Windows 10'un yanına Linux dağıtımı önerisi

Ben biraz Kubuntu fanıyım da. Ben olsam ya Mint kurardım ya Debian ya da Kubuntu. Tabii arasından tercih sıralaması yapacak olursam "Debian>Kubuntu>Mint" olurdu. Hem arayüz (özelleştirme) açısından hem de stabilite açısından en iyisi Debian olabilir bence.

Ben biraz Kubuntu fanıyım da. Ben olsam ya Mint kurardım ya Debian ya da Kubuntu. Tabii arasından tercih sıralaması yapacak olursam" Debian>Kubuntu>Mint" olurdu. Hem arayüz (özelleştirme) açısından hem de stabilite açısından en iyisi Debian olabilir bence.

Araştıracağım hocam, bana bomboş gelsin driver desteği bilgisayarımı karşılasın yeter. Dediğim gibi kredi kartıyla alışveriş veya günlük tutma gibi işlerimi orada halledeceğim.

Ben biraz Kubuntu fanıyım da. Ben olsam ya Mint kurardım ya Debian ya da Kubuntu. Tabii arasından tercih sıralaması yapacak olursam "Debian>Kubuntu>Mint" olurdu. Hem arayüz (özelleştirme) açısından hem de stabilite açısından en iyisi Debian olabilir bence.
Kubuntu'yu nasıl buluyorsunuz? Ubuntu kadar ağır mı sizce?

Araştıracağım hocam, bana bomboş gelsin driver desteği bilgisayarımı karşılasın yeter. Dediğim gibi kredi kartıyla alışveriş veya günlük tutma gibi işlerimi orada halledeceğim.

Bomboş gelmesini istiyorsanız Arch Linux'a bakabilirsiniz ama kurması çok zor, Arch Linux Installer'lara bakabilirsiniz. Ayrıca Artix Linux da gayet güzel ve boş gelen bir dağıtım.

Kredi kartı ile alışverişi için gizlilik istiyorsan sadece Linux dağıtımı kullanman yeterli değil. Kredi kartı bilgilerini bir siteye verdikten sonra yapabileceğin bir şey yok. O bilgilerin güvenliği alışveriş yaptığın siteye bağlı. Çoğu site artık bu bilgileri saklamıyor bile, güvenlik sorumluluğuna girmemek için.

Kubuntu'yu nasıl buluyorsunuz? Ubuntu kadar ağır mı sizce?

Kesinlikle değil daha stabil ve daha güzel geliyor bana. Ama tabii ki biraz ağır ve hantal kalabiliyor Mint vb. dağıtımlara göre. Kubuntu mu Ubuntu mu deseler Kubuntu derim ama.

Arkadaşlar Debian kurmaya karar verdim ama 300 MB diyor. Şaka mı bu? Vay be.
Debian 300MB değil normalde. Kurulum sırasında size kurmak istediğiniz 'Desktop Environment' soracak. XFCE, KDE, MATE vs. O sırada indirme yapıp kullanmaya başlayacaksınız.

Hatta birden fazla 'Desktop Environment' yükleyebilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki Debian'ın geliştirilmesi GNOME üstünedir. En stabil şekli GNOME'dadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı