski sürücü kurmasına izin vermeden güncel sürücü kurup çözebileceğinizi söylüyordu. Bazen eski sürücü yükleyip üzerine güncelleyince sorunlar oluşabileceğini söylemişti. Gerçekten öyle mesala 1903 te eski sürücüyü kurunca başlat menüsü açılmıyor yeniden başlatmak gerekli. Günceli kurunca başlat menüsü sorun oluşmuyor.

Kısaca ben temiz güncel sürücü kurduğumda Windows update kapatmadan nasıl çözerim?

Yanlış hatırlamıyorsam "[email protected]" adresine Türkçe yazmıştım ve Türkçe dönüş yaptılar, şu an kullanılmıyor olabilir, araştırdığımda bu maili bulamıyorum hiçbir yerde.

AMD yazılımsal anlamda problem çıkartabiliyor dediğiniz gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı