Windows 10'un Oyunlarda Q9550 Sisteme Kattığı Performans

Enes Doğan

Kilopat
Makaleler
11
Yer
Denizli
Daha fazla  
Evet arkadaşlar öncelikle bilgisayarda oyunları deneme fırsatı yeni yeni elime geçiyor. Ben Q9550 sistemime GTX 960 almıştım. Ve darboğaz oluşmuştu tabii ki. Sonra 3.36 GHz'e O.C yaptım. Bir nebze olsa azalmıştı ama Gta 5'te işlemci sürekli 4 çekirdeği de %100'dü. Yapacak bir şey yok diyip umudu kesmiştim. Windows 10 çıkana kadar da böyle düşünüyordum.

Artık oyun içinde yaptığım O.C çekirdeklere eşit olarak uygulanıyor. Oyun içinde eskiden sadece ilk çekirdek O.C'lu çalışıyordu 8.1'de iken. Geri kalanlar stok hızında oyunu çalıştırıyordu. Bu Windows 10 ile eşit bir halde hepsine yayılmaya başladı. İşlemci kullanımı bir kere dahi olsun %100'ü görmedi. Max %92 gördüm onda da araba ile ciddi süratlenmiştim. Eskiden olsa, o hızda oyunda yollar kaybolması lazımdı. Bu %100 bile olmadı. Sadece işlemcime de katkısı olmadı Windows 10'nun. Eskiden oyunu zar zor oynarken, şimdi üstüne birde video çektim. Bilgisayar bana mısın demiyor. Video çekti, ortada darboğaz yok. İşlemci yüzünden yapamadığım kartın testleri gelecek artık. :)

Ekran kartım Asus Strix GTX 960 2 GB. Toplam bellek 4 GB, Video belleği 2 GB gözüküyordu. 2 GB'ı paylaşılıyordu eskiden. Yani olması gerektiği gibiydi. Windows 10'a geçelden beri, toplam bellek 6 GB oldu. Yine video belleği 2 GB. Paylaşılan bellek 4 GB oldu. Evet bende bu durumu ilk başta önemsemedim. Bana faydası olmuyacak ki bunun dedim. Kart sonuçta 2 GB dedim ama öyle olmadı. Gta 5'te bellek yetmediği için bazı grafikleri kısıyordum. Şimdi tüm ayarları en sona aldım. Kart oyun içinde 2.7 GB ekran kartı belleği kullanabiliyor arkadaşlar. Yani 2 GB'tın üstüne çıkıyor nasıl olduysa. Ram'i kontrol ettim kullanılabilir miktar yok. Ram'den de almıyor bu belleği karta. Büyük ihtimalle bu işin içinde DX 12 var. Oyun içinde kartın belleği 2 GB gözüküyor ama, aktif olarak daha fazlasını kullanabiliyor.

Sonuç olarak Windows 10 ve DX 12 benim bilgisayarıma performans yönünden çok iyi geldi. Sizin durumlar ne alemde? Benim sadece açılırken ''Hoş Geldiniz'' yazısında çok bekliyor. İlerde düzelir diye düşünüyorum o da. Ayrıca şu Windows 10 ile oyunlarda FPS düştü diyenlere hiç mi hiç inanmıyorum. Benim elimdeki makine ölüyken diriliyor, sizde neden ölüyor? Hayır, kötüleyince ellerine ne geçiyor onu anlamıyorum. :)
GTA5_2015_07_30_23_24_31_082.jpg

GTA5_2015_07_30_23_24_38_655.jpg

GTA5_2015_07_30_23_24_48_238.jpg

GTA5_2015_07_30_23_25_54_524.jpg

GTA5_2015_07_30_23_25_59_374.jpg

Ekran Görüntüsü (9).jpg

Ekran Görüntüsü (8).jpg

Sistemim;
  • İntel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz (O.C ile 3.36 GHz)
  • Asus P5G41T-M LX
  • Kıngston 8 GB (4+4) 1333 MHz (O.C ile 1604 MHz)
  • Asus Strix GTX 960 2 GB
  • Cooler Master GX 650
  • WD Cavair Green 2 TB
  • Aero Cool Xpredator
  • Samsung S19B150 (Downhill ile 1920X1080)

Son düzenleme:
Bu ayarlarda sabit 30 fps alabiliyorsa gerçekten mükemmel. (y) Aynı ekran kartı bende de var. DreamSpark'dan aldığım için Windows 10'a geçemedim ama performansı güzel. Neden DirectX 11'de acaba?

Oyuna güncelleme gelmedi daha. Kart ve sistem DX 12'ye geçti sadece. Oyunlar daha hazır değil buna.

8.1 kullanırken, tüm ayarlar Very Gigh'ta 40 FPS civarı oynuyordum. Tek bir ayarı Ultra yapınca FPS 30'un altına iniyordu. Şimdi MSAA hariç tüm ayarları sona dayadım. 40 FPS civarı oynuyorum. :) MSAA'yı, 4x bile yapınca oyun oynanmaz hale geliyor. GPU altından kalkamıyor o zaman oyunun. Şu anda herşey yerli yerinde. :)

Ekran Görüntüsü (10).jpg

Ekran Görüntüsü (11).jpg

Son düzenleme:
Kardeşim keşke konunu önceden görseydim. Ben Core2 Quad işlemcilerinin çok güçlü olduğunu bilen birisiyim, aynı zamanda Windows 10'u savunan. Bu yazınızı geç görmüş olsam da size teşekkür ediyorum. Bu işlemciyi darboğazsız bırakın GTX 960'ı, 1060-1070 ile kullananlar var. Gerçektende günümüz i5 işlemcilerini deviricek güçte. Eğer 775 sokete sahip eski anakartları olanlar varsa bu işlemciyle gerçekten üst seviye oyun performansı elde edebiliyorlar. Hem de çok ucuza geliyor.

Kardeşim keşke konunu önceden görseydim. Ben Core2 Quad işlemcilerinin çok güçlü olduğunu bilen birisiyim, aynı zamanda Windows 10'u savunan. Bu yazınızı geç görmüş olsam da size teşekkür ediyorum. Bu işlemciyi darboğazsız bırakın GTX 960'ı, 1060-1070 ile kullananlar var. Gerçektende günümüz i5 işlemcilerini deviricek güçte. Eğer 775 sokete sahip eski anakartları olanlar varsa bu işlemciyle gerçekten üst seviye oyun performansı elde edebiliyorlar. Hem de çok ucuza geliyor.
İlk kez senden duydum bunu :D bak şimdi Fx6300'ü bırakcam Core2 Quad'a geçicem :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı